FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Kültür Sanat 29 Ocak 2019 136 Görüntüleme

Çalgılı-Çengili Edirne’yi Tanıtmaya Davet

Edirne, 31 Ocak- 3 Şubat tarihleri arasında 23 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) tanıtılacak. Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ve Şekerlemeci Arif Meriç, Selimiye Meydanı’nda Fatih’in topları önünde EMİTT Fuarı’na katılım için esnafa  ince sazlar eşliğinde çağrıda bulundu.

Esnafa çağrıda bulunan Dinar “Edirne ile İstanbul EMITT Fuarı’nın arası 220 kilometre bakıldığında her zaman günü birlik bir şekilde gidip gelebileceğimiz bir yer. 4-5 uçakla 200 – 300 esnafımız bu fuara gelebiliyorsa biz sanıyorum ki Edirneliler olarak bin esnafla birlikte oradaki fuara katılabilmeliyiz. İstanbul kendi evimiz gibi çok yakın bir yer 1,5 saat sonra EMITT’te tanıtımımızı yapıp tekrardan 1,5 saat sonra Edirne’deyiz.

Biz Arif Meriç’le birlikte 15 yıldan beridir bir fiil olarak Edirne’nin EMITT’e katılmadığı günlerde bile katılımımızı gerçekleştirdik. Bu bir tanıtım alışkanlığıdır. Oradaki tanıtımların Edirnemize olan katkısını çok iyi biliyoruz. Bu yüzden hiç fire vermeden Arif Meriç ile Perşembe günü EMITT’teyiz. Bizim bir çağrımız var. Edirne’nin nesi meşhur ise ve esnaflarımızın turizmden beklentileri ne ise hiç fire vermeden EMITT’te yer almalıyız. Sadece ciğerci, şekerci, peynircisi olarak değil, eğer ki ceviz satıyorsak cevizcisi biber satıyorsak bibercisi de orada olmalı. Edirne bütün kılcal damarlarıyla ve bütün dinamikleriyle orada olmalı. Yarın öbür gün ben turizmden para kazanamıyorum diye ağlaşmak yok. Önce gideceğiz tanışacağız sonra da bekleyeceğiz. Biz 15 yıldan beridir elimizdeki imkânlar ne ise bedava dağıtıyoruz. Yine Perşembe günü orada ürünlerimizi tanıtıyor olacağız. Kendi imkânlarımızla heybelerimizde ne varsa döküp Edirnemizin tanıtımını yapacağız”. dedi.

“Biz tohumu oraya ektik sonuç olarak Edirne’ye binlerce kişinin gelmesine vesile olduk” diyen Şekerlemeci Arif Meriç, “Bir tohum atmadan hemen meyve bekliyorum dersek çok büyük bir hata etmiş oluruz. Herkesin elinde neyi varsa süpürgeci süpürgesini, peynirci peynirini kısacası ben bu hayattan para kazanmak istiyorum, Edirne’mi tanıtmak istiyorum diyen herkesin kesinlikle bu fuara katılması gerekiyor. Biz Bahri Dinar ile birlikte 15 yıldır sabit bir yerde kalmayarak elimizdeki malzememizi aldık ve orada binlerce kişiye ikram ederek tanıtımımızı yaptık.

Herkes Edirne’de oturmayı bırakıp o fuara gitmeli. Ticaret odaları, esnaf odaları, sivil toplum kuruluşları, valilik, belediye herkes buna kulak vermeli. Hiç EMITT’ i görmemiş olan kardeşlerimiz bir sefer bile olsa oraya gidip oranın havasını almak mecburiyetinde. Eğer gidip orayı görmez ve ürünlerimizi tanıtmazsak biz her defasında sınıfta kalırız. 2-3 bin kilometre öteden insan geliyor ve EMITT’ i güzel bir şekilde değerlendiriyor ve binlerce para kazanıyor biz en yakın yere gidemiyoruz. Böyle bir şey yok. Kendimiz gayret göstererek gideceğiz. Sivil toplum kuruluşları ve diğer kişilerle bir araya gelip, şu güzel Edirne’mizi hem tanıtacağız hem para kazanacağız hem de hayattan lezzet alacağız”. diye konuştu. Makbule TUNÇ

İlginizi çekebilir

İstismar Cezası Arttı Ama…

İstismar Cezası Arttı Ama…

Tema Tasarım | Osgaka.com