Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 6.06

Bilirkişi Bakanlığın Karşısında

Bölge - 2 Şubat 2020 23:03 A A

Trakya’nın incisi olarak da bilinen Saros Körfezi’ne BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Limanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesinde açılan davada Bilirkişi Heyeti raporunu mahkemeye sundu. Bakanlığın ÇED olumlu kararına bilirkişi ‘hayır’ dedi.

Saros Gönüllüleri Dayanışma Komisyonu adına Avukat Bülent Kaçar tarafından açıklanan bilirkişi raporunda, “Edirne İdare Mahkemesi?ne açtığımız davada yapılan keşif sonucu bilirkişi heyetini hazırladığı rapor tarafımıza tebliğ edildi. 10 ayrı disiplinden bu ÇED raporunun ne kadar hukuksuz, ne kadar bilimdışı, yanlış ve eksik veriler ile düzenlediğini göstermektedir. Bu kişiler ile de suç durusunda bulunmayı da değerIendireceğiz. Kimse halka rağmen kendi uygun gördüğü yatırımları yapmaya karar veremez. Bundan sonraki süreç mahkemenin, bu konuda yürütmeyi durdurma kararı vermesini bekliyoruz.
Binlerce itiraz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na rağmen Saros Körfezi’ni korumaya çalışan çabaları sonunda bilimin de onayla cevap bulmuş durumdadır. Birçok konudan hatalar ve yanlışar ve bize göre de görevi kötüye kullanan suç oluşturan çabalar tespit edilmiştir. Birinci derecede deprem bölgesi üzerinde böyle bir projede ısrar etmek, adı çevre olan Çevre Bakanlığı’na yakışmadığı gibi devlet ciddiyetine de yakışmamaktadır”

Sazlıdere’de toplanan yüzlerce kişi bakanlığın kararını bir kez daha protesto etti. Saros Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada, dostlarımızın desteğiyle, Keşan Kent Konseyi’nin önderliğinde ve avukatımız Bülent Kaçar’ın bilgi ve tecrübeleriyle, davamıza inanıp yürüttüğümüz yolda, emeklerimizin karşılığını almış bulunuyoruz. Evet sevgili dostlar o gün bugündür.
Saros’umuzun ve Saros sevdalısı olan çevre dostlarımızın gözü aydın olsun.
Saros Körfezi’nin doğa harikası Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında Likit Doğalgaz taşıma ve yükleme limanı yapılması için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge halkına rağmen ÇED olumlu kararı vermişi. Saros Gönüllüleri olarak, Edirne İdare Mahkemesine açtığımız iptal davasında 1 Kasım 2019 günü on kişilik bilirkişi heyetiyle birlikte keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmıştı.
Bilirkişi heyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Saros FSRU Limanı için verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının Saros Körfezi’ne olumsuz etkileri olup olmayacağı projenin şehircilik ilkelerine, ve imarla ilgili diğer mevzuatlara uygun olup olmadığı yönünde incelemeler yapıp, 113 sayfalık ayrıntılı rapor hazırlamışlar ve geçtiğimiz günlerde mahkemeye sunmuşlardır.
Bizler en başından beri gönderdiğimiz binlerce itiraz dilekçesinde belirttik. Hukukun üstünlüğü  ilkesi gereği Danıştay kararının, Saros kıyılarını koruma altına aldığını ve ÇED sürecinin sonlandırılması gerektiğini, her fırsatta bakanlığa bildirdik. Maalesef Bakanlık, bölge halkının, Sazlıdere Muhtarlığı?nın, kooperatiflerin, birliklerin, sitelerin ve Keşan Belediyesi?nin uyarıları asla dikkate almamamıştır.
Biz Saros gönüllülerinin ilk günden beri, birlikteliğimiz, projeyi ve hukuksal süreci takip eden çalışmalarımız ve dayanışmamız hız kesmeden devam etmektedir. Bilirkişi raporuyla, haklılığımız ve davamızın bilimsel olarak kanıtlanmış olması hepimiz için gurur vericidir.” dedi.

Avukat Bülent Kaçar’a göre projenin hayata geçirildiği takdirde bölgede gerçekleşebilecek olası hasarlar şöyle:

– Enerji çeşitliliği gerekçesiyle iki ayrı bölge statüsü ve Barselona Sözleşmesi ile koruma altında olan körfez içinde hem denizde hem de kıyıda 24 ay sürecek çeşitli dolgu ve inşaatlarla ekoloji ve biyoçeşitlilik büyük zararlar görecek.

