a

300 Bin Emekliye Kötü Haber!

ad826x90

DİSK Emekli-Sen Hukuk Servisindan Avukat Haşim Korkmaz; SGK dışındaki özel sandıklara prim ödeyerek emekli olan 300 bin kişi yasa kapsamına girmediği için bayram ikramiyesinden yararlanamadığını açıkladı.

(SGK) dışında 10 banka, 6 sigorta şirketiyle TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı bulunduğunu ifade eden Korkmaz; “ Bu sandıklardan 300 bini aşkın emekli aylık alıyor. Ülkemiz sosyal güvenlik yapılanmasında; çoğunluğunu banka-sigorta şirketlerinin ‘vakıf’ şeklinde kurduğu 17 adet özel emekli sandığı bulunmaktadır.” diye konuştu.
“ADALETSİZLİK OLDU”
“Özel Sandık Emeklisi yine bayramı ikramiyeden yoksun yaşayacak” diyen Korkmaz; “SGK dışındaki özel sandıklara prim ödeyerek emekli olan 300 bin kişi yasa kapsamına girmediği için bayram ikramiyesinden yararlanamıyor. Bu emekliler çalışırken primlerini özel sandıklara ödediği için maaşlarını SGK’dan değil, kendi özel sandıklarından alıyorlar.
Geçen yıl ilk bayramda bazı özel sandıklar emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi verdi.Ancak Özel Sandık Vakıfları iktidarın açıklamasına dayanarak verdikleri bu bayram ikramiyelerinin SGK. veya Hazine yerine kendi bütçelerinden çıkacağını anladıktan sonra ikramiye vermekten vazgeçtiler.
5510 sayılı kanun’un ek 18. maddesi bayram ikramiyesi ile ilgili yasal düzenlemeler bu kanun ve ilgili mevzuatın SGK’ca Gelir ve aylık ödemesi yapılanlar için öngörülüyor özel emekli sandıkları her ne kadar 506 sayılı Sosyal Sigortalar kanunu olan geçici 20’inci Maddesine göre faaliyet gösterseler de Sandık Emeklileri’nin aylıkları SGK. tarafından ödenmediğinden bayram ikramiyesinden yararlanamıyorlar.
İkramiye ödemelerini SGK. kendi bütçesinden karşılamıyor.SGK.tarafından yapılan ikramiye ödemelerine ilişkin tutar hazine tarafından SGK’ya ödeniyor yani hazineden karşılanıyor.” dedi.
HAZİNEYE SORDULAR
Korkmaz açıklamasının devamında; “Özel Sandık Emeklilerine ikramiye ödemesi yapılıp yapılmayacağı konusunda geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumu ve hazineye yapılan başvurulardan sonuç çıkmadı.
Başvurulara Sosyal Güvenlik Kurumu “ikramiye konusu her sandığın kendi kararına bağlı bir konu mali durumu iyi olan sandık ödeyebilir. Biz ödeyin ya da ödemeyin diye talimat veremeyiz.” Derken,Hazine ise “Hazine’nin emeklilere aylık ya da ikramiye ödemek gibi bir yükümlülüğü yok.” Cevabını verdi.”
YASAL GEREKÇE GÖSTERİLMEDİ’
Sosyal Güvenlik Kurumu Yasayla kalıcı hale getirilen yıllık 2 bin liralık bayram ikramiyesi sadece SGK’dan aylık alan yaklaşık 12 milyon emekliyi kapsıyor. Yasaya göre çalışırken SGK’ya prim ödeyerek emekliliğe hak kazanan bu emeklilerin ikramiyeleri Hazine’den ödeniyor.
Özel Sandık Emeklilerine ikramiye ödemesi yapılıp yapılmayacağı konusunda 2018 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu ve Hazineye yapılan başvurulardan sonuç çıkmadı.
Başvurulara Sosyal güvenlik kurumu “ikramiye konusu her sandığın kendi kararına bağlı bir konu, mali durumu iyi olan sandık ödeyebilir. Biz ödeyin ya da ödemeyin diye talimat veremeyiz.” Derken,Hazine ise “Hazine’nin emeklilere aylık ya da ikramiye ödemek gibi bir yükümlülüğü yok.” Cevabını verdi.
SANDIKLARIN KURULUŞ KANUNU VE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER
Bu sandıkların kuruluş ve faaliyet esasları da, 506 sayılı kanunun halen yürürlükte olan geçici 20’nci maddesi ile düzenlenmiştir. Bu maddenin birinci fıkra (b) bendi, özel emekli sandıklarının kendi mensuplarına, en az bu kanunda belirtilen sosyal yardımları sağlaması amir hükmünü içermektedir. Aynı maddenin 13 Şubat 2011 tarih ve 6111 sayılı Kanun 53’üncü maddesi ile değişik ek fıkrası, ‘Birinci fıkranın (b) bendinin uygulanmasında, yardımların sağlanması ve bağlanması yönünden alt sınırın belirlenmesinde muadil miktar karşılaştırması esas alınır’ amir hükmünü içermektedir. Ayrıca Devletimizin ILO ile imzaladığı (taraf olduğu) 118 No’lu Muamele Eşitliği (Sosyal Güvenlik) Sözleşmesi’nin 4’üncü maddesinin ilk bendi, ‘Yardımlardan yararlanma bakımından eşit muamele, ikamet şartına bağlı olmaksızın sağlanır’ bağlayıcı hükmünü içermektedir.
Ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelerde yer alan bu ‘sosyal yardımlarda eşitlik’ ilkesine rağmen, ülkemizde dini bayramlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendi mensuplarına ödenen 1.000,00 TL bayram ikramiyesi yardımı, özel emekli sandıkları tarafından sandık mensuplarına hiçbir yasal gerekçe gösterilmeksizin ödenmemektedir.”diye konuştu.
GÖREV İKTİDARA DÜŞÜYOR
Korkmaz açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Burada görev iktidara düşüyor özel emekli sandıkları 506 sayılı kanun geçici 20. maddesine göre kurulu sandık var bu madde kapsamında faaliyet gösteriyorlar ve mensuplarına en az 506 sayılı kanun da belirtilen yardımları sağlamaları gerekiyor. Bu sandıkların 2011 yılına kadar Sosyal güvenlik kurumu nadevredilmesi gerekiyordu önce çeşitli tarihlerde yapılan düzenlemelerle sandıkların devri sürekli ertelendi. Son olarak devir tarihini belirleme yetkisi Bakanlar kuruluna yani cumhurbaşkanına verildi ve devir belirsiz bir tarihe ertelendi. Devir gerçekleşmiş olsaydı şimdi bu konu tartışılıyor olmayacaktı. Özel sandık emeklerine de ikramiye ödenecekti.
Şimdi düzenleme öncesi tüm emeklilere dini bayramlarda ikramiye verileceğini açıklayan iktidarın Özel Sandık Emeklilerine de ikramiye ödenmesini sağlayacak düzenlemeleri yapıp mağduriyet ve ayrımcılığa son vermesi gerekiyor.
Anayasanın 10’uncu maddesindeki eşitlik ilkesinın ihlali nedeniyle DİSK/Emekliler Sendikası özel sandık emeklilerinin de bayram ikramiyesi alma haklarının mücadelesini verecektir.
SGK emeklileriyle eşit haklara sahipler, ancak ikramiyede farklılık var. Bu da eşitlik ilkesine aykırı.

Başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, Çalışma Bakanlığı İletişim Merkezi, ALO-170 uygulaması olmak üzere konu ile ilgili çeşitli devlet yönetimi kademelerine yapılan binlerce başvuruya ise ‘Bizimle ilgisi yok, sandığınıza başvurun’ şeklinde, insanı hayrete düşüren yanıtlar alınmaktadır. Çoğu emeklinin bu sandıklar aleyhine dava süreci başlatabilecek mali gücü malesef yoktur. ”
Anayasa’nın 10’uncu maddesinde yer bulan “kanun önünde eşitlik ilkesi” nin ihlali uluslararsı sözleşmeler ve İLO AY’sının ‘sosyal yardımlarda eşitlik’ ilkesi TC.Devletinin ILO ile imzaladığı (taraf olduğu) 118 No’lu Muamele Eşitliği (Sosyal Güvenlik) Sözleşmesi’nin 4’üncü maddesinin ilk bendi, ‘Yardımlardan yararlanma bakımından eşit muamele, ikamet şartına bağlı olmaksızın sağlanır’ bağlayıcı hükmünü içermektedir.
DİSK/ Emekliler Sendikası Özel Sandık Emeklileri’nin bu haklı mücadelelerinde yanlarında olacaktır.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İnsanımızdan Manzaralar : “Üretmek, Çalışmak Zorundayız”

HIZLI YORUM YAP