a

Çevrecilerden Milletvekili Adaylarına Çağrı

ad826x90

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği (EÇGD), 24 Haziran Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi partilerin Edirne ve Trakya’daki Milletvekili adaylarına çağrı yaptı. Dernek Yönetimi adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren  tarafından yapılan yazılı açıklamada Milletvekili adaylarına Edirne ve Trakya’daki çevre sorunlarına karşı çevre gönüllülerinin talepleri ve önerileri ileterek, “Dünyanın başına bela olan küresel ısınmanın şimdi ve gelecekte bölgemizde yaratacağı toprak, hava ve su kirliliğini önlemek amaçlı mevcut termik santrallerin kapatılmasını, yenilerinin yapılmasını önlemenizi istiyoruz. Bölgemizde planlanan teknoloji, hammadde hatta personeli dışarıdan sağlanacak olan sağlığımıza ve doğamıza zararlı,nükleer çöplüğe dönüşmeyi sağlayacak olan İğneada Nükleer Santrali’ne bizimle, yöre halkının sesi olarak karşı çıkmanızı istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin buğday ve ayçiçeği üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan Trakya Bölgesi’ndeki tarım topraklarının plansız tarım ve orantısız ilaçlama ile ciddi tehlike altında olduğunu belirten Eren Bu nedenle tarım topraklarımızın SİT alanı olarak tescillenip koruma altına alınmasını istiyoruz. Tarımda GDO’lu, hibrit tohum kullanımının önlenerek yerel tohumculuğun planlanmasını, ekolojik tarım uygulamalarına geçilmesi için çalışmalar yapmanızı istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Eren, Trakya Bölgesi’nin biyoçeşitlilik açısından çok zengin, üç ayrı denizi, nehirleri ve gölleri olan, buzul döneminde bütün canlılara sığınak olmuş çok özel bir coğrafyaya sahip olduğunu dile getirerek; “Bu nedenle buraya yapılması planlanan kirletici, verimsiz, yenilenebilir olmayan nükleer, termik enerji yatırımlarına karşı durmanızı, bölgemizde temiz, kirletmeyen bütün dünyanın yöneldiği güneş vb. yenilenebilir kaynaklı yatırımlar istiyoruz. Bunun için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) ve Sağlık Etki Değerlendirme’nin (SED) Uluslararası sözleşmelere uygun biçimde uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Küresel ısınmanın Trakya Bölgesi’ne etkilerine dikkat çeken Eren; “Dünyanın başına bela olan küresel ısınmanın şimdi ve gelecekte bölgemizde yaratacağı toprak, hava ve su kirliliğini önlemek amaçlı mevcut termik santrallerin kapatılmasını, yenilerinin yapılmasını önlemenizi istiyoruz. Bölgemizde planlanan teknoloji, hammadde hatta personeli dışarıdan sağlanacak olan sağlığımıza ve doğamıza zararlı,nükleer çöplüğe dönüşmeyi sağlayacak olan İğneada Nükleer Santrali’ne bizimle, yöre halkının sesi olarak karşı çıkmanızı istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Trakya Bölgesi’ndeki il ve ilçeler arasında toplu taşımayı hedefleyen ve tüm dünyanın tercih ettiği demiryolu ulaşımına yönelik yatırımların yapılmasının gereklilik olduğunu söyleyen Eren; “Kentlerde ulaşım hedefli, ucuz, temiz ve sağlıklı olan bisiklet kullanımını hayata geçirmek üzere alt yapıların planlanmasını istiyoruz. Birinci derece verimli tarım topraklarımızın üzerine kentleşme ve karayolu planlanarak yok edilmesini, ormanlarımızın içine maden ve taş ocakları, doğalgaz boru hatları, uranyum arama faaliyetleri, karadan ve denizden şirket kârlarına kurban edilecek ağaç kesimleriyle; deniz altı ekolojisini yok edecek RES’lere karşı bizimle, hayvancılık ve tarımla geçinen yöre halkının sesi olmanızı istiyoruz” dedi.

Yerli hayvancılığın geliştirilmesi, hayvancılık tarımının teşvik edilmesi, meraların korunması yasasının yeniden düzenlenmesi için Milletvekillerinin parlamentoda mücadele etmesini istediklerini belirten Eren; “Bunların hayata en iyi biçimde geçebildiği tarımsal üretim ve tüketim kooperatiflerinin kurulmasına, yaygınlaşmasına önayak olmanızı istiyoruz. Kentlerde ve kırsalda su şebekelerimizin sağlıklı kaynaklardan, güvenli altyapılarla çeşmemize ulaşmasını, doğayı ve sağlığımızı tehdit eden pet şişelerden kurtulmamızı sağlayan sokak çeşmelerimizin geri konması için çalışmanızı istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yıllardır atık sanayi sularıyla kirlenen yer altı ve üstü su kaynakları ve toprakların korunması için kimyasal ve biyolojik arıtmaların yapılmasını istediklerini söyleyen Eren; “Bu arıtmaların izlenmesini sağlayan denetim mekanizmalarının oluşturulması, nehir, göl ve denizlerimizin korunmasını için çalışmanızı istiyoruz. Sanayi kuruluşlarının çorak topraklara ve yerleşimden uzak bölgelere kirletici olmayan, temiz, yenilenebilir enerjiler kullanan türlerinin kurulmasını ve emisyonlarının uluslararası kriterlere göre izlenmesini istiyoruz” dedi.

Eren, taş ve madem ocaklarının yerleşim alanlarından uzak, ÇED ve SED çalışmalarının bilimsel olarak kamu ve doğa yararı gözetilerek yapılmasını istediklerini belirterek; “Özetle; tarihi, coğrafyası, toprağı, havası, kültürü ve insanıyla özgün Trakya’mızdaki biyosistemin, ekolojik yaşamın korunması görevini üstleneceğinize inanmak istiyor, seçimden sonra da hep birlikte güzel çalışmalar diliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İçme Sularındaki Arsenik İle İlgili Herhangi Bir Açıklama Yok!

HIZLI YORUM YAP