– Proje alanı Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı ve Edirne Çevre Düzeni Planlarına göre Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi/Turizm Merkezi olarak planlanmıştı. Aynı bakanlık özel ekolojik değerin yıkım projesinin ÇED başvuru dosyasını uygun bulmuş durumda.

– Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği karara göre ‘Enez Dalyan Gölünden Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanan kuzey Saros kıyı kuşağının doğal yapısı ve içerdiği ekolojik çeşitliliğin korunması’ gerekiyor. Hukukun üstünlüğü ilkesi gereği Danıştay kararları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açısından bağlayıcı. Kesinleşmiş olan bu Danıştay kararı Saros kıyılarını koruma altına aldı. Hiçbir merci, hiçbir bakanlık bu kararın aksine olan bu ÇED raporu başvurusunu kabul edemez.

– ÇED başvuru dosyasındaki flora ve fauna bilgileri Mecidiye İbrice Kalker Ocağı projesi için ‘ÇED Gerekli Değil’ kararı veren Edirne valiliğine karşı açtığımız davada sunulan bilirkişi raporu ve Edirne İdare Mahkemesi dosyasındaki flora ve fauna bilgilerine açıkça aykırı.

– Saros Körfezi’nde yer alan sulak alanlar, doğal göller ve delta alanlarının uluslararası gündeme taşınmasına neden olan ‘Önemli Kuş Alanı (ÖKA)’, ‘Önemli Bitki Alanları (ÖBA)’ ve ‘Önemli Doğa Alanı’na (ÖDA)’ yönelik olarak turizm amaçlı plan kararları geliştirilmiştir.

– Mahmutköy Botaş Doğalgaz Ana Dağıtım Hattı’na kadar yapılacak orman kesimleri, tarım arazi tahribatı bölgenin fauna ve florasını da çok olumsuz etkileyecektir. Hem deniz hem kara canlıları öncelikle inşaat ve sonraki gemi faaliyetleriyle sayı ve tür olarak nesilleri tehlike altına girecek.

– Saros Körfezi 1. derece deprem bölgesi. Saros Körfezi’ne yapılacak proje aktif fay hattı üzerinde. Liman ve boru hattının olası bir depremde zarar göreceği ve bu sebeple Saros Körfezi’ne de zarar vereceği açık.

– Bakanlık onayladığı Trakya ve Edirne planlarına aykırı davranarak Anayasa ve Çevre Yasası’na karşı işlemlere imza atmakta.

–  Bakanlık 19 Temmuz 2018 günü 40 kişi ancak alabilen Sazlıdere köy kahvehanesinde ‘ÇED halkın katılımı toplantısı’nı açamadı ve yapamadı. Toplantının yapılamadığını ve ileriki bir tarihte yeniden yapılacağını bakanlık yetkilileri ve Sazlıdere köy muhtarı imzalarıyla tutanağa bağladılar.” Makbule TUNÇ

Bu haber 195 kez okundu.
Bölge - 23:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

 • Barınak mı?

  Dünya’da insan ve hayvan hakları ihlalleri sürekli yapılmaktadır. İnsanın ve hayvanın özgür yaşam hakkının ihlal edildiği bir dünyada; insan haklarından, demokrasiden söz etmek gereği tekrar tekrar kendini gerekli kılıyor. Hayvan, demokratik olarak hakkını arayacak yetilerden mahrumdur. Oy hakkı yok. Seçme hakkı yok. Seçilme hakkı yok. İnsanın kendisini sevdiğini hissederse ona yaklaşır. İnsan da böyledir. Sevgiden […]
 • FOMOSapiens

  Merhaba sevgili okurlar, bu yazımda daha öncede bahsettiğim bir kavramdan FOMO (Fear of Missing Out) yani sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusunu ele alacağım. Kelime olarak 2013 yılında Oxford sözlüğünde yerini almıştır. Özellikle insanoğlunun teknolojik evriminde sosyal medyanın gücünün tartışılmadığı bir zamandayız. Fakat bu kadar sosyal medya ile zaman geçiren insanlar bunu neden yapıyor? Bu soru […]
 • Doğayı Rahat Bırakın Artık!

