a

Bakanlık ‘SAROS’a Dokunuyor!

ad826x90

Çevre ve Şehircilik Bakan, Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere köyü sahilinde, BOTAŞ tarafından yapılması planlanan yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) ve Kara Boru Hattı Projesi  için ÇED olumludur kararını verdi.

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukatı Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Sazlıdere’de yapılması planlanan FSRU ve Kara Boru Hattı Projesine ÇED olumludur’ kararına sosyal medya hesabından ser tepki gösterdi.

Edirne’nin ve Trakya’nın incisi olan Saros Körfezine Kıyısı olan Sazlıdere Köyü Sahilinde BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Yeniden Gazlaştırma Terminali(FSRU) Boru Hattı Projesi’ne ÇED olumludur kararı verdi.

Tepkisini sosyal medya hesabından dile getiren Av.Kaçar; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Trakyalıları yine şaşırtmadı. Doğayı, yaşamı korumakla görevli Bakanlık Keşan ilçesi Sazlıdere Köyü ile Gökçetepe köyü arasında BORU HATLARI İLE PETROL TAŞIMA A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMİ İSKELESİ projesi ile ilgili olarak “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı vermiştir.

Ancak Bakanlık ÇED Olumlu kararını verirken halkın görüşlerini de dikkate alarak vermişmiş. Duyuru da aynen şöyle diyor ;

“Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup…” dedi.

Halkın görüşleri dikkate alınıyorsa bu projeye ÇED Olumsuz kararı verilmesi gerekmektedir” diyen Kaçar; “Halk bu projeyi istemediğini, yapılmamasını Halkın Katılımı Toplantılarında yazılı ve sözlü itirazlarla ortaya koymuştur. Bakanlığın kabul gerekçesi devlet ciddiyetinden çok uzaktadır.

Bölge halkının ve halkın kuruluşlarının yapması gereken duyurudan itibaren 30 gün içerisinde Bakanlığın ÇED Olumlu kararına karşı yürütmeyi durdurma istemli iptal davasını açmaktır.

Hangi kurum ve kuruluşlar Saros körfezine, Trakya’ya sahip çıkarak hukuksal mücadele verecek, dava açacak, kimler halkının yanında olacak hep birlikte göreceğiz.” diye kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanlığı’nca 2018 yılının Eylül ayında ‘acele’ kamulaştırma kararı alınmıştı. 2018 yılının Ekim ayında Saros Körfezi Sazlıdere sahilinde BOTAŞ tarafından kurulacak FSRU Limanı’na ilişkin Keşan ilçesindeki Çevresel Etki Değerlendirmesi toplantısı bölge halkı, STK ve çevrecilerin yoğun protestosu nedeniyle ikinci kez gerçekleştirilemedi.
Sazlıdere kurulacak planlanan FSRU Limanı’na ilişkin ÇED toplantısı Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazar Yeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda saat 3 Ekim 2018 tarihinde  
başlamış. Ancak, “Saros’uma dokunma”, “Sazlıdere Gazlıdere olmasın”, “Saros torunlarımızın mirasıdır”, “Trakya enerji merkezi olacaksa Hamzaderi’yi niye yaptınız?”. “En güçlü silah gıda ve sudur”, “Trakya Türkiye’nin öncüsü ve incisidir”, “Geleceğimize dokunmayın” yazılı pankartlar ve sloganlar eşliğinde salona gelen halk raporu hazırlayan firmanın sunum yapmasına izin vermedi. Sunum yapamayan firma halkı ikna edemedi. Sık sık protesto ile sunumu başlatmayan halk Saros’a ve körfeze sahip çıkmıştı. Halkın protestosu üzerine halkın katılım toplantısı gerçekleşmemiş, itiraz dilekçeleri kabul edilemeyen sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar bir tutanak düzenleyerek bunu imza altına almıştı..  Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Tüm Sorumlular Yargılansın”

HIZLI YORUM YAP