Açık

EDİRNE’NİN TURİZMİNİ KONUŞTULAR

Ekonomi - 20 Şubat 2018 01:57 A A

Edirne Belediyesi, Hürriyet Gazetesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Nef işbirliğiyle  gerçekleşen 6’ncı Ekonomi Zirvesi’nde kentin turizmi ve ekonomisi konuşuldu.

ETSO Meriç Konferans Salonu’nda iki oturum şeklinde gerçekleştirilen ‘Edirne Ekonomi Zirvesi’ne Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, Hürriyet Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, Hürriyet Reklam Grup Koordinatörü Gürcan Korkmaz, Hürriyet Seyahat Genel Yönetmeni Serkan Ocak, Hürriyet Kelebek Yazarı Müge Akgün, Deniz Bank Bölge Müdürü Ahmet Çelik, Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe,  Nef İcra Kurulu Başkanı Erdem Timur,  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda iş adamı, öğrenciler ve halk katıldı.

“Turizm çok önemli”

Turizmin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Hürriyet Gazetesi Reklam Koordinatörü Gürcan Korkmaz, Bugün burada ekonomi zirvesi adı altında aslında biraz da turizm odaklı toplandık. Hürriyet için en önemli sektörler arasında turizmdir reklam anlamındadır. Yani gazetenin cirosunu oluşturan sektör arasında ilk 3 sektör arasındadır. Bu şunu gösterir. Turizm sektöründe iş yapan hem operatör şirketler hem yönetim kadrosu, hem devlet kanalı bakanlık nezdinde Hürriyet gazetesi haberleri çok takip edilen bir gazete olmuştur. “Özellikle ‘Keşfet’ programı ile turizmin sıkıntıya girdiği 2016 yılından sonra Edirne’nin de aralarında bulunduğu 8 tane şehirde iç turizmi hareketlendirmek için yaptığı proje çok ilgi gördü. Bunun dışında erken rezervasyon konusunun oturmasında TÜRSAB ve Başkan’ın kendi sözleriyle Hürriyet Gazetesi ve Seyahat ekinin çok ciddi etkisinin olduğu biliniyor. ‘Bayram tatilleri uzayacak mı?’ sorusunu herkes Hürriyet’ten takip ediyor. Dolayısıyla bizim için önemli ve burada o yüzden ilk defa deniyoruz” dedi.

“Edirne bizim için çok önemli”

Nef İcra Kurulu Başkanı Erdem Timur yaptığı konuşmasında, “Hürriyet Gazetesi ile böyle toplantılar yapalım derken 10 şehri konuşuyorduk. İlk olarak Edirne’den başlanılacak denilince, bazen karar verdiğinizde doğruluğu bir tevafuk ararsınız. Edirne bizim için çok kıymetli. 2014 yılında 1.5 yıllık çalışma yapmıştık. Sosyal bir projeydi. Edirne’ye ilk o zaman geldim, hayatımda daha sonra 10 defa geldim. Hakikaten birçok kenti derinlemesine inceledik, bu kadar potansiyeli olan belki 2 şehir daha söyleyebiliriz. Muazzam kıymetli bir şehir. Edirneliler hep derler ‘paşa çocuğu olmuş’ diye, hakikaten hak edecek bir memleket burası. Toplantı sonuçlarını da hep beraber takip ederiz” diye konuştu.

Edirne Belediyesi Recep Gürkan da zirvede yaptığı konuşmasında “Bizim Hürriyet ile sevdamız, aşkımız  yaklaşık 1 yıl önce başladı. Tabii ki okuyucu olarak demiyorum, profesyonel anlamda bir yönetici olarak. Her aşk gibi bir meyve vermesini bekliyorduk, bir değil birçok meyveler verdi. Geçtiğimiz Nisan ayında Hürriyet ve TÜRSAB işbirliği ile yaptığımız, ‘Edirne’yi Keşfet’ programının ardından Edirne’de bizim de hedef koyduğumuz turizm alanında gerçekten olağanüstü dönüşler aldık. Bunların bir kısmı planlıydı, bir kısmı plansızdı. Ama her zaman olduğu gibi sonuç önemlidir ve Hürriyet’in bizimle ilgili yaptığı tanıtım çalışmalarının çok doğru sonuçlar verdiğini gördük ve bunları hâlâ da görmeye devam ediyoruz. Görünen o ki gelecekte artacak büyüyecek. Peki niye turizm başka alan değil. Çünkü son yıllarda Edirne’nin gidişatına baktığımızda bir zamanlar yüzde 72 oranlarına  kadar yükselen tarım pastasının yüzde 30’ların altına hızlı bir şekilde gitmekte olduğunu  görüyoruz. Yine geçmişte yarı yarıya olan  köy-kent parametresinin köyler aleyhine yüzde 7.5’lara düştüğünü görüyoruz. Bugün Edirne’de kent nüfusu yüzde 92.5, köy nüfusu 7.5. Yani tarım popülasyonu gittikçe azalıyor. hayır.Peki tarımı yok mu saymak gerekiyor. Elbette hayır. Ama Turizm öyle bir alan ki içinde nitelikli tarımı organik tarımı da barındıran bir alan. Biz şimdi önümüze böyle bir hedef koymuş durumdayız. Kentimizin bütün yöneticileri, bütün kanaat önderleri, birçok bilim insanı ile beraber bu kenti emin adımlarla turizme doğru götürmeye çalışıyoruz.” Dedi.

