a

ADD’den Akpınar ve Gezen’e Destek

ad826x90

ADD Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Metin Akpınar  ve Müjdat Gezen’in yanında olduklarını belirterek; “Akpınar ve Gezen yıllarını toplumu bilinçlendirmek için sanata adamış kıymetli sanatçılarımız ve aydınlarımızdır. Katıldıkları televizyon programında söyledikleri sözlerden “zorlama yorum” çıkartılarak, derhal gözaltına alınıp, sorgulanmaya götürülmeleri utançla anılacak bir durumdur. Baskıcı yönetimin en somut göstergesidir.” dedi.

Özcan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) olarak, bıkıp usanmadan, her fırsatta diyoruz ki; “demokrasi, özgürlükler, insan hakları” vb. değerli kavramlar çoğunlukla siyasi algı operasyonları için kullanılmaktadır. Gelinen noktada “ileri demokrasi” diye bir şey yoktur.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, yıllarını toplumu bilinçlendirmek için sanata adamış kıymetli sanatçılarımız ve aydınlarımızdır. Katıldıkları televizyon programında söyledikleri sözlerden “zorlama yorum” çıkartılarak, derhal gözaltına alınıp, sorgulanmaya götürülmeleri utançla anılacak bir durumdur. Baskıcı yönetimin en somut göstergesidir.

Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hepiniz milletvekili, bakan ve hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat, asla sanatçı olamazsınız” sözünden hareketle, sanatçıya ve sanata sahip çıkmak; düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin temel görevlerinden birisidir.

Siyasi iktidar; vatan, millet, demokrasi ve Atatürk düşmanlarına, “püsküllülere” verdiği değerin ve ayırdığı zamanın yüzde birini, Atatürk Devrimi’ni anlamaya ayırabilseydi; Türkiye bugün gerçek anlamda ileri demokrasiye ulaşmıştı. “Sanatın içine tüküren”ler geleneğinden gelenler, son uygulamalarıyla, bırakın “ileri demokrasiyi”, kazanılmış tüm demokratik hakları yok etmektedir.

Sanatçıya, yazara, çizere ve düşünen herkese baskı uygulayan, yargıyı siyasallaştıran iktidarı, Türkiye’nin dünyadaki itibarını zedeleyen uygulamalardan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.

Unutulmamalıdır ki düşünceler topla, tüfekle, hapishanelerle yok edilemez. Ülkemizde oynanan 17 yıllık ileri demokrasi komedisi artık ileri demokrasi trajedisine dönüşmüştür.”

 

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Roman Vekile Romanlardan Tepki

HIZLI YORUM YAP