19° Parçalı az bulutlu

Edirne Belediyesi Yılbaşı Konserlerini İptal Etti

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan çalışanlarının maaşlarını ödeyemedikleri için geleneksel hale gelen yılbaşı kutlamalarını bu yıl iptal ettiklerini söyledi. Edirne Belediyesi’nin 2017 yılını değerlendiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi olarak her yıl Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen yılbaşı konserlerinin bu yıl düzenlenmeyeceğini ifade ederek, “Personelime 2 aydır maaş veremedim. Çalışanlarımın maaşlarını ödeyemeden konsere para veremem, […]
Güncel - 29 Aralık 2017 01:06 A A

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan çalışanlarının maaşlarını ödeyemedikleri için geleneksel hale gelen yılbaşı kutlamalarını bu yıl iptal ettiklerini söyledi.

Edirne Belediyesi’nin 2017 yılını değerlendiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi olarak her yıl Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen yılbaşı konserlerinin bu yıl düzenlenmeyeceğini ifade ederek, “Personelime 2 aydır maaş veremedim. Çalışanlarımın maaşlarını ödeyemeden konsere para veremem, bana göre doğru değil” dedi.
“Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensuplarıyla Belediye Meclis Salonu’nda bir araya geldi. Başkan Gürkan, 2018 yılına sayılı günler kala Edirne Belediyesi’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.
“2017 yılının ekonomik sıkıntılarının dışında birçok projenin hayata geçirildiği bir yıl” olduğunu dile getiren Gürkan, ” 2017 yılının bereketli ve başarılı bir yıl olduğunu ifade ederek, “Birçok prolejemizle, birçok ciddi kurumdan; Tarihi Kentler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Hürriyet Gazetesi gibi birçok önemli kurumdan çok ciddi ödüller aldık. Marmara Belediyeler Birliği’nden 4 proje ile 4 ödül aldık. Tarihi Kentler Birliği’nden 2 projeyle iki ödül aldık. Hürriyet Gazetesi’nin düzenlendiği yarışmadan 5 proje ile 5 ödül aldık. Tabiki bu ödülleri Edirne Halkı’nın büyük bir çoğunluğu sevinçle karşıladı ama kendi akıllarınca bunların değerini azaltmayı düşünen arkadaşlar ‘parayla mı alındı bunlar’ diye söylemlerde bulunuldu. Paranız varsa gidip Hürriyet’ten ya da Marmara Belediyeler Birliği’nden ödül alın, ben de sizi alkışlayayım. Ben sizin gibi çamur atmaya da çalışmam ‘helal olsun’ derim” dedi.
“Edirne’nin 2050 yılına kadar su ihtiyacı çözüldü”
Edirne’ye yeni içme suyu temin etmek amacıyla 2015 yılında DSİ ile bir protokol yaptıklarını hatırlatan Gürkan, “Kırklareli Kayalı Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden binlik çelik borularla yıllık 20 milyon 500 bin metreküp temiz suyu getirilmesi ve bu getirilen içme suyunun da yeni yapılacak bir içme suyu arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra eski arıtmanın oraya taşınması ve şebekeye verilmesi projesiydi. Bunu DSİ bizim adımıza yapacak, bizde ücretini 30 yılda 30 eşit taksitle DSİ’ye ödeyecektik. Yaptığımız protokol buydu. Video konferans sistemiyle Sayın Cumhurbaşkanımız bu tesisin açılışını yaptı. Oradan su almaya başladık. Süloğlu Barajı’ndan artık su almıyoruz Edirne’ye. Daha taze, daha temiz bir kaynaktan su almaya başladık. Lalapaşa Kavşağı civarında bulunan Yeni İçme Suyu Arıtma Tesisi’miz de devreye girdi. Hattımızda çalışıyor. Su temini ile ilgili Edirne’nin 2050’ye kadar olan ihtiyacı çözülmüş oldu. DSİ diyor ki; ‘Biz yaptık’ doğru ama parayıda veren biziz. Bu da doğru. Bu tesis Edirne Halkı’nın tesisi. Çünkü parasını Edirne Halkı ödeyecek. Hatırlarsınız ben daha önce mecliste de söyledim. Parayı almazlarsa bende çıkıp; ‘Tesisi DSİ yaptı. Parasınıda almadılar, bağışladılar Edirne Halkı’na’ deyip herkese teşekkür eder, Sayın Bakanımıza da Fahri Hemşehrilik Beratını takdim ederiz. Ama hem parayı alıp hem de ‘biz yaptık’ olmuyor. Ama ben hem Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na hem Milletvekilimiz Rafet Sezen’e, İlyas Akmeşe’ye hepinize çok teşekkür ediyorum. Parayı almazlarsa daha da çok teşekkür edeceğim” şeklinde konuştu.
“İller Bankasına verdik”
8 bin 300 yıllık tarihe sahip Edirne’de arıtma sorununun yaşandığını anlatan Gürkan, “Evsel artıkları ve kanalizasyonu arıtmasız Meriç Nehri’ne deşarj ediyorduk, yüzyıllardır. Bununla ilgili projeleri hazırladık, ihale yetkisini İller Bankası’na verdik. İhalesi yapıldı, sözleşmesi imzalandı. Yılbaşından sonra temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Edirne’nin ilk arıtması olan İleri Biyolojik Arıtma’nın inşaatını yapıp, önümüzdeki yıllarda da hizmete almış olacağız” dedi.
“Alt yapı çalışmaları Şubat sonu başlayacak”
Edirne’nin en büyük sorunlarından birinin de altyapı olduğunu ifade eden Gürkan, “2014-2015 yılından başlayarak, İller Bankası’na yetkilerini vermiştik. Geçtiğimiz 4 Aralık’ta ihalesi yapıldı. İçme Suyu Şebekesi’nin tamamen yenilenmesi, Kanalizasyonun sorunlu yerlerinin yenilenmesi ve Yağmur Suyu Toplama Kanalı’nın yapılması ve bunların üst yapısı. İhalesi yapıldı. Şubat sonu gibi Edirne’de altyapı çalışmaları başlayacak. ‘Akıllı başkan üst yapıya, akılsız başkan alt yapıya bakar’ derler. Edirne’nin özellikle içme suyu şebeke sorunu o kadar acilki; hiç akıllı, akılsız başkana bakmıyor” şeklinde konuştu.
“Kesintisiz su sağlamamız lazım”

