a

657.Yağlı Güreşleri Başladı

ad826x90

657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivalinin açılışı  dün gerçekleştirildi. Sarayiçii’nde gerçekleştirilen açılışta konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; ” Kırkpınar ağalığı sadece para vermek değildir. Kırkpınar ağasının para vermek dışında da mert olmasını yiğit olmasını bekleriz. Bunu yapamayan beceremeyenler tıpkı zamanı geldiğinde ağaçtan dökülen yapraklar gibi dökülüp giderler.” dedi.

Kırkpınar marşının okunmasının ardından konuşma yapan 657. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Tarihi Kırkpınar güreşleri 657. Yıldır devam etmekte ve bundan sonra da devam edecektir. Biliyorsunuz pazar günü Kırkpınar’ımızın finali 15 Temmuz şehitler gününe denk geliyor bu bizim onurdur. Bu uğurda Kırkpınar da destek veren herke gönülden teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 

Kırkpınar ağasının ardından konuşma yapan Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ise; “Bu yıl 2 bin 208 pehlivan başvurdu. Bu 657 yıllın tarihinde rekor bir katılım sağlanmıştır. Ben burada güreşecek pehlivanlara hakemlere ve basın mensubu arkadaşlara kolaylıklar diliyorum. Başta Vali ve Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Kırkpınar Ağası Mert Olmalı”

Kırkpınar ağalığının yalnızca para vermek olmadığını söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu sene olduğu gibi ağalıkta tekrar problemler yaşanmaması için ağalık ihalesinde değişiklik yaptığını belirtti.

Gürkan, sözlerine şöyle devam etti; “Bu yıl geçmiş zamana yaşadığımız sıkıntılardan dolayı ağalık ihalesinde değişiklik yaptık. Kırkpınar ağalığı sadece para vermek değildir. Kırkpınar ağasının para vermek dışında da mert olmasını yiğit olmasını bekleriz. Bunu yapamayan beceremeyenler tıpkı zamanı geldiğinde ağaçtan dökülen yapraklar gibi dökülüp giderler. Kırkpınar ağalığı dört bir yandaki pehlivanın adını bilmektir. Sadece ihalede fazla para vermek değildir. Mert olan adam gibi adam olmaktır. Yani Seyfettin selim gibi, Alper Yazoğlu gibi olmaktır. Şartnamede 3 önemli değişiklik yaptık. Bir dosya bedelini 25 bin TL’ye çıkardık. İkincisi ihale tarihinden itibaren 15 gün içerisinde paranın tamamını yatıracaktır. Yatırmadığı takdirde ihale otomatik iptal edecektir. Ağalık onaylanmadan paranın tamamı yatırılmadan ağalık unvanını kullanılmayacaktır. Burası er meydanıdır, eğlence yeri değildir. Davul zurna cenk havası çalar. Eminim ki Kırkpınar’ın onuruna gururuna yakışır bir Kırkpınar olacaktır. Ben başta Edirne’mize olmak üzere güreşlerin yapılacağı diğer şehirlere de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Edirne Valisi Günay Özdemir  ise konuşmasındaTürk milleti olarak sağlam bir medeniyetimiz ve kültürümüz var. Kırkpınar da bunlardan birisidir. Kırkpınar ağasıyla, altın kemeriyle ve kıspeti ile bizim adetlerimiz yansıtan bir sporumuzdur. Binlerce yüzyıldan beri tarihe adını altın harflerle yazdıran bir gelenektir. Her yıl Türkiye’nin başpehlivanı çıkaran bir sporun ev misafirperverliğini yapmaktan onur duyuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle yarışacak olan pehlivanlarımıza başarılar bu etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra Kırkpınar’a katılan pehlivanlar, cazgırlar ve davul-zurna ekibinin resmigeçit töreni gerçekleşti. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

657.Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e Üçüncü Kere Altın Kemer Sahibi Oldu

HIZLI YORUM YAP