a

Atanan Yöneticiler Neden ve Kimlerden Gizleniyor?

ad826x90

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Eirne MEM kimden neyi gizliyor diyerek, 2019 Yılının MEB Yönetici Görevlendirme sonuçlarını Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü internet sayfasında duyurduğunu fakat okullara atanan kişilerin kimler olduğu, kaç puanla, hangi kriterlerle atandıklarını açıklamadıklarını söyledi.

Zobar, “2019 Yılı MEB Yönetici Görevlendirme Sonuçları açıklandı, kim, kaç puanla, hangi kriterlere göre atanmış merak ediyorsunuz değil mi? Merak etmeyin. Zaten okul müdürlükleri bazılarının isteğine göre dizayn edildi, önceden belli olan sonuçları en çok da müdürler merak ediyor sanırım” ifadelerini kullandı

ŞEFFAFLIK VURGUSU

Geçen yıl da aynı durum olduğunu ve Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe vererek yönetici görevlendirmelerinin şeffaflık ve objektiflik adına herkesin göreceği liste halinde açıklanmasını talep ettiklerini hatırlatan Zobar; “ 2019 Yılı MEB Yönetici Görevlendirme Sonuçları Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü Web sitesinde 28 Haziran 2019 tarihinde mesai bitiminde(?) açıklandı. Okullarımızda idarecilik yapacak kişiler kamuoyu tarafından doğal olarak merak edildi. Sonuçları öğrenmek Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün internet sitesine girildiğinde kimin, kaç puanla, hangi kriterlere göre atanmış olduğunu görmek geçen yıl olduğu gibi bu yıl da imkansızdı. Çünkü kişiye özel sonuç ekranı açılmıştı, kimse kimsenin puanını, hangi okula atandığını göremedi. Tam bir yıl önce yine aynı sebepten dolayı Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe vererek yönetici görevlendirmelerinin şeffaflık ve objektiflik adına herkesin göreceği liste halinde açıklanmasını talep etmiştik. 2019 yılına gelindiğinde İl Milli Eğitim Müdürü değişmesine rağmen aynı yöntem ile sonuçlar açıklanmış kamuoyu merakı hiçe sayılmıştır” diye konuştu.

ATAMALAR SÜREKLİ KİMDEN VE NEDEN GİZLENMEKTEDİR”

Zobar, Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak bu gizliliğinin sebebini merak ettiklerini dile getirerek, akıllarına bazı sorular geldiğini belirtti. Zobar şu soruları yönlendirdi:
“1-Birçok ilde herkesin görebileceği listeler halinde şeffaf bir şekilde açıklanan yönetici atama sonuçları Edirne’de sürekli neden ve kimden gizlenmektedir?
2- İl Milli Eğitim atadığı okul yöneticilerinin isimlerini puanlarını kamuoyuyla paylaşmayarak atadığı kişilerin yeterince arkasında duramayacağı mesajını mı vermektedir?
3- LGS’de Türkiye’de 25.olan Edirne’nin okullarındaki idarecilerin birçoğu tekrar görevlendirileceği için kamuoyu baskından mı kaçırılmaktadır.?
4-Yeniden yönetici görevlendirmelerinde aynı yöneticilerin devam edeceği ya da okullar arasında yer değiştirme ile görevlerine devam edeceği görülmektedir. Neden hep aynı isimler ve özellikle bir sendikaya bağlı kişiler avantaj sağlamaktadır?
KİMSENİN KİMSEDEN ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR”

Zobar açıklamasında; “Edirne’deki okullarda görevini layığıyla yapan oturduğu makamı hak eden birçok idarecimiz de mevcuttur. Bu sorulara cevap ararken amacımız; bu idarecilerimizin emeklerine saygısızlık etmek ve onlara haksızlık yapmak değildir. Fakat okulları idare edemeyen, kendisiyle barışık olmadığı için de okullardaki öğretmenlerle çalışma barışını sağlayamayan, çok basitçe çözülebilecek sorunların soruşturmalara dönüşmesine sebep olan, kendisini okulun patronu, öğretmeni de işçisi gibi gören idarecilerin tekrar görev aldığını görmek üzüntü vericidir. Bütün idareciler meslek hayatlarına öğretmen olarak başlamış sonrasında idarecilik sıfatı kazanmıştır, yani asıl mesleğimiz öğretmenliktir. Kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur, verilen yetkileri öğretmeni zor durumda bırakmak için değil sorunların çözümü, okulların başarısını sağlamak adına kullanmalıdır.” dedi.
LİYAKATE DAYALI BİR SİSTEM KURULMALI”

Zobar son olarak şunları kaydetti: “Her yıl olduğu gibi bu yılda da yönetici görevlendirmelerinde yanlışlar, haksızlıklar yapıldığını, liyakate değil kişilerin sendikasına bakılarak veya farklı ilişkiler ile görevlendirmeler yapıldığını görmekteyiz. Edirne’de eğitimin kalitesini artırmak istiyorsak öncelikle okul idarecilerini seçerken liyakate dayalı bir sistem kurmalıyız. Kamuoyu vicdanını rahatlatmak, bilgilendirmek adına şeffaf ve objektif kriterlere göre idareciler atamalıyız. Eğitim-İş olarak, bu konuda atılabilecek olumlu adımlar için kapımız herkese her zaman açıktır. Yeter ki şeffaflık ve objektiflik adına liyakat esas alınarak bir sistem kurma niyeti olsun.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tarihi Köprüler Ne Zaman Kapatılacak?

HIZLI YORUM YAP