Suların kesildiği ve vatandaşın evine su veremedikleri zamanların yaşandığını anlatan Gürkan, “Su yaşamsal bir ihtiyaç. Sular kesildiğinde kemiklerimiz birbirine geçiyor. O yüzden bizim bugünün şartlarında içme suyu şebekesini yenileyerek, vatandaşımıza temiz, sağlıklı ve kesintisiz su sağlamamız lazım. O yüzden benim seçim yakındı, vatandaş kızacak, oy veremeyecek gibi tartışmalara hiç girmeden büyük bir kararlılıkla bu işe başlayacağım. 2-2,5 yıl içinde bu işi bitireceğiz” dedi.
“Tarihi Elektrik fabrikasını restorasyonunu gerçekleştirdik”
Uzun yıllardır metruk duran, uyuşturucu, bali ve tiner kullananların mekanı haline gelen Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyonunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Gürkan, “30 yıldır herkesin ‘yapacağım’ dediği ama kimsenin yapmadığı, beceremediği Elektrik Fabrikası’nı restore ettik. Orasını da Edirne Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Merkezi olarak Edirnelilerin yaşamına kazandırdık. 14 Mayıs’tan bu yana da Edirne’nin 100 yıllık Nikah Salonu’nu, bu daracık yerden çıkartarak, insanların hayatlarının en mutlu gününde güzel ve tarihi bir binada nikahlarını kıymalarını sağladık. Bununla da gurur duyuyorum. Orada Koruma Kurulu Kararları’na göre, bizim de anlayışımız gereği hiçbir alkollü, müzikli toplantı yapmadık, yapmayacağız. Orası sadece bir Nikah Salonu ve gürültüsüz, alkolsüz etkinliklerin yapıldığı bir kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek” ifadelerine yer verdi.
“43 projenin 38’ini gerçekleştirdik”
2017 yılında 5 Mayıs tarihinde Edirne Kent Müzesi’ni Edirne Halkı’nın hizmetine kazandırdıklarını anlatan Gürkan, “45 olan çocuk parkı sayısı da 100’e yaklaştık. 130 bin metrekarelik bir Kent Parkı’nı planlarımıza işlemiştik. Onun çalışmaları devam ediyor. Bu şekilde seçimlerde vaat ettiğimiz 43 projenin 38’ini hayata geçirdik. Altyapıyla bu 39” ifadelerine yer verdi.
“İşini yapan dışında hiç kimsenin ekmeğiyle oynaması doğru değil”
Taşerona kadro konusunda da açıklamalarda bulunan Gürkan, “Kanunun belirlediği şekilde süreci yöneteceğiz. Hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz ama tabi yasanın öngördüğü şartları taşıyanlarla. Mesela diyorki yasa ‘Emekli olmuş yada emekliliğe hak kazanmış olanlar bu kanun kapsamına girmez’ diyor. Şimdi ilk etapta yılbaşı itibariyle emekli arkadaşlarımızla yollarımızı ayıracağız. Yılbaşından sonrada 2 Ocak’tan itibaren 90 gün bir süre tanıyor yasa. Emekliliğe hak kazanan arkadaşlarımızla yollarımızı ayıracağız. Diğer arkadaşlarımızla istisnalar çıkabilir, devam etmeyi düşünüyoruz. İşini yapmayanlar dışında hiç kimsenin ekmeğiyle oynanmasını doğru ve haklı bulmuyoruz. Hiç kimseyi siyasette bana karşı olduğu için ya da siyasi görüşünden dolayı işten çıkartmadım. Çıkardıysam işini yapmadığı içindi” dedi.
