a

Alt Yapı İçin İlk Kazma Vuruldu

ad826x90

Edirne’nin sorunlarından biri olan alt yapı çalışmaları için ilk kazma vuruldu. İller Bankası’ndan kredi onayı beklediklerini fakat kredinin 3 Nisan 2018’den beri onaylanmadığını belirten Gürkan, kendisine seçimlere yaklaşık 40 gün kala böyle bir işe kalkışılmasının delilik olduğunun söylendiğini bunun karşılığında “Edirne’nin Delisiyim” cevabını verdiğini söyledi.


Gürkan açılış öncesi yaptığı konuşmada; “2014 yılında göreve başladığımızda; çektiğimiz fotoğraf da şunlar vardı. 60 yıldır, yapılamamış, bir türlü kapatılamamış vahşi çöplük. 30 küsur yıldır, su aldığımız en büyük su kaynağımız olan Süloğlu Barajı. Ama askeriyenin atış tatbikat bölgesinde kaldığı için top mermileriyle her tarafı kirlenmiş bir Süloğlu Barajı. Adeta arkadaşlarım her gün o Süloğlu Barajı’ndaki mangal seviyesini düşürmek için; insan sağlığını tehdit eden o kirliği önlemek için mücadele etmekteydiler. Diğer taraftan Paşaçayırı’nda 13 tane su kuyusu; elektrik ile suyu çekiyoruz.  O çektiğimiz suyu yine elektrikle Buçuktepe’ye yüklüyoruz. Her ay 350 bin TL’lik elektrik faturası. Atık Su Arıtması olmayan; hiçbir arıtma yapılmamış ve kent kurulduğundan bugüne evsel ve kanalizasyon atıklarını arıtmadan Meriç Nehri’ne akıtan bir Edirne. 82 bin aboneye su ulaştıran hat artık iflas noktasına gelmiş. Kanalizasyonun sorunlu noktaları, bölgeleri olan; yanlış bağlantılar ile bir türlü çalışmayan yağmur suyu toplama kanalları. Bütün uzmanları topladık. Tablo bu. Edirne’nin altyapısı halletmeden üst yapısına başlayamayız. Ne yapmamız gerekiyor? İmkanlarımız bunlar. Finansımız bu. 140 trilyon borçla devraldığımız bir belediye. Uzmanlar şunu söyledi; içme suyu kaynağını çözmeden şehir içi şebekeyi çözemezsiniz” dedi.
İlk olarak temiz içme suyu sorunun çözdüklerini ve daha sonra da bu suyu arıtacak bir Arıtma Tesisini hizmete sunduklarını ifade eden Gürkan, “Bunları, “Bize 5 yıl neden bekledin?” diye soranlara, niye beklediğimizi anlatmak için söylüyorum” dedi.
Projenin tamamlanması ve ihalenin yapılmasının ardından 3 Nisan 2018’de belediye meclisinden kredi onayını alarak, İller Bankası’ndan kredi talebinde bulunduklarını belirten Gürkan, kredinin bir türlü onaylanmadığını, bu nedenle altyapıya kendi imkanlarıyla başladıklarını söyledi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ YÖK’Ü RAHATSIZ ETTİ”

HIZLI YORUM YAP