a

Avukatlardan Tepki: Bu Cinayet Bize ‘Kral Çıplak’ Demektir

ad826x90

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu(TÜBAKKOM) Edirne Barosuna kayıtlı avukatlar, meslektaşları Av.Müzeyyen Boylu’nun eşi tarafından öldürülmesine tepki göstererek; “Bu cinayet bize ‘kral çıplak’ demektir” dediler.

Edirne Barosu Hizmet Binası önünde TÜBAKKOM tarafından yapılan basın açıklamasını avukat Görkem Tan okudu.

Diyarbakır’da doktor eşi tarafından öldürülen Av. Müzeyyen Boylu’nun bir ‘kadın cinayeti’ vurgulayan Tan; “Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz.

Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “KADIN” olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur.”dedi.

“Bu cinayet bize “Kral Çıplaktır” demektedir.”diyen Tan açıklamasının devamında; “Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir.

Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir.

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açıcını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz.

Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’ nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

TÜBAKKOM olarak dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi fedakârca sürdüreceğimizi ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. “

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Barosu’na kayıtlı 43 yaşındaki avukat Müzeyyen Boylu, Pazar günü akşam saatlerinde eşi tarafından sokak ortasında öldürüldü.

Çınar ilçesinde avukatlık yapan iki çocuk annesi Müzeyyen Boylu, çocuklarının gözleri önünde 14 kurşunla vuruldu.

Müzeyyen Boylu’nun, Diyarbakır’da Alipaşa semtinde aile hekimliği yapan eşi Mesut İssi’ye bir buçuk yıl önce boşanma davası açtığı, ayrı yaşayan çiftin, çocuklarının bir okul etkinliği için bir araya geldiği belirtildi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Edirneli Masallar” Ödüllendirildi

HIZLI YORUM YAP