“6 aydır ekonomik sıkıntı içerisindeyiz”
Edirne Belediyesi’nin son 6 aydır ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu ve son iki aydır da hizmet alımı personelin maaşlarını ödeyemediklerini belirten Gürkan, “Aslında sadece biz değil ülke olarak ekonomik sıkıntı içerisindeyiz, biz bunun 4 ayını kendi imkanlarımızla çok hissettirmeden atlattık. Ama son iki aydır biz de büyük bir kriz içerisindeyiz. Bütün kurumlar gibi, hazine de öyle. Ekim ayından bu yana hizmet alımı arkadaşlarımızın maaşlarını ödemekte gerçekten zorlanıyoruz. Personelin maaşlarını 45 aydır kesintisiz sağladım. Göreve başladığımda, Nisan ayında 5 maaş alınmamıştı. Alınmayan o 5 maaşın ödemesini yaptım. Ondan sonrada her ay 3-5 gün gecikerek hep ödedik ama ilk kez şu 2 aydır maaşlarını ödemekte ciddi zorlanıyoruz. Hizmet alımı arkadaşlarımızın sistem şöyledir; ekim ayını çalışır, biz ekim ayının maaşlarını bir sonraki ayın 7’sinden sonra vermek zorundayız. Ekim maaşları Kasım 7’de ödenir. Ekim ayında çalıştı, ekim ayının maaşını kasım ayında veremedik. Kasım ayında çalıştı. Kasım ayının maaşını 7 Aralık’ta hak etti. Bizim 2 ay borucumuz var. Ama bizim hizmet alımı arkadaşlarımız bildikleri halde, 3 aydır maaşlarını alamadıklarını söylüyorlar. Aslında Aralık ayını Ocak 7’de hakedecekler. Buna bir açıklık getirmek istedim. Gazeteci arkadaşlar da ‘3 aydır alamıyorlar’ diye yazarsa bu doğru bir bilgi olmaz. Sizlerde halkı doğru bilgilendirmemiş olursunuz. 24 farklı birim var. 24 müdürlüğün 2 tanesi, biri de kısmen ekim ayının maaşlarını alamadılar. Kasım ayı maaşlarını 5 birim aldı. Kanun, bize 3 aylık bir süreç veriyor. 3 aydan sonra belediyenin personeli olacak. Yasa gereği bir sınav yapacağız. Yazılı, sözlü ya da uygulamalı olarak. Öncelikle kanundaki şartları taşıyan arkadaşlar sınava girecek, sınavda başarılı olanlarla da yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.
“Çalışanlarımın maaşlarını ödeyemeden konsere para vermem etik olarak bana doğru gelmedi”
Gürkan, ayrıca yılbaşı akşamı Edirne’de bir konser vermeyeceklerini söyledi. Çalışanların maaşlarını veremeden herhangi bir eğlence yapmak istemediğini belirten Gürkan, “Üzgünüm tabi ki. Saraçları halkımıza emanet edeceğiz. Çalışanlarımın maaşlarını ödeyemeden konsere para vermem etik olarak bana doğru gelmedi” dedi.
Bir gazetecinin ‘Siz maaşınızı aldınız mı?’ sorusu üzerine Gürkan, “Almadım. Mali Hizmet Müdürüme talimat vermiştim. Son çalışan maaşını almadan bana maaş yatırmayın diye” ifadelerine yer verdi. Makbule TUNÇ

