a

İçme Sularındaki Arsenik İle İlgili Herhangi Bir Açıklama Yok!

ad826x90

Yıllardır Ergene Nehri’nin zehirli suları ile boğuşan Uzunköprü, şimdi de bazı köylerindeki arsenikli içme suyu iddiaları gündemde. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği,  içme sularında arsenik tehlikenin olmasından kaynaklı yetkilerden herhangi bir açıklama ve herhangi bir işlem yapılmadığı ile ilgili açıklama yayınladı.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği adına Ayten Eren Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı’na Uzunköprü’ye bağlı Balabankoru,Balabanköy,Başağıl,Kavakayazma, Malkoç,Salarlı köylerinde  içme sularında arsenik tehlikesi olduğun dair bir açıklama yapılmasın dair dilekçe gönderdi.

Edirne Çevre Gönüllüleri adına açıklama yapan Eren gönderdiği dilekçede şu ibareler yer aldı: “Uzunköprü ilçesine bağlı olan Balabankoru, Balabanköy, Başağıl, Kavakayazma, Malkoç,Salarlı köylerinde 2018 ocak ayında yapılan ölçümlerde içme sularında arsenik tehlikesi olduğu bir süre kullanılmaması gerektiği açıklamalarından sonra, herhangi bir işlem yapılmadığı,taleplere rağmen analizlerin halkın bilgisine açılmadığı görülmüştür.Bilgi edinme hakkımız gereğince 2017-2018 yıllarında yapılan analizlerin yöre halkıyla paylaşılması ve gereğinin yapılmasını rica ederim.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Trakya’yı İlgilendiren 600 Sayfalık Fesleğen RES Raporu’na İtiraz

HIZLI YORUM YAP