FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Kültür Sanat 11 Nisan 2019 52 Görüntüleme

Edirne Turizminin Geleceği ‘Kakava’yı Konuştular

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ve Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği iş birliğiyle “Kakava – Hıdrellez’in Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu panel düzenlendi.

Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele konuşmacı olarak bağımsız araştırmacı Sinan Şanlıer, Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Selma Sol, 1984-1989 Dönemi Edirne Belediye Başkanı İbrahim Ay, Trakya Üniversite Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci, EFOD Başkanı Serdar İyiiz, ETTDER Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Emel Gönenç Güler katıldılar.

KAKAVA’IN DAHA GÜZEL BİR ŞEKİLDE KUTLANMASINI İSTİYORLAR

Açılış konuşmasını Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı gerçekleştirdi. Romanların yaşamına ilişkin kısa bir sunum yapan Şallı, şenliklerin özünden koparılmadan geleceğe taşınması gerektiğini savunarak şunları aktardı: “Bu güzellik Romanlarla daha güzel oluyor. Kakava, huzur, mutluluk, güzellik ve sevinç demek. Kakava son dönemlerde yapılan çalışmalarla büyük şekilde kutlanmaya başlandı. Biz daha güzel şekilde kutlanmasını istiyoruz. Kakava bizim en önemli değerlerimizden biridir.”

RİTÜELLERİ KORUMALIYIZ”

Kakava-Hıdrellez Şenlikleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdiğini hatırlatan Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, “Artık dünyaya mal olmuş bir etkinlik. Artık bu organizasyondaki ritüelleri korumalıyız. Bu ritüellere sadece Edirne halkı değil, tüm dünya sahip. Kakava zamanı dileklerin ağaca asılması veya Tunca Nehri’ne atılması, ateşin üzerinden atlanması, Babafingo’yu beklemek önemli ritüeller. Artık bu ritüeller dünyaya mal olmuş durumda.” dedi.

EDİRNE’NİN GELECEĞİ TURİZMDİR”

Hacıoğlu; “Edirne merkezde 6 bin yatak kapasitesi var ve daha geçen yıl 6 Mayıs tarihinden itibaren tamamen dolmuş durumda. Kakava-Hıdrellez Şenlikleri’ne büyük bir ilgi var. Bir işi yerel dinamikleri ve yerel yönetimin dahli olmadan başaramayız. Son yıllarda gelen turistlerin sayısı gittikçe artıyor. Buna karşın sorunlar da artıyor ancak sorunları çözümleri de artıyor. Otopark ve tuvalet sorununu çözmede adımlar atıldı. İnşallah bu yıl daha az sorunun yaşandığı güzel bir etkinlik olacak. turizm boyutu kent ekonomisi için çok önemli. Edirne artık turizm konusunda festivallere yönelen bir şehir konumuna geldi. Edirne’nin geleceği turizmdedir. Edirne keşfedilecek yer değil, Edirne yaşanacak yerdir.”

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu Edirne’nin marka kent olması için değerlere sahip çıkma çağrısında bulunarak ; “Tarihi ve kültürü geçmişi olan değerlerimizi ve ritüellerimizi olduğu gibi korumalıyız. Gelenek ve göreneklere uygun şekilde yaşatılması adına yaptığımız çalışmalar bu açıdan çok önemli. Kentimizde festivallerin en iyi şekilde yapılması, Edirne’nin marka kent olması için değerlerimize sahip çıkmalıyız. Festivaller ve şenlikler bu anlamda çok önemli yere sahip.” dedi. Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com