a

“ÇOCUKLARIMIZA OKULLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ!”

ad826x90

Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, MEB’in  Edirne’nin en köklü liselerinden olan Edirne Lisesi’nin nitelikli okullar arasında yer almamasına tepki göstererek, “Bizler çocuklarımızın demokratik, laik, bilimsel, kamusal bir eğitim alması için mücadelemizi yükseltmekte kararlıyız” dediler.

Edirne Lisesi’nin önünde bir araya gelen Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, ‘okuluma dokunma, laik bilimsel ve parasız eğitim…’  gibi dövizler taşıyarak burada basın açıklamasını okudu. Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Gurubu adına açıklama yapan Benay Gürsay; “TEOG’un kaldırılarak yerine getirilen çember sistemiyle, sayıları 1 milyon 200 bin civarında olan öğrencilerimizin önemli bir kısmı, daha 14 yaşında iken telafisi çok zor olabilecek bir dayatmayla istemedikleri okullara yönlendirileceklerdir” dedi.

“Bu sistemi geri çekin”

Edirne’nin köklü lisesi olan Edirne Lisesi’nin nitelikli okullar arasında yer almamasına tepki gösteren Gürsay şunları kaydetti: “Bu sistemle okullarımızın %10 u nitelikli , % 90 ı niteliksiz olarak ayrıştırılmaktadır. İlimizde başarı oranı yüksek olan köklü okullarımızdan şu an önünde bulunduğumuz 161 yıllık tarihi olan Edirne Lisesi gibi diğer Anadolu Liselerimiz de bir yönetmelikle niteliksiz ilan edilmişlerdir.

Bu noktaya nasıl geldiğimizi ifade edecek olursak; Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı açılışının heyecan ve coşkusunu yaşadığı ilk günlerde, devletin en yetkili kişisi Cumhurbaşkanı tarafından TEOG kalkmalı görüşü kamuoyu ile paylaşıldı. MEB yetkilileri bu görüşün ardından 3-5 gün içinde TEOG kalktı kararını aldılar.

Uzun yıllardır çocuklarının akademik başarısı için özveride bulunan velilerimiz, emek veren öğrencilerimiz için sıkıntılı, kaygılı, belirsiz bir süreç başladı. MEB TEOG yerine, yılsonunda yapacağı sınavla ilgili çelişkili kararlar aldı. Örneğin sınav ilk açıklandığında soruların 5.,6.,7.,8. sınıf konularından, sonrasında ise sadece 8. sınıf konularından oluşacağı belirtildi.

Sınav 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olmasına rağmen, tercih ve yerleştirmeye ilişkin belirsizlikler hala devam etmektedir.

Sendikaların, velilerin, uzmanların ”bu sistemi geri çekin, sağlıklı bir şekilde tartışalım, bir sonraki öğretim yılında uygulansın” çağrıları AKP ve Milli Eğitim yetkilileri tarafından görmezlikten gelinmeye devam edilmektedir.

Bu sistem uygulandığında, sınav sonucuna göre ilimizde ki çocuklarımızın %10’u okullara şu şekilde dağılacaktır. %3’ü Fen Lisesine, %3’ü İmam Hatip Proje Okuluna, %1’i Anadolu Teknik ve Meslek Lisesine, %3’ü Sosyal Bilimler Lisesine yerleştirilecektir.

Çocuklarımızın %90’ı ise çember sistemiyle adresleri ölçü alınarak İmam Hatip Liselerine, Meslek Liselerine ve Anadolu Liselerine yerleştirilecektir.

“Bu yanlıştan hemen dönün”

Bu dağılımdan da görüldüğü gibi hedeflenenleri şu şekilde özetleyebiliriz;

1- İmam Hatipleri sınavla öğrenci alan okullara dönüştürerek başarı düzeyini arttırmak ve sınavsız öğrenci alacak İmam Hatiplerin de zorunlu geçiş yoluyla öğrenci sayısını arttırmak

2- Öğrenci ve velilerin akademik lise tercihlerini sınırlandırarak, çocuklarımızı imam Hatiplerin yanında zorunlu olarak Meslek Liselerine yönlendirmek

3-Devlet okullarında yaratılan belirsizlik ve öğrencinin istediği okula gidememesinden dolayı ekonomik durumu uygun velileri özel okullara yönlendirmek

Son yıllarda kentimizde yapımı tamamlanan ve inşaatı devam eden İmam Hatip ve özel okullardaki artış bu işin planlı bir şekilde yürütüldüğünün kanıtıdır.

Bizler çocuklarımızı İmam Hatiplere, Meslek Liselerine, Özel Okullara zorunlu olarak yönlendiren bu sistemi kabul etmiyoruz.

Bakanlığın açıkladığı rakamlara göre liselere giriş sınavına başvuran öğrenci sayısı 996.000 dir. Sınav sonucuna göre öğrencilerin %10’u yerleştirileceği açıklanmışken sınava başvuru oranı % 90 ları bulmuştur. ( örgün lise eğitimine devam etmeyecekler de hesaplandığında) . Bu da sistemin öğrenci ve veliler tarafından kabul edilmediğinin çok net bir göstergesidir.

AKP ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine buradan bir kez daha sesleniyoruz bu yanlıştan dönün!

Bizler çocuklarımızın demokratik, laik, bilimsel, kamusal bir eğitim alması için mücadelemizi yükseltmekte kararlıyız” Makbule TUNÇ

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Orman okulları konferansı

HIZLI YORUM YAP