a

Adli Yıl Açılış Resepsiyonunda Kadın Cinayetlerini Önleme Önerileri

ad826x90

Edirne Barosu, 2019-2020 ‘Adli Yıl Açılışı’ dolayısıyla Edirne Barosu binasında resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İdare Mahkemesi Başkanı Yaşar Erdem, hakimler, savcılar avukatlar ve adli personel katıldı.

Edirne Baro Başkanı Alper Pınar gazetecilere yaptığı Alper Pınar; “2019-2020 Adli Yıl açılışını gerçekleştirdik.Bugün öğleleyin de törenimiz yaptık.Bugün akşam da yargı camiamızla birlikte bir resepsiyon gerçekleştirerek daha iyi olacağını düşündük.

Öğleleyin de belirttiğimiz gibi üm camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz.En kısa ve makul süredde adil yargılanma ilkesi zedelenmeden vatandaşın halk iradesi doğrultusunda adalete inancının tam olmak kaydı ile tekrar sağlanasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

ADLİ YIL TARTIŞMALARIN İÇERİSİNDE YER ALMAMALI”

Beştepede yapılan adli yıl açılış törenine bazı baroların katılıp bazı baroların katılmaması ile ilgili de açıklama yapan Pınar; “Geleneksel olarak Edirne Barosu tarihi boyunca törenlerini her zaman Edirne’de gerçekleştirmiştir.Barolar birliğinin törene katılıp katımaması tamamen kendisine aittir. Barolar birliği her ne kadar çatı örgütümüz olmasına rağmen kararlarını kendi başına lan bir gruptur. Baroların katılıp katılmaması konusunda bir eleştirimiz olamaz. Zaten törene katılıp katılmaması noktasında bir açıklama da yapmıştık.Tamamen siyasetten uzak politikalarımıza ilkesel bir karar aldık. Hangi siyasi görüşte olursa olsun yargının kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince bağımsız olması gerekiri savunarak katılmayacağımızı iletmiştik. O nedenle çok da gürültü koparılmış bir durum oldu. Bu kadar büyütülmesine de gerek yoktu bence. Çünkü her baro katılmama iradesi kendisine, kendi yönetim kuruluna aittir. Adli Yıl’ın bu tartışmaların içerisinde yer almaması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

ÇOCUK TESLİMLERİN İCRA YOLUYLA OLMAMASI İÇİN NEMLİ DÜZENLEMELER VAR”

‘Yeni bir yargı strateji paketi ile ilgili açıklamaarda bulunan Pınar şunları kaydetti: “Yargı Reformu Stratejisi, üzerinde tüm kurumların yaklaşık 1,5-2 yıldır gerçekten de büyük bir özveriyle ve uzlaşı içerisinde hazırladıkları bir strateji paketi Bundan çok büyük bir beklentimiz var. Biz de bu süreç içersinde buna katkıda bulunduk. İçerisinde özellike çocuk teslimlerin icra yoluyla olmaması noktasında önemli bir düzenleme var. Aile, kadın ve çocuk açısından.Kadınlara yönelik şiddetin de önlenmesi noktasında bizim de son dönemde bir artan kadın cinayetlerine karşı yaptığımız açıklamalarda olduğu üzere bunun kanuni anlamda da daha caydırıcı bir yapıya dönüştürülmesi lazım. Ancak bu tek başına kanunlarla veya cezai müedelerle de düzenlenebilecek bir şey değil.Bu toplumsal olarak bütün kurumların buna daha bilinci arttırıcı, daha farkındalık yaratıcı kampanyalar, eylemler, sosyal kampanyalar düzenlenmesi gerekir.Çünkü bunun önünün sadece cezai müelerinin arttırılmasıyla geçemeyiz diye düşünüyorum. İnşallah böyle bir şiddet olayları yaşanmaz temennimiz odur. Maalesef ki her temenniden sonra yeni bir olayla karşılaşıyoruz.Umarım bir daha karşılaşmayız” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Koca Yusuf Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivan Serkan Üğdüler Oldu

HIZLI YORUM YAP