“Edirne özgürlükler şehri “

Edirne’nin bir uzlaşma şehri olduğunu ifade eden Gürkan; “Ocak ayında Euro Monitor raporu yayınlandı. Bu raporda Edirne tüm dünyada en çok turist çeken 100 şehir arasında 68’inci sırada 2 milyon 845 bin turist ile. Daha önce 61’dik şimdi 68. Tabii Türkiye maalesef son yıllarda bu terör belası nedeniyle turizmde biraz gerileme kaydetti. Baktığınızda Edirne turizm pastasında ulusal verilere dayanarak söylüyorum Edirne gelecek vadeden tek şehir. Olağanüstü tarihi mirası var, kültürel zenginliği, insan yapısı var, gastronomisi var. Dedik ki biz yaklaşık 3 milyon olan bu turist sayısını 4 yılda 5 milyona, 10 yıl içerisinde 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Gelecekte turizmi nasıl şekillendireceğiz, hangi yollardan gideceğiz. Bugün bunun ilk adımını atıyoruz. Aramızda çok değerli profesyoneller var. El ele verdiğimizde, bütün kurumlarla birlikte hareket ettiğimizde, kent halkını da işin içine kattığımız da Edirne 10 milyon turisti yakalayacaktır. Edirne yakın gelecekte, dünyada kendinden en çok söz ettiren şehir olacaktır. Edirne özgürlükler şehri. Edirne bir uzlaşma şehridir. Birbirine saygı duyan insanların yaşadığı kenttir ”şeklinde konuştu.

“Tarihi olarak Edirne 2. Sırada”

” Edirne tarım, sanayi turizm anlamında özellikle turizmi seçer ve turizm konusunda da ciddi faaliyetler, ciddi yatırımlar yapan bir ilimizdir” diyen Edirne Valisi Günay Özdemir ise şunları kaydetti: “  Sanayi değerlendirirken çevreye zarar vermeyen, çevreyi kirletmeyen, çevreyle uyumlu olan sanayiyi tercih etti ve bu konuda da turizmin çevre kirliliğinde etkilenmemesi konusunda da gerçekten ciddi hassasiyet içerisinde bundan dolayı da geçmişteki bütün yöneticilerimizi, geçmişteki bütün sivil toplum örgütlerimizi ve bugünkü yöneticilerimizi ve bugünkü sivil toplum örgütlerimizi de ben kutluyorum. Çünkü Edirne’nin çevre anlamında, çevreyi kirletmeme anlamında çevrenin temiz kalması anlamında bir bütünlük içerisinde böyle bir faaliyeti var. Edirne’de tarihi olarak baktığımızda dünyada metrekare bakımdan 2. Sıradayız. Ve bu anlamda da özellikle vakıflar genel müdürlüğümüz camilerimizden medreselerimize, çeşmelerimize, tekkelerimize, köprülerimize bütün tarihi eserlerimizin gelecek nesillere ulusal ve uluslararası anlamda aktarılması için ciddi çalışmalarımız var. Özellikle UNSECO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Selimye’nin de restorasyon çalışmaları bu sene başlayacak.

Bu da gösteriyor ki turizm anlamında kültürel değerlerimizi çok iyi koruyup, gelecek nesillere aktırılması için ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Kültür Bakanlığı olarak zaten Edirne’de mevcut olan Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu ve Osmanlı’ya yaklaşık 100 yıl başkentlik yapmış kentimizin bir sarayı var. Bu sarayla ilgili düzenlemelerimiz devam ediyor. Edirne’nin sivil mimarı örneklerinden birisi de konaklarımız var. Edirne merkezde şu anda 500’e yakın konağımız var. Bu konakların bir an önce değerlendirilmesi ve turizme kazandırılması gerekiyor. Şuanda 84 konağımız maalesef kötü durumda, eğer biz bunlara bir an önce sahip çıkmazsak 3-4 yıl içerisinde kaybedeceğiz. Valilik olarak vatandaşlarımızın 25 yıllığına bize vermesi, aynı zamanda bazı konakları satın almak suretiyle restorasyonunu yapıp turizme kazandıracağız. Yılda 10 milyon turist geldiğinde hem konaklama anlamında hem de hizmet sektörü alt yapısı anlamında bu konaklara ihtiyacımız var. Bunları da turizme kazandırabilirsek çok doğru bir iş yapmış olacağız. Özellikle ben Hürriyet Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. Ekonomi zirvesi olarak ilk defa Edirne’de turizm konusunda bir faaliyet yapılıyor. Bu da Edirne’nin turizm anlamında ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi.”

