a

Arabalarına Binmeyip Yürüyerek Farkındalık Yarattılar

ad826x90

16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Dünya Otomobilsiz Kent Günü’nde  araçlarını bırakıp yürüdüler.

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen yürüyüş, Dünya Otomobilsiz Kent Günü kapsamında, farkındalık yaratmak amacıyla Tunca Nehri Köprüsü’nden başlayarak Karaağaç Mahallesi’ne kadar devam  etti.

Türkiye’nin çevresine vereceği en önemli güzelliğin yenilenebilir enerjinin artışının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Tanrıkulu şunları kaydetti: “Güneşimiz çok var, rüzgarımız çok var, o yüzden muhakkak bu yenilenebilir enerji kullanmamız gerekiyor. Bir gün dahi olsa otomobilleri bırakıp, toplu taşıma araçlarına, yürümeye ve bisiklete binmeye önem vermeliyiz. Ben Edirne halkının bu anlamda çok duyarlı olduğunu biliyorum. Bizden çok fazla bisiklet yolu istiyorlar, çok fazla yürüme yolları istiyorlar, güvenli bir şekilde bisikletlerini binip, işlerine gidip gelmek istiyorlar. Bu konuda da Edirne Belediyesi ve Başkanımız Recep Gürkan ile, ilk günden beri daha fazla bisiklet yolunu nasıl artırabiliriz ve projeli hale getirebiliriz kaygısı ve çalışması içerisindeyiz. Biliyorsunuz projeli olarak ilk bisiklet yolumuzda sağlık yoluna yapmış bulunuyoruz. Bu anlamda gerçekten biz istiyoruz ki bütün halkımız daha güzel, daha yeşil bir çevrede yaşasın.” Burada gazetecilere konuşan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu; “16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası ve 22 Eylül de Dünya Otomobilsiz Kent Günüdür. Özellikle petrolün fosil yakıtların dünyamızı çok ciddi bir tehdit altına aldığı dönemde çevre kirliliğinin hat safhaya vardığı bir dönemde ve aynı zamanda bizim Türkiye olarak da bu kadar petrolü ithal ettiğimiz dışarıya birçok para ödediğimiz döviz ödediğimiz bir dönemde 22 Eylül sembolik de olsa önemli bir gündür. Çünkü 22 Eylül Dünya Otomobilsiz Kent Günü’nde bir gün olsun otomobilleri bırakarak, yürüyerek, bisikletleri kullanarak bizim de bir hareketlilik yaşamamız gerekiyor. Ne kadar çok petrol tüketirsek o kadar çok dünyaya ve çevreye zarar veriyoruz. Fosil yakıtların artık bitme noktasına geldiği ve dünyada Petrol Savaşlarının olduğu bir dönemde bizim yenilenebilir enerjiye yön etmemiz gerekiyor. Yenilenebilir enerjide güneşimizden, rüzgarımızdan bu enerjiyi arttırmamız gerekiyor.” dedi.

“22 Eylül’ün bir önemi de, vurgulanması gereken bir şey de; Türkiye açısından otomobile ödediğimiz döviz ve ithalata verdiğimiz büyük katkıdır”  diyen Tanrıkulu; “O yüzden şunu da vurgulamak lazım, kendi otomobili işe giden dostlarımız, hemşehrilerimiz eğer komşusunu da gideceği noktaya göre alırsa daha fazla insanla birlikte giderek katkı yapar. Bütün otomobillerin içinde birer kişi var. Eğer bir yere gideceksen onu daha da çoğaltmak da fayda var, bir de toplu ulaşım araçlarını kullanmakta fayda var. Büyük fayda var ki daha az döviz harcarız, daha az çevreyi kirletiriz. Belki de 22 Eylül’de söylenmesi gereken benim açısından en önemli laf da bisikletle ilgili olabilir oda şu ‘iki teker çok şeker” dedi. Makbule TUNÇ

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“İflas Eden Esnaf Sayısı Yüzde 50 Arttı”

HIZLI YORUM YAP