a

657.Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e Üçüncü Kere Altın Kemer Sahibi Oldu

ad826x90

657’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin açılış töreni  Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 9’uncu  kere Kırkpınar Ağası olan Seyfettin Selim’e 3’üncü altın kemer takıldı.  Edirne Belediyesi tarafından organizasyonuyla düzenlenen 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ağası; iki altın kemerin ebedi sahibi Seyfettin Selim düzenlenen törenle karşılandı.

Yağlı güreşin ve Kırkpınar’ın olmazsa olmaz 4 unsuru olduğunu  dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bunların en başında pehlivan gelir. Ama yağlı güreş çadırını çatan 3 direğimiz daha vardır. Hangisini çekseniz yağlı güreş olmaz. Hangisini çekseniz Kırkpınar olmaz. Bunlar pehlivanlarımızı cesaretlendiren, aşka, şevke getiren cenk havası çalan davul-zurna ekibimizdir. Bunlardan biri Hz. Hamza’dan beri bu geleneği sürdüren pehlivanlarımızı dualayarak, salavatlayarak Er Meyadın’na; Kırkpınar Çayırı’na salan cazgırlarımızdır. Ve yine en önemlisi de pehlivanı, davul-zurnayı, cazgırı bütünleştiren, kişiliğinde yağlı güreşi temsil eden ağadır. 657 yıllık Kırkpınar çok ağalar gördü. Hepsine hizmetleri için teşekkür ediyoruz. Aramızda ayrılanlara rahmet diliyoruz. Çok ağamız geldi, çok ağamız geçti. Hepsinin kendince hizmetleri oldu. Ancak 657. Kırkpınar’ın tarihinde ilk defa bir ağa 2 altın kemeri almaya hak kazandı. O da Seyfettin Selim’dir. Kutluyorum kendisini. Bugün 657. Kırkpınar’ın açılış gününde, güreşlerin başlangıç gününde 657 yıllık bu destanda bir ilki yaşıyoruz. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e 657. Kırkpınar’ın altın kemerini takarken; göğsüne bir şeref madalyası olarak üçüncü altın kemeri takıyorum. İnşallah üçüncü altın kemeri de ebediyen almak Seyfettin Selim kardeşime nasip olur. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından   Edirne Belediye binası önüne gelen kortej oradan Atatürk anıtına Kırkpınar çelenginin koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile Kırkpınar Marşı okundu.  Kortej daha sonra Pehlivan Mezarlığı’na giderek, pehlivanların kabri başında dua etti. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kırkpınar Ağası 15 Günde Parayı Ödemek Zorunda!

HIZLI YORUM YAP