26° Açık

“Bu Utançtan Kurtulacağız”

Güncel - 24 Haziran 2020 18:15 A A

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmaları için neden bu kadar ısrarcı olduklarını 1934 yılından kalan içme suyu şebekesine ait asbest boruları göstererek anlattı. 1934 yılından kalan, demir ve çürümüş olan boruları işaret eden Başkan Gürkan,  “Evet bize kızıyorsunuz, bize öfkeleniyorsunuz. Bunu biliyorum. Bunun farkındayım. Ama benim ve arkadaşlarımın mücadelesi sizi bu borulardan akan sulardan kurtarmak. Bu borulardan kurtarmak. Sizleri bu borulardan su kullanmaya mahkûm mu edeyim? Bu borulardan su kullandırmaya devam mı edeyim yoksa yanda gördüğünüz tertemiz borulardan, bütün dünyanın kullandığı teknolojiden sizin de faydalanmanızı mı sağlayayım? Hangisini yapalım? Bize kızın, öfkelenin, eleştirin. Hiç itirazım yok. Ama bilin ki bütün bu öfkelenmenize, kızmalarınıza ve eleştirilerinize rağmen bizler sizin sağlıklı bir içme suyuna, sağlıklı bir altyapıya kavuşmanız için, sağlıklı bir yağmur suyu toplamaya kavuşmanız için bu mücadelemizi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Altyapı çalışmaları hakkında sık sık kamuoyunu bilgilendiren Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmalarında neden bu kadar ısrarcı olduklarını 1934 yılından kalan içme suyu borularını göstererek anlattı. Abdi İpekçi Caddesi’nde bulunan şantiyeye basın mensupları ile birlikte giden Belediye Başkanı Recep Gürkan, şantiyede sergilenen eski içme suyu şebekesinde kullanılan demir, asbest borular ile yeni içme suyunda kullanılacak olan yeni borularını karşılaştırdı.

Altyapı çalışmalarından dolayı bazı mahallelerde sık sık su sıkıntıları yaşandığını dile getiren Gürkan, “Bunun iki nedeni var. Birincisi hatlar çok eski ve bu hatlar zaman zaman kırılabiliyor. Diğer bir nedeni de yeni hatları bağlarken oluşan su kesintileri. Vatandaşlarımız haklı olarak bağırıyorlar, kızıyorlar,  isyan ediyorlar. Ama bugün sizlerin aracılığıyla bu altyapıyı neden yapıyoruz? Bu altyapıyı her şeye rağmen, bütün kızgınlıklara rağmen, bütün öfkelere rağmen, vatandaşın bütün tepkisine rağmen niye ısrarla yapmaya devam ediyoruz. Bugün bunları anlatacağım” diye konuştu.

2014 yılında göreve geldiğinde altyapı sürecini başlattıklarını belirten Gürkan, “Altyapı süreci 6 yıldır devam ediyor. 6 yıl içerisinde ilk olarak yeni altyapı projesini Edirne’nin büyüyen, gelişen ve 2050 yılına kadar gelişecek olan, nüfus ve yerleşim durumuna kadar altyapı projelerini İller Bankası’na çizdirilmesiyle bu süreci başlattık. Önce İller Bankası’na proje çizme yetkisini verdik. Bu bazı projelerde 2 yıl, bazı projelerde 2,5 yıl sürdü. Bu altyapı Edirne’deki 3 bin cadde ve sokağın tümünden geçiyor. 2017 yılının ortalarından İller Bankası’nın projeleri tamamlandı, bize teslim edildi ve biz de hemen çalışmalara başladık. Öncelikle Edirne’nin en sıkıntılı sorunu, içme suyunun evlere ulaştırılması; yani şehir içi şebekenin tamamıyla yenilenmesi hedefimiz vardı” ifadelerine yer verdi.

Şehir merkezinde kullanılacak olan toplam 380 km içme suyu şebekesini projelendirdiklerini belirten Başkan Gürkan, “ 380 km söylerken kolay geliyor. 380 bin metre buradan İstanbul’a kadar gidip; Lüleburgaz’a kadar geri dönmekten bahsediyorum. Ardından şehrimizde mevcut 460 km kanalizasyonun yani atık suların, pis suların bulunduğu hatların hem yeni yapılacak bölümlerini hem de sorunlu bölümleri tespit etmiştik. Bunun 110 km yapılması ve yenilenmesi; arkamızdaki Abdi İpekçi Caddesi’nden başlayarak her yağmur yağdığında göle dönen, sele dönen; vatandaşların zaman zaman ‘Başkanım Venedik’i Edirne’ye getirdiniz’ esprilerini yapmasına neden olan yağmur suyu toplama hatları vardı. 2019 yılının Aralık ayında yine bu caddede altyapıya başlama töreni yapmıştık. Tabi bir anlamda sembolik bir törendi. Esas itibariyle Ocak ayında çalışmalarımıza başladık. Toplamda Edirne’de 520 km altyapı yapacağız” dedi.

