a

Karantina Günlerinde İzleyebileceğiniz İşçi Filmleri

ad826x90

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nda karantina sürecinde evden izleyebileceğiniz işçi sınıfının kavgasını anlatan filmlerden  bazılarını sizler için seçtik.

Gazap Üzümleri (The Grapes of Wrath)

1940 ABD yapımı film, John Steinbeck‘in 1939 yılında yazdığı, aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmeni John Ford olan filmin yapımcılığını da Darryl F. Zanuck üstlenmiştir.

 

Germinal

1993 yapımı Fransız filmidir.  Yönetmeni Claude Berri, senaryosunu, Arlette Langmann ile birlikte o Emile Zola’nın aynı adlı romanından uyarlamışlardır. Sınıf çatışmasının yanısıra, sosyalist ve anarşistler arasındaki çatışmalara da inceden inceye değinmiştir. Emek ve sömürü denklemini görünür kılan film, politik metaforlarla görsel bir şölen sunmaktadır.

 

Güneşli Pazartesiler (Los Lunes al Sol)

2002 İspanya yapımı filmdir. Yönetmenliğini Fernando León de Aranoa üstlenmiştir. Filmde,  İspanya’nın liman kenti Vigo‘da işten çıkarılan bir grup tershane işçisinin öyküsü anlatmaktadır.  Ken Loach filmlerinin İspanyol versiyonu tadında olan film, kapitalizmin ve emperyalizmin nasıl küreselleşmeye dönüştüğüne ilişkin güncel örnekler sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyanın Sahibi Kim? (Kuhle Wampe – Wem Gehört Die Welt?)

“Sıradan bir Alman işçi sınıfı ailesi olan Bönike Ailesinin gündelik hayatı üzerinde gelişen olaylarla birlikte yaşadıkları değişimi anlatan bir film. Epizodik olarak ilerleyen yapısı ve Brecht’in epik kuramının en iyi uygulamalarından biri olması nedeniyle, günümüzde de akademik ve yazınsal pek çok araştırmada değerlendirilmeye alınan az bilinen bir eser.”

Potemkin Zırhlısı

Potemkin Zırhlısı, 1925 Sovyetler Birliği yapımı sessiz filmdir. Özgün adı Bronyenosyets Potyomkin olan film Türkiye’de ilk kez 1927’de gösterilmiştir. Rusya’nın ve Avrupa’nın en eski ve büyük film stüdyosu olan Mosfilm tarafından yapılan filmin yönetmeni Sergei Eisenstein’dır.

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne’de 1 Mayıs Kutlaması..

HIZLI YORUM YAP