Güncel - 01:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Kütahya escort Mardin escort Van escort Yalova escort Şanlıurfa escort

YAZARLARIMIZ

 • DÜŞMANIN BİRÇOK YÜZÜ VARDIR AMA TEK BİR İSMİ VAR…

  Bir parkurda yaşar gibi yaşadığımız 2019’u geride bıraktık. Tekrarlanarak yaşanan İstanbul seçimlerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz baskının enerjiye dönüşerek sandıkta yansımasını izlerken; yeni günlere umutla bakmaya başladık. 2013’teki isyanın farklı boyutta yansımasıydı sandık sonuçları. Kapının aralanmasının nihai zafere götürdüğünü söylemek mümkün değil elbette! Emeklilikte yaşa takılanlardan, yılın sonunda asgari ücrete yaptıdığı iddia edilip yapılmayan zammın […]
 • ÇİNGENE ÇADIR TİYATROSU

  Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma sürecinde kültürel, sosyal sorunları ile konu olan ülkemizin Roman vatandaşları 14 Mart 2010 yılında Roman Açılımı ile tanışmasını sağlamıştır. Aradan geçen 11 yıllık süre içinde 2016 yılında hazırlanan “Ulusal Stratejik Roman Eylem Planı” Resmi Gazete’de de yayımlandı. Roman Açılımında küçük adımlar atılmış ise de, bütüncül bir sosyal politika üretilemedi. Devletin […]
 • CHP EDİRNE İL BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ SEÇİYOR..

  1980 Faşist Darbesi sonucu 1982 Anayasası ve arkasından tüm kanunlar gibi Siyasi Partiler Kanunu, seçime ilişkin düzenlemeler her yapıda Demokratik yapılanmayı altüst ediyordu. Ve günümüze kadar ki uygulama, bir parti yapılanması içinde Siyasi Parti Karar Organları yerine karar ve sözün tek kişi Genel Başkanda toplanmasına yol açan bir gidiş… Buna karşı demokrasiyi savuran CHP’nin bu […]
 • MUTLU YILLAR

  Moskova Devlet Tiyatrosu duvarlarında büyük çatlaklar meydana gelir. Dev bina inşa edilirken, oldukça sağlam olmasına rağmen, zamanla kalın kirişler çürümüş ve temel kaymıştır. Mühendisler binayı tamamen yıkmak yerine, büyük granit bloklarla değiştirmeye başlamış ve binanın temeli yenilenmiş. Rus yazar Grigoriy Petrov’un ünlü eseri ‘Beyaz Zambaklar Ülkesinde’ki birinci bölüm bu örnek ile başlar. İlk kez, 1923’de […]
 • VATANDAŞ ABUZER

  Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var, yaşadın mı adam gibi yaşayacaksın tek ve Vatandaş Abuzer de yaşadıklarından öğrendikleriyle, hayatın güzelliklerini fark ederek insan gibi yaşamayı seçmişti. Bu onun hayat felsefesi olmuştu, hayatın her yönünden kendine yakışanı bulup onu kendi hayatına uygulayıp yeri geldiğinde gülen güldüren, yeri geldiğinde düşünen düşündüren bir hayat çizgisinde ilerliyordu ta ki elinde […]
 • Umutlu Yıllara

  Kocaman bir yılı geride bıraktık acısıyla tatlısıyla… Edirne Gerçek Gazetesi okurlarına bir yıl boyunca ciddi emeklerle hazırladığımız gazetemizi takip ettikleri, bize destek verdikleri için teşekkür ederiz. Bundan tam bir yıl önce gazetemizi çıkarmaya başladık. Basılı olarak çıkarmaya başladığımız gazetemizin fikri yıllar yılı aklımızdaydı aslında. Merak ediyorduk, okuyorduk, yazıyorduk, çevremizle paylaşıyorduk. Bir gün değerli dostumuz gazetemizin […]
 • Spotify Arsenal’ıiSatın Alabilir mi?

  Geçtiğimiz hafta Avrupa Süper Lig girişimi ile spor dünyasının sermaye hamlelerini tartışırken, bugün dijital dünyanın geldiği noktanın boyutunu gündem ediniyoruz. İddialara göre Spotify programının sahibi Daniel Ek, Arsenal futbol kulübünü satın almak istiyor. Stan Kroenke, Arsenal kulübünün mevcut sahibi ve Avrupa Süper Ligi atılımı sonrası taraftar tepkilerinden sonra takımındaki otoritesi sarsılmış görünüyor. Taraftarların büyük etkinliğinin […]
 • Emek ve Mücadelenin Günü