  280 haneli, 730 nüfuslu, bin 500 küçükbaş, 800 büyükbaş hayvan bulunan toplam 14 bin dönüm arazinin bulunduğu Uzunköprü’nün Kavacık Köyü… Tüm köy halkının karşı çıktığı halde ısrarla Kavacık Köyü’ne kurulmak istenen Uzunköprü Karma OSB’ye karşı Kavacık Köyü halkı köyüne sahip çıkıyor. Karadeniz’den Marmara Bölgesi’ne memleketin tüm yeşil alanlarını griye boyayan imar projeleri ile o bölgede […]
 • TAKAS DÖNEMİNİN KAYBEDENLERİ KAZANANLARI

  NBA için takas dönemi sona ermişken, takas döneminin kazanan ve kaybedenlerini içeren bir değerlendirme yerinde olabilir. Sezon ortası takımların kendi hedefleri doğrultusunda kadrolarındaki eksikleri giderdiği ve muhtemel senaryolarında daha iyi olmayı hedefledikleri bir dönemeç geride kaldı. Oyuncular da dahil bu süreçten ne kazandılar ve ne kaybettiler kısmına göz atmak sezonun geri kalanında ne izleyebileceğimizi tahmin […]
 • CHP EDİRNE İL BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ SEÇİYOR..

  1980 Faşist Darbesi sonucu 1982 Anayasası ve arkasından tüm kanunlar gibi Siyasi Partiler Kanunu, seçime ilişkin düzenlemeler her yapıda Demokratik yapılanmayı altüst ediyordu. Ve günümüze kadar ki uygulama, bir parti yapılanması içinde Siyasi Parti Karar Organları yerine karar ve sözün tek kişi Genel Başkanda toplanmasına yol açan bir gidiş… Buna karşı demokrasiyi savuran CHP’nin bu […]
 • MERT ÇİNGENE DERKİ;

  Mahallede Roman kadının biri kaynanasına o kadar çok kızmış ki, dayanamayıp avazı çıktığı kadar “Senin gibi kaynanayı yer yesin! Cadı karı! Açık havada sana yıldırım çarpsın!” diye bağırarak sitem ediyordu. Kaynanayı açık havada yıldırım çarpar mı bilinmez ama ben yine Roman meselesinde çarpıcı gerçekleri belki son kez yazma gereği duyuyorum. Bazıları alınır mı gücenir mi […]
 • DÜŞMANIN BİRÇOK YÜZÜ VARDIR AMA TEK BİR İSMİ VAR…

  Bir parkurda yaşar gibi yaşadığımız 2019’u geride bıraktık. Tekrarlanarak yaşanan İstanbul seçimlerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz baskının enerjiye dönüşerek sandıkta yansımasını izlerken; yeni günlere umutla bakmaya başladık. 2013’teki isyanın farklı boyutta yansımasıydı sandık sonuçları. Kapının aralanmasının nihai zafere götürdüğünü söylemek mümkün değil elbette! Emeklilikte yaşa takılanlardan, yılın sonunda asgari ücrete yaptıdığı iddia edilip yapılmayan zammın […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.DG Sivasspor21126340 241642
2.Trabzonspor20125345 202541
3.M.Başakşehir21117340 221840
4.Ayt. Alanyaspor21116441 202139
5.Galatasaray21116435 171839
6.Fenerbahçe21115540 241638
7.Beşiktaş21113734 27736
8.Göztepe2086625 22330
9.Gaziantep FK2176831 35-427
10.Y.Malatyaspor2066834 29524
11.Denizlispor2166921 29-824
12.Çaykur Rizespor20731021 30-924
13.Gençlerbirliği21561030 39-921
14.İH Konyaspor2148916 27-1120
15.Antalyaspor21471020 38-1819
16.Ankaragücü21381018 37-1917
17.Kasımpaşa21441328 46-1816
18.İM Kayserispor21261321 54-3312

HAVA DURUMU

16 Şubat 2020 PAZAR
 • PTS 10.7°
 • SAL 12.5°
 • ÇAR 14.1°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 120.151
  -0,32%
 • ALTIN 308.13
  0,60%
 • DOLAR 6.055
  0,23%
 • EURO 6.562
  0,12%

ŞANS OYUNU SONUÇLARI