a

KÖYLÜLERDEN TAŞ OCAĞI İSYANI!

ad826x90

Kırklareli’nin Çukurpınar köyünde yapılması planlanan Dolomit Ocağı kırma eleme tesisi ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine yapılamadı.

Kırklareli’nin merkeze bağlı Çukurpınar  köyünde yapılması planan Dolomit Ocağı kırma eleme tesisi ÇED toplantısı köy halkının,muhtarların, kooperatiflerin ve STK’ların yoğun tepkisinden dolayı yapılamadı. Köyün 200-300 metre yanında, su kaynakları üzerinde, orman alanı içerisinde ve su deposuna 300 metre mesafede patlatmalı yapılması planlanan faaliyetin köydeki yaşamı yok edeceğini belirten Çukurpınar köyü Muhtarı Yaşar Geri bu projeye kesinlikle karşı olduklarını ve izin verilmemesi gerektiğini belirtirken; Armağan Köy Muhtarı Recep Dal ise köylerde eko ve agro turizm çalışması yürüttüklerini, bu tür faaliyetlerin turizme zarar vereceğini söyledi.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem de proje alanının bitişiğinde 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı bulunduğunu belirterek; “Patlatma yapılacak alandan taş fırlama mesafesinin 550 metre olduğu düşünüldüğünde köyün yerleşim alanının tamamen ortadan kaldırılması gerekecek. Çukurpınar’ın eski ismi Sazara.  Istrancaların en eski köylerinden biri. Sabahattin Ali’nin öldürüldüğü köy olarak da bilinmektedir.  Ayrıca proje alanının bitişiğinde 1.Derece Arkeolojik SİT alanı olan Kırağılı Kayrak Ceneviz Kale kalıntısı bulunmaktadır. Proje alanından etkilenecek doğal varlıklar var, kültürel varlıklar var, orman var, su var, insan var, köy var. Bunların hepsini yok edecek dinamitlerin patlayacağı taş ocağı açılmak isteniyor. İnsaf… Aynı bölgede, Aynı firma tarafından 2013 yılında  Köy Muhtarlığına bilgi verilmeden patlama yapılmış, köy halkı korku ve endişeye kapılmıştır. Yaşananların Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletilmesini müteakip, İlgili Firmaya 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince 16 bin 929 TL para cezası uygulanmıştır. Akabinde Çukurpınar Köy Muhtarlığınca Edirne İdare Mahkemesinde ÇED Gerekli Değildir Kararının iptali için dava açılmış olup, Edirne İdare Mahkemesi 2015 tarihinde oy birliği ile iptal etmiştir. Temyiz sonucunda Danıştay 14. Dairesi oy birliği ile verdiği kararda “Mahkeme kararı ve dayandığı gerekçe, hukuk ve usule uygun olup, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, karar düzeltme yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına karar vermiştir. Kırklareli Kent konseyi Çevre Meclisi ve bileşeni olduğumuz Trakya Platformunun yürütme, bilim ve hukuk kurullarının destek ve katkılarıyla hazırladığımız itiraz dilekçemizi İlgili kurum ve bakanlıklara sunup, süreci her aşamada takip ederek doğal ve kültürel varlıklarımızın, köylerimizin yaşaması, gelecek nesillere yaşanabilir bir Istranca bırakmak için hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

DOLOMİT NEDİR?

Dolomit, basta demir-çelik sanayi olmak üzere cam, seramik, boya, gübre, tuğla, çimento ve inşaat sanayilerinde, tarımda toprak ıslahı gibi çok geniş bir alanda kullanılmakta.

Dolomit ocağında üretim genellikle patlatma ile başlamakta, sonra iri bloklar daha küçük parçalara ayrılmakta, son aşamada ise kırma eleme tesislerinden geçirilmek suretiyle üretim tamamlanmakta. Haber Merkezi

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne’nin Kurucuları

HIZLI YORUM YAP