a

Saros Elden Gidiyor mu?

ad826x90

Edirne’nin Keşan İlçesi’ne bağlı Sazlıdere Köyü’nde BOTAŞ tarafından inşa edilmesi planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesi için ÇED süreci başlatıldı.

Çevreyi korumakla yükümlü ve görevli bir kamu kurumundan Danıştay 6.Daire kararlarına aykırı bir ÇED başvuru dosyası duyurusu daha yayınlandığını ifade eden Kaçar, duyuru başlığına dikkat çekerek; “çok özensizce yazılmış ya da hiçbir şey anlaşılmasın diye böyle yazılmış. Çünkü bu duyuru başlığı ciddiyet kavramı ile asla uyuşmuyor.” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Ergene Platformu ve Trakya Platformu üyesi Avukat Bülent Kaçarsosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Saros FSRU Gemi İskelesi projesi kapsamında yaklaşık 52,3 ha’lık yani 523 dönüm proje alanı belirlendiğini söyleyerek projeyle eleştirilerine şöyle devam etti: “Proje alanı içerisinde yaklaşık 270 m uzunluğunda iskele ve iskele uç kısımda oluşturulacak dolfenler ile 100.000 DWT kadar gemilerin yanaşabileceği özellikte inşa edilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında kurulacak iskeleye yanaşması düşünülen FSRU gemileri ile getirilecek doğal gazın BOTAŞ’a ait doğal gaz ana iletim hattına bağlantısı için, FSRU gemisinin bulunduğu noktadan kıyıya kadar iskele üstü boru hattı sistemi kurulacak ve devamında ise ana iletim hattına kadar kara boru hattı ile taşınacaktır.”

“Trakya için, doğa için, geleceğimiz için son derece önemlidir”

Kaçar,  “Proje alanı yakın çevresinde yer alan yerleşim merkezleri; kuşuçuşu yaklaşık 3,4 km kuzeydoğusunda yer alan Sazlıdere Köyü ve kuşuçuşu yaklaşık 3,7 km kuzeybatısında yer alan Gökçetepe Köyü’dür. Proje alanına en yakın hane kuşuçuşu yaklaşık 130 m mesafede yer almaktadır. FSRU gemilerinin yanaşma alanında görev alacak olan römorkörler için yapılacak dolgu platformu ile iskele müştemilatlarının üzerine kurulacağı dolgu yapısının toplam

dolgu alanı yaklaşık 13.500 m2’lik yüzey büyüklüğüne sahip olacaktır. Bu kapsamda yapılması planlanan toplam dolgu miktarı 85.000 m3 olarak hesaplanmıştır.

Bu duyuruyu ve ÇED başvuru dosyasını hepimizin inceleyip görüş ve itirazlarımızı Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (ilçelerde Kaymakamlık aracılığıyla ) yazılı olarak bildirmek Trakya için, doğa için, geleceğimiz için son derece önemlidir.”  Kadriye TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Poşet Değil File Kullanılmalı

HIZLI YORUM YAP