BİZ ALTYAPI İÇİN NEDEN BU KADAR ISRARCIYIZ?

Altyapı için neden bu kadar ısrarcı olduklarını da anlatan Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmalarıyla yeni döşenecek olan borularla; mevcut olan boruları göstererek, “Şuanda sizin evlerinize suyu taşıdığımız borular. Geçen günlerde bir açıklama yaptım. Dedim ki, kullandığımız boruları görseniz bırakın içmeyi; elinizi yüzünüzü bile yıkamazsınız. Evet bize kızıyorsunuz, bize öfkeleniyorsunuz. Bunu biliyorum. Bunun farkındayım. Ama benim ve arkadaşlarımın mücadelesi sizi bu borulardan akan sulardan kurtarmak. Bu borulardan kurtarmak” diye konuştu.

Bugüne kadar kullanılmakta olan asbest borulardan birini  daha işaret eden Gürkan, “Adeta çöpten bir çubuk gibi çıt çıt kırılan bir boru bu. En küçük bir basınçta, tazyikte, üzerinden bir araba geçtiğinde ya da bu borunun altındaki toprağı çektiğimizde ‘çıt’ diye kırılan bir boru bu” dedi.

BİZ BU BORULARLA DEĞİL; BU PIRIL PIRIL BORULARLA EVLERİNİZE SUYU GETİRMEK İSTİYORUZ

Yine içme suyu şebekesinde kullanılan ve 1934 yılından kalma olan bir boruyu daha işaret eden Gürkan, “Sevgili Edirneliler, biz bu borularla evlerinize su getirmek istemiyoruz. Biz bu temiz borularla, bunlarla sizlerin evlerine su getirmek istiyoruz. Pırıl pırıl. Kaç yıl kalırsa kalsın toprağın altında asla paslanmayacak, bozulmayacak, erozyon yapmayacak, bakteri üretmeyecek, hijyene sahip bu borularla evinize su getirmek için sizi kızdırmayı göze alarak, size sıkıntı çektirmeyi göze alarak bu işi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Yine burada gördüğünüz çeşitli çaptaki vanalar, toprak altında kaldığında bir süre sonra eski borular gibi bir hale dönüşmeyecekler. Teknoloji gelişti. O yüzden bu kadar para harcıyoruz, o yüzden sizleri bu kadar kızdırıyoruz, o yüzden sizleri bu kadar öfkelendiriyoruz. Sizin sağlığınız için. Evlatlarınızın, çocuklarınızın torunlarınızın kullandığı suyun sağlıklı bir su olması için, nitelikli bir su olması için, suyumuzun kalitesinde bir sıkıntı yok. Ama biz o temiz suyu bu boruların içine yükleyerek sizin kullanımınıza sunuyoruz. Edirnelilerin bunu hakketmediğini biliyoruz. O yüzden bu borular yerine sizlerin evlerine bu borulardan su getirmek istiyoruz. Ve bunu başaracağız. Bugün itibariyle 380 km içme suyu şebekesinin yaklaşık 35 km’sini tamamladık. Yüzde 9 seviyesinde şebeke tamamlandı. Niye 5 ayda yüzde 9 ? Çünkü ağırlık vermemiz gereken başka işler vardı.  110 km kanalizasyon hattı döşeyeceğiz demiştik. Buhar kürlü, contalı büz dediğimiz döşeme elamanlarıyla da çeşitli çaplarda ve boylarda, imalat esnasında contası takılmış ve birbirine geçtiğinizde kilitlenen, sızdırma yapmayan, kopmayan, ayrışma yapmayan büzlerle hem yağmur suyu kanallarını hem de kanalizasyon kanallarını döşüyoruz. Toplamda 110 km kanalizasyon hattı döşeyeceğiz. Bunun 43 bin 400 metresi bitti. Oran olarak da yüzde 40’ını 5 ay gibi bir sürede tamamladık. Hedefimiz öncelikle kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını bitirerek, tüm ağırlığımızı çok kısa sürede bitirmek üzere içme suyuna vermek. Planımız bu şekilde. Önce ana sorunları çözelim. 110 km kanalizasyon hattınının bugün itibariyle yüzde 40’ını bitirdik. Geriye 67 km kanalizasyon hattımız kaldı. Onu da bu yıl bitmeden tümünü bitirmeyi hedefliyoruz. 30 km yağmur suyumuz var demiştim. Yağmur suyunda da ağırlıklı olarak, 2 binlik büzleri kullanıyoruz. Bunların iç çapı 2 metre. Paşaçayırından başlayarak; şehir içine doğru döşüyoruz. Olin kavşağında bu hatlarımız çalışmaya başladı. Bu büzlerin her biri 4 ton ağırlığında. Bunun içinde küçük bir araba ile rahatlıkla gezebilirsiniz. 2050 yılına kadar sizlere herhangi bir sıkıntı yaratmadan hem yağmur suyunu hem kanalizasyonu hem de içme suyunu çözmekteki kararlılığımızı göstermek adına bunları anlatıyorum” dedi.