  Geçen sene bu zamanlar 1 Mayıs hazırlıkları içinde baharın gelişinin vermiş olduğu enerji ve motive ile zamanımız geçerken şimdi korona ve işsizlik mücadelesi içindeyiz. 2019 yılını arar,  2021 yılına da uzak olduğumuz bugünlerde pandeminin etkisiyle işçi sınıfının durumu gün geçtikçe zorlaşıyor. Psikolojik ve ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyoruz ve bu durum salgının bitmesiyle de […]
 • DOLMENLER

  Yıllardan beri Dolmenlerden bahseder dururuz. Dolmenleri söz konusu yaparız. Dolmenlerin öneminden bahsederiz. Peki, nedir bu Dolmenler? Şimdi kısaca bu soruya cevap verelim dostlar! Kısaca Dolmenleri tanımlayalım. Geçmişin bize bıraktığı yadigârların başında gelen Dolmenler evrensel bir olgu olarak karşımızda durmaktadır. Atalarımızın atalarının ışığı olan Dolmenler az farklılıklarla, çok farklılıklarla, ama esasında hemen hemen benzeri fonksiyonlarla çok […]
 • Covid-19 Karantina Günlükleri

  Merhaba sevgili okurlar, Covid tedbirlerine rağmen artık çember daralmıştı. Sonunda ben de Covid’e yakalandım. Çok şükür 20 günlük bir tedavi sonrası şimdilik bu illeti başımdan attım. Bu yazımda sizlere yaşadığım karantina ve tedavi sürecini baştan sona kadar aktaracağım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki zor bir süreç dostlar. Öncelikle virüse bir arkadaş toplantısı sonucu yakalandığımı düşünüyorum. Tedbirleri […]
 • 2020’YE DAMGASINI VURAN ÜLKEMİZ VE DÜNYA KADINLARI

  Geçtiğimiz yıl dünya, başta milyonları etkileyen ve dünyanın neredeyse tüm ülkelerini etkisi altına alan COVID-19 pandemisi olmak üzere birçok kriz ile mücadele etti. Dünyadaki bu belirsizlikler ve kriz ikliminde de kadınlar öncülük etmeye devam ederek, en zorlu durumlarda bile hedeflerinden vazgeçmeyerek, kendi alanlarında başarılara imza atarak dünya sahnesinde kendini kanıtlayarak, normları yıkarak, cinsiyet eşitliğinin altını […]
 • ÜCRETSİZ İZİN VE İŞÇİYİ KORUMA İLKESİNİN SONU !

  İş Hukukun en temel ilkelerinden biri “ İşçiyi koruma ilkesidir”. Diğer hukuk dallarından farklı olarak iş hukuku ayrıcalıklı bir hukuk dalıdır ve temelinde ekonomik olarak sistem karşısında güçsüz olan işçileri hukuki yönden koruma amacını taşımaktadır. Gelişen tarihi süreç içerinde iş hukukunun bu niteliği genel kabul görmüş ancak içeriğindeki işçi lehine olan düzenlemeler zaman zaman ekonomik […]
 • ÇOKLU BARO, HUKUK DEVLETİNİN SONU MU?

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en önemli günlerden biri 16 Nisan 2017’‘de gerçekleşen halk oylamasıdır. Söz konusu oylamada yapılan Anayasa değişikliği ile adı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olarak geçen ve içeriği ile “Seçimli Monarşi” olarak değerlendirilebilecek siyasal sistem değişikliği gerçekleşmiş oldu. Bazıları için olağan bir referandum ve demokratik bir değişiklik olarak algılan bu durum gerçek anlamda ise 29 Ekim […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Galatasaray24163549 19+3051
2.Beşiktaş24163553 26+2751
3.Fenerbahçe24163547 26+2151
4.Trabzonspor24136531 24+745
5.Alanyaspor24126640 23+1742
6.Hatayspor24116739 29+1039
7.Gaziantep FK24108637 29+838
8.Karagümrük24107737 31+637
9.Antalyaspor24711624 29-532
10.Yeni Malatya2479830 31-130
11.Göztepe2478934 31+329
12.Sivasspor23610726 29-328
13.Konyaspor23761029 28+127
14.Ç. Rizespor24681029 41-1226
15.Kasımpaşa24751226 38-1226
16.Kayserispor24671117 28-1125
17.BB Erzurumspor24671123 36-1325
18.Başakşehir24661228 43-1524
19.Gençlerbirliği23551320 44-2420
20.MKE Ankaragücü23541426 39-1319
21.Denizlispor24461422 43-2118

HAVA DURUMU

16 Mayıs 2021 PAZAR
19°
 • PTS 24.8°
 • SAL 21.8°
 • ÇAR 25.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

ŞANS OYUNU SONUÇLARI