FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Kültür Sanat 2 Ocak 2019 251 Görüntüleme

‘Cemal Süreya’yı Sevmek’ Sergisi

Çeşitli etkinlikler yaparak adını duyuran Galeri Mod bu sefer de ‘Cemal Süreya’yı Sevmek’ başlıklı resim sergisi düzenliyor. Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden fotoğrafın efsane ismi Ara Güler’in çekmiş olduğu Cemal Süreya Portresi’nin, heykel, seramik, resim, videonun da sergilendiği etkinlikte Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Gökduman, Bahar Oganer, Cemil Ergün, Çağdaş Erçelik, Deniz Pireci, Devabil Kara, Devrim Erbil, Fırat Bingöl,  Fırat Nziroğlu, Görkem Dikel, Güneş Acur, Halime Türkyılmaz, Hülya Sözer, Hüseyin Işık, Hüseyin Rüstemoğlu, İpek Şenel, Mehmet Kavukçu, Nazan Azeri, Nezihe Bilen Ateş, Reşat Başar, Reşat Ceylan, Selahattin Yıldırım, Zafer Erkan’ın çizdiği resimler sergilenecek.
Sergi ‘Cemal Süreya’yı sevenler için 9 Ocak ile 24 Ocak arası açık kalacak.
Galeri Mod’un resmi internet sayfasından yapılan açıklamada şunlar yer aldı: “Kadıköy Cemal Süreya Sokak’ta yeniden Cemal Süreya’yı anmak için şairin evinin önünde toplanıyoruz.
İkinci Yeni’nin güçlü şairlerinden olan Cemal Süreya ölümünün yirmi dokuzuncu yılında, adının yaşatıldığı sokakta, Galeri Mod’da yeni bir etkinlikle anılıyor. Cemal Süreya, geçtiğimiz yıl düzenlenen “Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor” başlıklı sergiden sonra bu yıl da, “Cemal Süreya’yı Sevmek” başlıklı ve yeni bir sanatçı topluluğuyla gerçekleştirilecek sergiyle anılacak. Cemal Süreya’nın Kadıköy’de yaşamış olduğu evin bitişiğinde bulunan Galeri Mod’da, şaire ithafen yapılan çalışmalardan oluşan serginin yanı sıra, Babazula’nın kurucusu Murat Ertel ile Esma Ertel ve tiyatro santaçısı Orhan Alkaya, Cemal Süreya’nın şiirlerinden oluşan bir performans gerçekleştirecekler. Ayrıca, etkinlik açılışını izleyen ilk haftasonu 12 Ocak Cumartesi günü, şair ve psikiyatrist Yusuf Alper “Psikodinamik açıdan Cemal Süreya ve Şiiri” üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek ve aynı adlı kitabını imzalayacak.
Cemal Süreya’yı anma etkinliğine katılan sanatçılar kendi anlatım dilleri ile üretmiş oldukları çalışmalarda şairin kimliğine, kişiliğine ve sanatçılığına vurguda bulundular.
Yaşamı boyunca disiplinlerarası bir bilinçle edebiyat çalışmalarını üreten Cemal Süreya, kendine özgü bir şiir anlayışı geliştirmiştir ve Türk Şiiri için çok önemli bir şairdir. Yaşadığı dönemde edebiyat dergileri yayıncılığı, yayınevi danışmanlığı, ansiklopedi redaktörlüğü ve çevirmenlik yapan Cemal Süreya, çarpıcı, yoğun imgelerle, bilgi birikimini sentezleyerek başarılı çalışmalara imza atmış bir edebiyat ve sanat insanıydı. “Şiir anayasaya aykırıdır” diyerek ironik bir bakış açısıyla şiirin hiçbir mantık ve düzene uymayacağını dile getiren şair, İkinci Yeni anlayışına katılmasına rağmen geleneğe karşı olmamış, şiirlerinde geleneğin değerlerinden geniş ölçüde yararlanmıştır.
İlk şiiri 8 Ocak 1958’de Mülkiye dergisinde yayınlanan şair, 9 Ocak 1990’da İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.”
Tema Tasarım | Osgaka.com