a

ESNAFLARA ‘ÇEVRE DOSTU YEŞİL NOKTA’ LOGOSU

ad826x90

Edirne Belediyesi, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin işbirliğinde düzenlenen ‘Çevre Dostu İşletme’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda plastik kullanımında duyarlı olan işletmelere ‘çevre dostu yeşil nokta’ logosunun takdim edecekleri ifade edildi.

Edirne Belediyesi, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin işbirliğinde düzenlenen ‘Çevre Dostu İşletme’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Edirne Kent Ormanı’nda düzenlenen toplantıya Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Çevre Gönülleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Eren, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Plastiğe Hayır Platformu Temsilcisi Begona Rodriguez, Edirne Doğa Sporları Kulübü Başkan Yardımcısı Neslihan Çakır ile gönüllüler katıldılar. Proje tanıtım toplantısı öncesi Edirne Kent Ormanı’nda ve Meriç Nehri kıyısında çevre gönüllüleri plastik topladılar. Temizliğin ardından gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Ayten Eren yaptı.

“Edirne imajına büyük katkı vereceğine inanıyoruz”

Eren yaptığı konuşmasında; “Bir yıldır Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak çevre ve insan sağlığına ciddi zararları olan plastik su şişelerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını açıklayarak; “Bunları kullanmayan lokanta, kafeterya ve benzeri Çevre Dostu İşletmelere yeşil logo verilmesi projesine muhatap kurumlardan Edirne Belediyesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çok ciddi çevre kirliliğinin yanı sıra insan sağlığını da tehdit eden bu materyallerin, tüketiminin azaltılması amacıyla hazırladığımız çalışmaya herkesin destek vermesi ve sahiplenmesinin çağdaş kent Edirne imajına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Plastikler neredeyse hayatımızı ele geçirmiş durumda. Pet şişe, poşet, pipet, çatal ve bıçak gibi sürekli kullanmak zorunda olduğumuz bu ürünlerin, plastikten yapılmış olması, hem insan sağlığına hem de doğaya zararlı. Her yıl 500 milyar ton üretilen plastik şişelerin, yarısından fazlası bir defalık kullanımın ardından çevreye atılıyor. Sahilde, yol kenarlarında, parklarda görmeye alışkın olduğumuz pet şişeler, poşetler görüntü kirliliğinin yanı sıra insan sağlığını korkunç bir şekilde etkiliyor; denizlere ve okyanuslara ulaşarak başka canlılara zarar veriyor. Durumun en endişe verici tarafı ise tıpkı bir bumerang gibi doğaya bırakılan plastiğin yediğimiz balıkla bile tabağımıza geri dönüyor olması” şeklinde konuştu.

“Plastik doğada çözünmüyor”

“Her yıl 2.7 milyon ton plastik, sadece su şişesi üretmek için kullanılıyor” diyen Eren; “Türkiye genelinde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Eren, benzer projelerin farklı illerde de yayınlaşmasının öncülüğünü Edirne Belediyesi, EDESOB ve Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin yaptığını dile getiren Eren; “Her bir plastik şişeyi üretmek için şişenin dörtte birini dolduracak kadar petrol gerekiyor. Her yıl 2.7 milyon ton plastik, sadece su şişesi üretmek için kullanılıyor. Plastik doğada çözünmüyor, 450 sene sonra fotosentezle parçalara ayrılıp toprağı veya suyu kirletiyor. Bizler de bu gerçeklerden yola çıkarak bu çalışmayı başlattık” dedi.

Okyanusların yüzde 90’nın plastikten oluştuğunu belirten Eren; Bir plastik şişenin doğadan tamamen yok olması 450 yıl sürüyor. Plastik su şişeleri, her yıl 120 milyon ton fazladan atık üretiyor. Her yıl en az 1 milyon deniz kuşu, 100.000 deniz memelisi ve deniz kaplumbağası, plastik kirliliği sebebiyle ölüyor. Okyanustaki çöplerin yüzde 90’ı plastikten oluşuyor. Yapılan araştırmalarda plastik kaplarda bulunan Bisfenol A (BPA) adlı maddenin kalp hastalıklarını arttırdığı biliniyor. Bu maddenin şişelerde ve yemek kaplarında yasaklanması gerektiği savunuluyor. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, BPA kadınlarda göğüs kanseri ve düşük riskini, erkekler de ise kısırlık riskini arttırmaktadır. Ayrıca diyabet ve prostat kanseri gibi hastalıklara yol açtığı düşünülüyor. Şişelerde gözle görülmeyen bir çatlak, BPA’nın suya sızmasına sebep oluyor” diye konuştu.

” Bu alttan yukarıya doğru bir örgütlenme modelidir”

Eren’in konuşmasının ardından konuşma yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu yaptı. Tanrıkulu, “Dünyanın geleceği için çok önemli. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve diğer dostların çabalarını uzun süredir biliyoruz. Bu bir alttan yukarıya doğru bir örgütlenme modelidir. Belki başlangıçta bizimle beraber yapılsaydı bu kadar etkili olmazdı. Ama STÖ’ler kendi içerisinde bunu ele alıp buraya kadar getirmeleri çok önemli. Biz kolaylaştırıcılık yapıyoruz. Bizim için çok kıymetli bir şey. Edirne’de bu logoya sahip işletme sayısının artması insanların sağlık alternatiflerinin olması demektir. Bir restorana gittiğinizde cam şişede su istediğinizde olabilecek anlamına geliyor ki bu çok önemli bir kazanımınızdır” dedi.

“40’a yakın soru sorduğumuz listemiz var”

Lokanta ve kahvelere cam şişe bulundurup bulundurmadıklarını soracaklarını belirten Tanrıkulu; “Gıda Denetim Birimi bana bağlı. 3 tane gıda mühendisimiz, 6 tane de gıda teknisyenimiz var. Geçen hafta onlara da bir talimat verdim. Bundan sonra denetledikleri kafe ve lokantalarda özellikle cam şişe bulundurup bulundurmadıklarını soracaklar. Bizim 40’a yakın soru sorduğumuz bir listemiz var. Bir lokantaya gidildiğinde o sorular soruluyor. Bir şey yapmayacak ama sormak bile Edirne Belediyesi’nin denetim ekibi açısından çok kıymetlidir. Onlar da böyle bir şeyin olduğunu görünce bulundurmak isteyeceklerdir” dedi.

“Müşteri sahiplenirse daha çabuk yayılacak”

EDESOB Başkanı Emin İnağ da yaptığı konuşmasında “Ulusal basında dün gündeme pet şişelerde dolum ve kapaklama esnasında içine giren partiküllerle ilgili haberler vardı.  Ama geçtiğimiz günlerde Havsa’da bir restorana gittim ve cam şişe ile karşılaştım. O kadar çok hoşuma gitti ki görüntüsü pırıl pırıldı.  Bu projeyi tabandan başlatırsak ve müşteri sahiplenirse daha çabuk yayılacaktır. Bu projeyi Edirne’den başlatmamız çok önemliydi. Biz de EDESOB olarak bu tür projelere her zaman destek ve katkı verdik ve vermeye de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“ANTİPLASTİK EVRENSEL BİR SAVAŞTIR”

HIZLI YORUM YAP