FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Kültür Sanat 2 Ocak 2019 220 Görüntüleme

‘Buğday’ Konulu Karma Sergi

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nün destekleriyle Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu tarafından, “Buğday” konulu, jürili karma sergi düzenlenecek. Eser görsellerinin gönderimi için son tarihin 15 Mart 2019 olarak belirlendiği sergi, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Fuaye Alanı’nda 3-10 Mayıs 2019 tarihleri arasında açık olacak.

Sergi için gönderilen eserler, birçok üniversitenin farklı disiplinlerinden oluşturulan öğretim elemanları ve tasarımcılar tarafından değerlendirilecek. Sergiye inorganik (toprak, taş, cam, metal) ve organik (ahşap, bitkisel ve hayvansal lif gibi…) malzemelerden üretilmiş her türlü teknikte eser kabul edilecek. Eserlerin, sergi konusu olarak belirlenen “Buğday” ile ilişkili olması beklenecek. “Buğday” konulu jürili karma sergi ile ilgili detaylı bilgi ve katılım formuna bugdaykonulukarmasergi.trakya.edu.tr adresinden ulaşılabilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Semiha Kartal, “Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu olarak, bolluğun, bereketin, emeğin ve yaşamın sembolü olan buğdayın, tarihsel serüvenindeki ve insan hayatındaki yeriyle yorumlanarak; bugüne ve geleceğe doyum ve ilham kaynağı olması amacıyla sanat eserlerinden oluşacak bir karma sergi yapmayı planladık. Bilindiği üzere tarih boyunca ekmek en besleyici gıdalar arasında yer almış ve insanlığın kutsal besini olarak belleklere kazınmıştır. İnsan buğday ilişkisi bugün de büyük bir önem taşımaktadır. İnsanı toprağa bağlayan, besleyen, enerji ve mutluluk veren ‘buğday’ın ele alınacağı bu sergiyle, biz de insanları sanat eserleriyle beslemeyi hedefledik. Mezopotamya’da başlayan ve Trakya topraklarına ulaşarak insanın olduğu her yere ulaşan insan ve buğday birlikteliğini, Edirne’de sanat eserlerinde konu etmek bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı olacak. Herkese açık bu sergimize eser göndermek için son tarih 15 Mart 2019. Web sitemiz bugdaykonulukarmasergi.trakya.edu.tr adresinde, sergi ile ilgili tüm detaylara ulaşmak mümkün.” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com