a

Saros’taki Düğüm Çözülmedi

ad826x90

Edirne’nin Saros Körfezi’nde yapılmasını planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun ayrıntıları ortaya çıktı. Raporda proje için bölgede 7 bin 591 ağacın kesilmesinin planlandığı belirtildi.

Bilirkişinin olumsuz görüş vermesine ve bölge halkının ÇED iptal davasını kazanmasına rağmen Saros’ta düğüm çözülmedi. Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe arasındaki sahilde yapılması planlanan proje için 6 Mayıs’ta İnceleme Değerlendirme Komisyon (İDK) toplantısı yapılacağının duyurulmasıyla birlikte BOTAŞ’ın yeniden hazırladığı ÇED raporunda önemli bilgiler yer aldı.

Söz konusu raporda, kara boru hattının 12,92 hektardan oluşan ormanlık alan içerisinde yer alacağı vurgulanarak, “Kara boru hattının büyük bir bölümü diğer araziler olarak sınıflandırılan alanlardan oluşmakta olup bu alanlar işlemeli tarıma uygun olmayan veya sınırlı olarak uygun olan arazilerle orman rejimindeki arazileri kapsamakta. Proje kapsamında inşa edilmesi planlanan 17 bin 121 metre uzunluğundaki kara boru hattının 12,92 hektarlık kısmı orman alanları içerisinden geçmekte” dendi.

Raporda ayrıca kesilecek ağaçların 10 katı ağacın da dikileceği iddia edildi.

PROJE ALANI YANIK ORMANLIK ALANMIŞ

Kesilmesi öngörülen ağaçların kızılçam ağacı olduğu ve bölgedeki orman bitki örtüsüne zarar gelmemesi adına çalışma yapıldığı aktarılan raporda, “Yaklaşık 7bin 591 adet ağaç içerisinde taşınamayacak durumdaki ağaçlar kesilecek. Keşan İşletme Müdürlüğü Çamlıca ve Korudağ İşletme Şefliği Amenajman Planı Meşçere Yaklaşık 3 bin 100 adet ağırlıklı Kızılçam olmak üzere Sapsız Meşe, Macar Meşesi ve Karaçam ağaçları kesilecek” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan raporda proje alanının yanık orman alanlarında kaldığı belirtildi.

Kaynak: Birgün

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünya Sağlık Örgütü: “Koronavirüs Uzun Süre Bizimle Olacak”

HIZLI YORUM YAP