BU UTANÇTAN KURTULACAĞIZ

Bu yıl sonunda İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin de tamamlanacağını belirten Gürkan, “Türkiye’nin atık su arıtması olmayan tek şehir olma utanıcından da hep beraber kurtulacağız. Günlük tüm atık sular, evsel ve kanalizasyon atıkları hepsi bu atık su arıtma tesisine gelecek. Orada arıtıldıktan sonra atılan su tarımsal amaçlı sulamada kullanılması için doğaya bırakılacak. Atık su arıtmada her gün 7 ton atık su arıtma çamuru çıkacak” şeklinde konuştu.

SİZLERİ BU BORULARDAN SU KULLANMAYA MAHKÛM MU EDEYİM?

İçme suyu şebekesinde yeni altyapı çalışmaları öncesinde kullanılan demir boruları işaret eden Gürkan, “Zamanında teknoloji buymuş. Kimseyi suçlamak adına değil. Bakın üstü nasıl çürümüş ve bozulmuş.   Allah aşkına Sevgili Edirneliler, Sevgili Hemşehrilerim, güzel insanlarım benim. Sizleri bu borulardan su kullanmaya mahkûm mu edeyim? Bu borulardan su kullandırmaya devam edeyim mi yoksa yanda gördüğünüz tertemiz borulardan, bütün dünyanın kullandığı teknolojiden sizin de faydalanmanızı mı sağlayayım? Hangisini yapalım. Bize kızın, öfkelenin, eleştirin. Hiç itirazım yok. Ama bilin ki bütün bu öfkelenmenize, kızmalarınıza ve eleştirilerinize rağmen bizler sizin sağlıklı bir içme suyuna, sağlıklı bir altyapıya kavuşmanız için, sağlıklı bir yağmur suyu toplamaya kavuşmanız için bu mücadelemizi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Altyapı kredisi için verdiği destekten dolayı Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a bir kez daha teşekkür eden Gürkan, “2020 yılının sonuna kadar yapılacak çalışmalarımıza yetecek kadar ödeneğimiz var. 2021’de de bunun böyle devam edeceğine eminim. Ne olur biraz sabır. Hiç birimiz sabahları kalkıp bugün hangi mahallenin, hangi sokağın suyunu keselim diye düşünmüyoruz. Tam aksine bir yerde bir problem varsa gece-gündüz, tatil olmasına bakmaksızın, COVİD-19 krizine bakmaksızın o problemi bir an önce giderip, sizin evlerinize su vermeye çalışıyoruz. Lütfen bize biraz hoşgörü gösterin. Biz isteyerek, bilerek su kesmiyoruz. Bir yerde su akmıyorsa bilin ki orada bir sorun, bir arıza vardır. O anda yerine getirilememiş, çözülememiş bir sorun vardır. Ve ekiplerimiz o sorunu çözmeye çalışıyordur” diye konuştu.

ABDURRAHMAN MAHALLESİ’NE SESLENDİ

Abdurrahman Mahalle Sakinlerine de seslenen Gürkan;

“Sevgili Abdurrahman Mahallesi sakinleri, kot olarak Edirne’nin en düşük kotuna sahipsiniz. Eski bir yerleşim olması nedeniyle sokaklar çok dar. Ve bir taraftan da Abdurrahman Mahallesi’nde yeni inşaatlar var. biz bütün bunları bir arada gerçekten çok çaba harcayarak çözmeye çalıyoruz. Biran önce Abdurrahman Mahallesi’ndeki çalışmaları bitirip, size de sağlıklı bir yaşam sürmeniz için şartları hazırlamaya çalışıyoruz”

Belediye Başkanı Recep Gürkan ayrıca, şu anda Edirne’de 20 tane yangın vanası olduğunu altyapı çalışmalarıyla birlikte bu sayının da 850’ye çıkacağını söyledi.