Ekonomi Zirvesi’nin ilk oturumunun moderatörlüğünü Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent yaptı. Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, “Biz Hürriyet Ailesi olarak 1 yıl önce Edirne’ye geldik. Bir yılda inanılmaz bir hareketlilik oluştu Edirne’de. Otellerin doluluk oranları arttı. Bundan çok büyük keyif aldık. Umarım turizm odaklı zirvemizin de Edirne’nin geleceğini şekillendirmek adına bir faydası olur” dedi.

“Edirne’nin büyük şansı var “

Edirne’nin şanlı olduğunu ifade eden Fortune Türkiye yayın Direktörü Cüneyt Toros, “Milenyum Kuşağı, en yüksek nüfusa sahip. Bunlar çok lüks otellere gitmekten hoşlanmıyor. Bu kuşağın ikinci bir özelliği var; burada tarihi miras yüksük ama sadece tarih ile de etkilenmiyorlar. Farklı şeyler var. Doğayla, yeme içme turizmi ile ilgileniyorlar. Yerel lezzetleri seviyorlar. Çevreci, yeşil şehirlere gitmek istiyorlar. Ben X kuşağıyım. Ben otele gidip dinlenmek isterim. Ama bu kuşak farklı şeyler arıyor. Edirne’nin büyük şansı var. Yeme içme kültürü var, geniş bir araziye sahip.” şeklinde konuştu.

“Edirne turizmde dünya listelerine girmesi gerekiyor”

Hürriyet Ekonomi Yazarı Vahap Munyar da konuşmasında “1983’te Trakya turuna çıktım. O zamdan beri gelir giderim Edirne’ye. Bölge hakkettiği gelişmeyi yaşıyor mu? Hayır. Bu toprakların çok verimli olması neden olabilir. Edirne’nin yatırıma çok açık bir yapısı var. Sanayide öne çıkma sansı var mı? Edirne’nin sanayi ile öne çıkma şansı yok. Turizmde şansının olduğunu dünyadaki listelere girmesi gösteriyor. Önemli olan küçük dokunuşlar”

Deniz Bank Bölge Müdürü Ahmet Çelik de, bankacılık açısından Edirne’yi ve Edirne’de yapılacak yatırımları anlattı.

Edirne Ekonomi Zirvesi’nin ikinci oturumun moderatörlüğünü ise Hürriyet Seyahat Genel Yayın Yönetmeni Serhat Ocak yaptı. Edirne’ye dördüncü kez geldiğini ifade eden Ocak, “Buraya bir kez daha koşarak geldim. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Özelikle de Edirne’ye seyahat etmeyi. Edirne’ye gelen herkes mutlu oluyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın varlığı da çok önemli. Edirne için bir şeyler yapıyorsak, bunda ki en büyük etken Başkan Gürkan” dedi.

“Edirne’de bütün ayaklar bir araya gelmeli “diyen Hürriyet Gazetesi Kelebek Yazarı Müge Akgün ise “Dünyada yükselen bir trend gastronomi turizmi. Şimdi nerede ne yiyelim, nerede kalalım bunlar soruluyor. Trakya yemek kültüründe çok zengin. Birçok medeniyetin izleri var. Evlerde yaşasa da bu zenginlik restoranlarda yaşamadı. Biz Edirne’de ciğer yiyelim diyenlerin sayısı çok fazla değil. Turizmin bütün ayakları bir bütün. Yemek, doğal güzellik, mimari zenginlik de birer etken. Edirne’de tarih, mimari var ama yansımalarını göremiyoruz.  Edirne’de bütün ayaklar bir araya gelmeli. Otel sorunu var. İnsanları buraya çekecek otel yapısı yok. Yemek için, Selimiye için bir kere gelirsiniz. Ama mesela Kakava Şenliği bir festivale dönüştürülmeli” dedi.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe’de, turizm açısından Edirne’yi değerlendirdi. Makbule TUNÇ

Ekonomi - 01:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Kütahya escort Mardin escort Van escort Yalova escort Şanlıurfa escort

