a

Koronavirüste İkinci Dalga Ne Zaman Yaşanacak?

ad826x90

Koronavirüs salgını dünya genelinde devam ederken, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok bölgede önlemlerin gevşetilmesiyle ilgili planlar yapılıyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; salgının belli oranda kontrol altına alındığı düşünülse de, olası bir ikinci dalga ihtimali de gündemde olduğu belirtiliyor. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) verileri daha önceki virüslerin bu konuda ışık tutabileceğini gösteriyor.

CDC’ye göre, 1960’ların ortasında etkili olan koronavirüslerinin sonbahar ve kış aylarında zirve yaptığı görülüyor. Mayo Clinic’te görevli Prof. Greg Poland, Covid-19’un da benzer bir yol izleyebileceğini ifade etti.

“SAĞLIK SİSTEMLERİNİ DERİNDEN SARSAR” 

Poland’a göre eğer bu gerçekleşirse, koronavirüsün ikinci dalgası grip salgını döneminin başlangıcına denk gelecek. Poland, hem Covid-19’un hem de grip salgınının aynı anda yaşanmasının sağlık sistemlerini derinden sarsabileceğini ve ölüm oranlarının çok yükselebileceğini söyledi.

“18-24 AY DAHA DEVAM EDECEK”

2009’da etkili olan ve domuz gribi olarak bilinen H1N1 de ABD’yi bahar aylarında vurmuş ve aylar sonra sonbahar ile kış aylarında ikinci dalga yaşanmıştı.

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma Merkezi de dün yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının yakın tarihte bitmesinin mümkün olmadığını ve 18-24 ay daha devam edeceğini öne sürmüştü.

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TMTF’ten “Evden Çek Gönder” Kampanyası

HIZLI YORUM YAP