Güncel - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Kütahya escort Mardin escort Van escort Yalova escort Şanlıurfa escort

YAZARLARIMIZ

 • DÜŞMANIN BİRÇOK YÜZÜ VARDIR AMA TEK BİR İSMİ VAR…

  Bir parkurda yaşar gibi yaşadığımız 2019’u geride bıraktık. Tekrarlanarak yaşanan İstanbul seçimlerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz baskının enerjiye dönüşerek sandıkta yansımasını izlerken; yeni günlere umutla bakmaya başladık. 2013’teki isyanın farklı boyutta yansımasıydı sandık sonuçları. Kapının aralanmasının nihai zafere götürdüğünü söylemek mümkün değil elbette! Emeklilikte yaşa takılanlardan, yılın sonunda asgari ücrete yaptıdığı iddia edilip yapılmayan zammın […]
 • ROMANLARA YARANAMAYAN VALİ

  Romanların sosyo-kültürel farklılıkları toplumların ilgisini çektiği kadar tarihçilerin ve antropologların da inceleme konusu olmaya devam etmektedir. Anlaşılamama, kendilerine yönelik olumsuz önyargı tanımlamaları içinde sıkışıp kalmış durumdadır. Roman toplulukların sosyal ve kültürel farklılığı iyi analiz edilmediğinde soruna sağlıklı bir çözüm üretme olanağı mümkün olamayabiliyor. Tarihsel derinlikle sürekli dışlanan bu çingene topluluklarına devlet otoritesi gereken ilgiyi göstermemiştir. […]
 • CHP EDİRNE İL BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ SEÇİYOR..

  1980 Faşist Darbesi sonucu 1982 Anayasası ve arkasından tüm kanunlar gibi Siyasi Partiler Kanunu, seçime ilişkin düzenlemeler her yapıda Demokratik yapılanmayı altüst ediyordu. Ve günümüze kadar ki uygulama, bir parti yapılanması içinde Siyasi Parti Karar Organları yerine karar ve sözün tek kişi Genel Başkanda toplanmasına yol açan bir gidiş… Buna karşı demokrasiyi savuran CHP’nin bu […]
 • Satranç Dünya Şampiyonu, Nasıl Fantasy Futbol’da Başarılı Olur?

  Geçtiğimiz sezon 2019’da Premier Lig Fantezi Futbol sezonunun şampiyonu tanıdık bir isim; Magnus Carlsen. 29 Yaşında Norveçli Dünya Satranç Şampiyonu. Satranç Mozart’ı olarak anılan bu isim Fantezi Lig’teki başarısı ile akıllara belirli bir yöntem takip etmiş olabileceği sorularını getiriyor. Benim de severek takip etmiş olduğum bu oyun, lig içerisinde oynanan karşılaşmalarda yer alacak sporcuların başarı […]
 • Emek ve Mücadelenin Günü

  Geçen sene bu zamanlar 1 Mayıs hazırlıkları içinde baharın gelişinin vermiş olduğu enerji ve motive ile zamanımız geçerken şimdi korona ve işsizlik mücadelesi içindeyiz. 2019 yılını arar,  2021 yılına da uzak olduğumuz bugünlerde pandeminin etkisiyle işçi sınıfının durumu gün geçtikçe zorlaşıyor. Psikolojik ve ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyoruz ve bu durum salgının bitmesiyle de […]
 • YÜKSEKÖĞRETİMDE UZAKTAN EĞİTİM ŞART!

  Merhaba Sevgili Okurlar, Pandemi dönemi boyunca acı gerçeklerle karşılaştık. Bunlardan ilki kaçınılmaz insanın sonu olan ölüm. Dünya çapında birçok insan korona virüsü yüzünden hayatını kaybetti. Doğa bir nevi ona karşı yapılanları unutmadı. Umarım bir daha böyle üzücü olaylarla ve musibetlerle karşılaşmayız. Bu süreçte bir başka acı gerçek, eğitim sisteminde yaşanan aksaklıklar ve adapte olunamayan uzaktan […]
 • ÜCRETSİZ İZİN VE İŞÇİYİ KORUMA İLKESİNİN SONU !

  İş Hukukun en temel ilkelerinden biri “ İşçiyi koruma ilkesidir”. Diğer hukuk dallarından farklı olarak iş hukuku ayrıcalıklı bir hukuk dalıdır ve temelinde ekonomik olarak sistem karşısında güçsüz olan işçileri hukuki yönden koruma amacını taşımaktadır. Gelişen tarihi süreç içerinde iş hukukunun bu niteliği genel kabul görmüş ancak içeriğindeki işçi lehine olan düzenlemeler zaman zaman ekonomik […]
 • ÇOKLU BARO, HUKUK DEVLETİNİN SONU MU?

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en önemli günlerden biri 16 Nisan 2017’‘de gerçekleşen halk oylamasıdır. Söz konusu oylamada yapılan Anayasa değişikliği ile adı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olarak geçen ve içeriği ile “Seçimli Monarşi” olarak değerlendirilebilecek siyasal sistem değişikliği gerçekleşmiş oldu. Bazıları için olağan bir referandum ve demokratik bir değişiklik olarak algılan bu durum gerçek anlamda ise 29 Ekim […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

23 Eylül 2020 ÇARŞAMBA
26°
 • PER 30.4°
 • CUM 30.9°
 • CTS 27.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

ŞANS OYUNU SONUÇLARI