a

Ankara’dan Onay Bekleniyor

ad826x90

Edirne İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Edirne Valisi Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Cami restorasyonu hakkında ve Enez’de bulunan Fatih Camii’nin aslında bir kilise olduğununun bilgisini verdi. Güneren: “Selimiye Camii ile ilgili bütün hazırlıklarımız tamam. Dosyasını Ankara’ya gönderdik” dedi.

Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Kasrıoğlu il koordinasyon toplantısında faaliyet raporları ve projeler hakkında bilgi verdi. Kasrıoğlu konuşmasında; “Kuruluşlarımızca Valiliğimize gönderilen raporlara göre; ilimizde kamu kuruluşlarımızın 2018 yılı yatırım programlarında küçük, orta ve büyük ölçekli 620 proje yer almaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 4,7 milyar TL’yi bulmaktadır. Bu projeler için önceki yıllarda 1 milyar 330 milyon TL harcanmış, 2018 yılında da 671 milyon TL ödenek kullandırılması öngörülmüştür. İkinci yatırım dönemi içinde yapılan çalışmalar dâhilinde 267 milyon TL harcama yapılarak yüzde 40 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

2018 yılının ikinci döneminde yapılan yatırım harcamalarının 229 milyon TL’sini merkezi idare kuruluşlarının yaptığını belirten Karslıoğlu, “Merkezi idare kuruluşlarımızın bu harcama miktarı ile sağladıkları nakdi gerçekleşme düzeyi yüzde 40’tır. Yerel yönetim kuruluşlarımız ise 38 milyon TL tutarında yatırım harcaması yaparak, yüzde 40’lık nakdi gerçekleşme sağlamışlardır” dedi. Karslıoğlu, merkezi ve yerel yönetim kuruluşlarınca yapılan yatırım harcamaları sonucunda, 2018 yılı ikinci döneminde, kamu kuruluşlarının programlarında yer alan 620 projeden 138 tanesinin bitirildiğini, 304 projenin devam ettiğini, 178’inin ise henüz başlamadığını restorasyon ve onarım çalışmaları hakkında birçok projenin sözleşmesinin imzalandıklarını ifade eden Güneren; “Bizim Edirne İl ve İlçelerinde devam eden 28 parça işimiz bulunmakta. Bu işlerimizin 9 adeti restorasyon, 13 tanesi proje temin işleri, 2 tanesi danışmanlık hizmeti ile ilgili yapmış olduğumuz sözleşmeler, 4 adet de basit onarım dediğimiz küçük ölçekteki onarımlarımız. Devam eden restorasyonlarımız; Saatli Medrese, Kadı Bedrettin Camii, Enez Fatih Camii, Süleyman Paşa Camii, Şeyh Kabuli Mustafa Er-Rıfai Türbesi, Ekmekçizade Kervansarayı, Havsa Hacı Süleyman Efendi Mescidi, Kıyak Baba Camii tuvalet onarımı bir de son dönemde merkezde bulunan İsmail Ağa Camii ihalesini gerçekleştirdik. Onun da sözleşmesini yaptık. Uygulamaya da başladık” diye konuştu.

Gazlı sistem uygulanmaya başlanıldı

Yangını engelleyecek bir sistemden de bahseden Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren “Medrese Ali Bey Camii, Hasan Çelebi Sebili, Uzunköprü Hamamı ve son olarak Kadirhane Dergâhı’nın da işini bitirdik. Devam eden proje teslim işlerimiz toplamda 13 adet demiştim. Bunlar Hacı Hasan Camii, Arasta Çarşısı, Lalapaşa Merkez Camii, gibi bazı cami ve mekânlar da devam eden proje temin işlerimiz var. 12 tane de ilave yaptık. Kadirhane Tekkesi’nin proje teslim işine başladık. Bir de Muradiye Camii’nin proje teminini gerçekleştiriyoruz. Sözleşmesi imzalandı. İki adet danışmanlık hizmeti almaktayız. Bunlar Enez Fatih Camii ile ilgili bir danışmanlık işi. 4 adet de basit onarım işimiz devam etmekte. Bunlar hizmet binamız ve Edirne Büyük Sinagogu’ndaki mekanik işler ile ilgili onarım işleri yapıyoruz. Bedesten Çarşımızın basit onarımını gerçekleştirdik. Saray Hamamı’nın basit onarımı var, bu kapsamda bir çalışmamız da var. Bir de son dönemde özellikle yangın tesisatı olan bütün yapılarımızda olası bütün yangın oluşumuna ilişkin olarak gazlı sistem yangını engelleyecek bir sistem var. Onu da bütün elektrik panosu ve yangın dolabı olan eserlerimize uygulamaya başladık” dedi.

Ankara’dan onay beliyor

Edirne İl Müftüsü Selim Al’ın Selimiye Camii onarımı sorusuna cevap veren Güneren, şöyle konuştu; “Selimiye Camii ile ilgili bütün hazırlıklarımız tamam. Dosyasını Ankara’ya gönderdik. Birim fiyat kitaplarında olmayan bazı imalatlarımız var. Bu imalatlar ile ilgili oluşturduğumuz fiyatları Ankara’dan onaylatmamız gerekiyor. Yaklaşık 85-90 parça birim kitaplarında olmayan yeni analiz dediğimiz fiyatları yaptık, gönderdik. Ankara da fiyatları inceliyor. Onayladıktan sonra ihale sürecine geçeceğiz. Şu anda bizim adımıza dosya tamam.” Kadriye TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kazalarda Meteorolojik Tahminler Yeterli Değil!

HIZLI YORUM YAP