a

8. Uluslararası Bando ve Tava Ciğeri Festivali Başladı

ad826x90

8. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı’na kadar yürümesiyle başladı. Korteje Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ciğerci esnafı,  Moldova Zaim Bandosu, Romanya Piteşti ile Romanya Rodna Bandosu, Bulgaristan; Dobriç, Razgad ve Sofya Bandoları, Ukrayna Smuy Bandosu, Polonya Rybnik Bandosu, Macaristan Hajduszoboszlq Bandosu,  İstanbul, Bursa ve Seferihisar Bando Ekipleri  de yer aldı.

Edirne Belediyesi tarafından organize edilen 8.Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne her baharda yeniden açan tomurcuklarla adeta güllerin raks ettiği bir festivaller kentine dönüyor. Geçtiğimiz hafta UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girmiş olan Kakava ve Hıdırellez Festivali’ni yaptık. 160 bin nüfuslu şehrimizde yurt içinden ve yurt dışından 80 bin misafirimiz vardı. 80 bin belki bazılarımıza küçük, az bir rakam gibi gelebilir. Ama 160 bin nüfuslu bir şehre 80 bin ziyaretçiyi 15 milyonluk İstanbul’a 7,5 milyon ziyaretçiyle kıyaslarsak ne anlama geldiğini daha iyi anlarız. Edirne insanlığın ve tarihin en kadim şehirlerinden birisidrir. Burada tarih var, kültür var, medeniyet var, uzlaşma var. Burada eğlence var, Gastronomi var ve elbette dünyada sadece ve sadece bir tek Edirne’de yapılan Edirne Tava Ciğeri var” diye konuştu.

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler de Edirne’de olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Çünkü Edirneliler milli ve manevi değerlerine bağlı, Atatürk’e yürekten inanmış, Cumhuriyetin değerlerine yürekten bağlanmış Edirneliler ile aynı havayı solumak benim için çok onur verici. Edirne, Balkanların festivaller ve kültür sanat kenti olmalı” diyerek kenti butik otele benzetti.

Ardından festivale katılan bando takımlarının şeflerine plaket takdim edildi.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İnce’nin ziyareti sonrası Demirtaş’tan açıklama

HIZLI YORUM YAP