YAZARLARIMIZ

 • DÜŞMANIN BİRÇOK YÜZÜ VARDIR AMA TEK BİR İSMİ VAR…

  Bir parkurda yaşar gibi yaşadığımız 2019’u geride bıraktık. Tekrarlanarak yaşanan İstanbul seçimlerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz baskının enerjiye dönüşerek sandıkta yansımasını izlerken; yeni günlere umutla bakmaya başladık. 2013’teki isyanın farklı boyutta yansımasıydı sandık sonuçları. Kapının aralanmasının nihai zafere götürdüğünü söylemek mümkün değil elbette! Emeklilikte yaşa takılanlardan, yılın sonunda asgari ücrete yaptıdığı iddia edilip yapılmayan zammın […]
 • Aç Köpek Fırın Duvarını Deler

  2010 Roman Açılımı rüzgârlarının estiği, yaprakların henüz solmadığı günlerdi. Şarkıcı Kibariye ablam “Kim bilir?” şarkısının ahengi içinde yanıp tutuşuyordu. “Kim bilir, bu gidişin dönüşü olacak mı ? Ah nasıl bakacağım yollarına Ufkumda batan güneş bu sabah doğacak mı? Kalben ne kadar bu dertli olacağım kim bilir?” diye. Yıl 2020. Romanların ufkunda güneş hala doğmadı. Doğan […]
 • CHP EDİRNE İL BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ SEÇİYOR..

  1980 Faşist Darbesi sonucu 1982 Anayasası ve arkasından tüm kanunlar gibi Siyasi Partiler Kanunu, seçime ilişkin düzenlemeler her yapıda Demokratik yapılanmayı altüst ediyordu. Ve günümüze kadar ki uygulama, bir parti yapılanması içinde Siyasi Parti Karar Organları yerine karar ve sözün tek kişi Genel Başkanda toplanmasına yol açan bir gidiş… Buna karşı demokrasiyi savuran CHP’nin bu […]
 • Istanbul GP’de Zaferin Adı; Hamilton

  Yarışa 6. Sıradan başlayan Lewis Hamilton, yarış içerisinde tecrübesini ve kalitesini göstererek nasıl bu konuma ulaştığını ortaya sermiş oldu. Yarışa pole pozisyonundan başlayan Racingpoint pilotu Lance Stroll, 36 tur koruduğu liderliğini pistin yüzeyinin yağmurun etkisinin geçmesi ve kurumaya başlaması ile kaybettiğini söyleyebiliriz. Pist kurudukça öne çıkan büyük takım araçları, daha kolay hızlanmaya ve rakiplerine karşı […]
 • Emek ve Mücadelenin Günü

  Geçen sene bu zamanlar 1 Mayıs hazırlıkları içinde baharın gelişinin vermiş olduğu enerji ve motive ile zamanımız geçerken şimdi korona ve işsizlik mücadelesi içindeyiz. 2019 yılını arar,  2021 yılına da uzak olduğumuz bugünlerde pandeminin etkisiyle işçi sınıfının durumu gün geçtikçe zorlaşıyor. Psikolojik ve ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyoruz ve bu durum salgının bitmesiyle de […]
 • Covid-19 Karantina Günlükleri

  Merhaba sevgili okurlar, Covid tedbirlerine rağmen artık çember daralmıştı. Sonunda ben de Covid’e yakalandım. Çok şükür 20 günlük bir tedavi sonrası şimdilik bu illeti başımdan attım. Bu yazımda sizlere yaşadığım karantina ve tedavi sürecini baştan sona kadar aktaracağım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki zor bir süreç dostlar. Öncelikle virüse bir arkadaş toplantısı sonucu yakalandığımı düşünüyorum. Tedbirleri […]
 • ÜCRETSİZ İZİN VE İŞÇİYİ KORUMA İLKESİNİN SONU !

  İş Hukukun en temel ilkelerinden biri “ İşçiyi koruma ilkesidir”. Diğer hukuk dallarından farklı olarak iş hukuku ayrıcalıklı bir hukuk dalıdır ve temelinde ekonomik olarak sistem karşısında güçsüz olan işçileri hukuki yönden koruma amacını taşımaktadır. Gelişen tarihi süreç içerinde iş hukukunun bu niteliği genel kabul görmüş ancak içeriğindeki işçi lehine olan düzenlemeler zaman zaman ekonomik […]
 • ÇOKLU BARO, HUKUK DEVLETİNİN SONU MU?

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en önemli günlerden biri 16 Nisan 2017’‘de gerçekleşen halk oylamasıdır. Söz konusu oylamada yapılan Anayasa değişikliği ile adı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olarak geçen ve içeriği ile “Seçimli Monarşi” olarak değerlendirilebilecek siyasal sistem değişikliği gerçekleşmiş oldu. Bazıları için olağan bir referandum ve demokratik bir değişiklik olarak algılan bu durum gerçek anlamda ise 29 Ekim […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

24 Kasım 2020 SALI
 • ÇAR 10.3°
 • PER 12.5°
 • CUM 12.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

ŞANS OYUNU SONUÇLARI