a

6. Kitap Fuarı Hakkında Ne Dediler?

ad826x90

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Edirne 6. Kitap Fuarı rengarenk görüntülere sahne olurken, fuarın AVM’de yapılmasının ise bazı noktalarda sıkıntılara neden olduğunu gözlemledik.

Edirne Gerçek Gazetesi olarak yayıncıların, yazarların sıkıntılarına ortak olduğumuz gibi güzelliklerine de ortak olduk.  Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ, Yazar Canan Tan,  Yazarlardan Necmi Duygulu, Ersin Şenerler, Edirneli Yazarlardan Mazlum Güngör ile kitap fuarı hakkında söyleşi gerçekleştirdik.

“Fuarın düzenlendiği alan güzel değil”

Fuara ilk kez katıldığını ve Edirne’ye daha önceleri çok geldiğini söyleyen Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ: Edirne’ye geldiği için çok mutlu olduğunu aktararak şunları dile getiriyor: “Hem ilgi çok yüksek hem iyi bir profil var. Bana gösterdikleri yakınlık da beni çok mutlu etti. O bakımdan ben buraya geldiğim için çok mutluyum. Sonuçları çok olumlu gördüm. Kitaba ilginin yüksek olması sevindirici. Edirne Türkiye ortalamasına göre daha aydınlanmacı bir kent onu her an hissediyorsunuz. Sadece fuarın düzenlendiği ortam güzel değil. Bütün kitabevlerinin, bütün yayın evlerinin birlikte olabildiği bir tek mekan olabilseydi  daha iyi olurdu. Böyle bir teknik sorun var ama izleyicilerin, okurların hevesi bunları telafi ediyor diye düşünüyorum.”

“Okurlar son derece ilgili”

Ünlü yazar Canan Tan fuara ilk kez katılmadığını geçen sene de katıldığını aktararak; “Geçen sene Han’da yapmıştık söyleşimizi ve imzamızı. Bu yıl da gayet güzel. Gerçi alışveriş merkezinde olması biraz  aksaklıklara yol açabiliyor ama  ben güzel bir şekilde imzamı yaptım. Okurlar son derece ilgili. Hem üniversite bazında hem şehir olarak ben mutluyum. Benim ilginç portveyim var. 7’den 77’ye. 7’den 77’yi de geçiyor onun için benim için hiç sıkıntı yok”

“Bir yerden başlamak gerekiyor”

AVM’de yapılmasının avantajı park yeri  ve tuvalet olduğunu ifade eden Yazar Necmi Duygulu: “Daha önceki yıllarda katıldım. Bu yıl da Ceren Yayıncılığın sahibi Şeref Kurtiş davet etti. Edirne Belediyesi bunu geleneksel hale getirdi. Dün gibi başladı şimdi ise 6’ıncısı oluverdi. Demek ki bir yerden başlamak gerekiyor ve çok da güzel oldu. Güzel bir etkinlik. Yazarlar birbirini tanıyor, halk yazarlarını görüyor. Daha da geliştirilerek devam etmesini diliyoruz. AVM’de yapılmasının avantajı park yeri  ve tuvalet. Orada park etmek adeta deveye hendek atlatmak kadar zordu. İkisinin de avantajı var. Burası daha bir geniş, her şeye daha kolay ulaşabilirsiniz. Oranın da otantik bir havası vardı” diye konuştu.

“Zorluklarla yapılan bir organizasyon”

Ersin Şenerler de Yöre Dergisi olarak ikincisinden bugüne kadar kısmen yazar, kısmen tasarımcı olarak katıldığını söyleyerek; “Fuarın AVM’de veya Han’da yapılması arasındaki fark bir kere otopark sorunu yok burada. Orada tuvalet sorunu vardı. Geçen sene kötüydü. Ben belediyeyi aslında tebrik etmek istiyorum. Edine’de otel sorunu vardı eskiden beri o çözülmeye başlıyor. Bu tür kültürel anlamda yapılan fuarlarda bir alan yok. Bir kültür merkezi yapılsa daha iyi olur. Kipa’nın boşalması kötü bir şey AVM kapanıyor. İnsanların alım gücümüze baktığımızda artık insanlar gıda maddesine daha çok yöneliyor. Kriz alım gücünü etkiliyor. Kitabı da etkiliyor. Zaten kağıda yapılan zam maliyetleri arttırdı. Bunların hepsi zorluk. Zorluklarla yapılan bir organizasyon belediyeyi bu konu da tekrardan tebrik etmek istiyorum.” dedi.

Eski Belediye Başkanı Yazar Mazlum Güngör ise şunları aktarıyor:” Ben 6 yıldan beri takip ediyorum. Biliyorsunuz daha önce ekmekcipaşazade’de yapılıyordu fakat orası zaten bir kervansaray olarak yapılmış.  İnşaat halindeydi. Avlusuna seyyar tuvalet getirdiler fakat içerisi de mevsim itibariyle soğuk. Ekim ayında havalar soğuk orayı ısıtması zordu, böyle bir mekanda yapılıyordu. Yine de teşekkür etmek lazım böyle bir kültür olayını yarattıkları için ama mekan olarak hiç müsait değildi. Burası sıcacık, modern arabalarımıza park etme alanı var. Ve insanlar da çok huzurlu bir şekilde dolaşıyorlar. Ve böyle bir mekanda yapılması fevkalade güzel bir şey. Burada vatandaş yayın evini bulmakta güçlük çekiyor. Güçlük çekmesinin de sebebi köşelere konmuş küçük planlar var yayınevlerinin yerlerini gösterenler ama onlar çok yeterli değil. O nedenle salona ve içeride bir yere sütunlar arasına da yapılabilirdi. Çünkü çok geniş  bir alan vardı.”

“Fuar alanının tek kat olması yayıncı için her zaman iyidir”

İnsanların yoğun bir şekilde ilgi gösterdiklerini belirten Alfa Yayınlarının temsilcisi Serhat Taş; “Ekmekçizade kadar yoğun olacağını düşünmedik ama gayet güzel geçiyor. Üniversiteler önceki senelere göre bu sene daha fazla ilgi gösteriyor.” Kitapçıların ayrı olması nasıl etkiliyor diye sorduğumuzda; “Bizim için güzel ama üstteki arkadaşlar bu durumdan şikayetçi. Fuar alanının tek kat olması yayıncı için her zaman iyidir.”dedi.

“Kitap fuarlarının AVM ile hiçbir bağı olmaması gerekiyor”

Geçen seneye oranla bu sene fuara ilginin düşük olduğuna dikkat çeken Yazılama Yayının temsilcisi Kemal Erol şunları aktardı: “Bu sene geçen seneye oranla fuara ilgi düşük ama bunun ulaşımdan dolayı olduğunu düşünüyorum. Geçen sene şehrin merkezindeydi. Geçen seneye oranla bizim satışlarımız çok daha iyi. Siyasi kitaplara yöneliminin biraz daha çoğaldığını düşünüyoruz. Kitap fuarları AVM ile hiçbir bağı olmaması gerekiyor. Kervansaray bu yönden çok iyiydi. Hem içeri hem de ulaşılabilirliği konusunda. Orayı tercih ederdik. Bu sene buraya yolladılar bizi. Yine de memnunuz satışlardan insanların ilgisinden.” Makbule TUNÇ

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

10 Ekim Ankara Katliamında Hayatını Kaybedenler Anıldı: “Affetmeyeceğiz, Unutmayacağız”

HIZLI YORUM YAP