FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 22 Haziran 2018 304 Görüntüleme

Sinanköy

Edirne kültürel mirası bakımından önemli kentlerden biri. Ama ne yazık ki aynı anlamda korunabilen ve hatta tanıtılabilen bir il değil. Tabii ki bu noktada İlin en önemli kültürel merkezlerinden biri olan Lalapaşa İlçesi de bundan nasibini fazlasıyla alıyor. Hemen hemen her köyünde önemli bir kültürel veri bulunduran ilçe ne tanıtılabiliyor ne de bu durumun sonucu olarak turizmden nasibini alabiliyor. Tanıtma bilinçli yapılır. Kişilerin kendi şöhretleri uğruna ön planlara çıkarttıkları yerlerle olmaz bu iş. Benim adamım senin adamın demekle de hiç olmaz.  Layık olmayan kişileri korumak, kanat germekle ve aynı camiadan geliyoruz demekle hiç olmaz.

Lalapaşa ve Edirne için önem taşıyan bir arkeolojik alan var Lalapaşa sınırları içinde. Adı Sinanköy. Antik çağlardaki adıyla Prabadon.

Sinanköy, gerçekten önemli bir kültürel miras. Ortaçağ sürecinin ve öncesinin önemli bir iskan alanı. Çok kompleks bir alan ve hiç bozulmadan ve hiç el değmeden kalmış bir yerleşme.

Tabii ki yapılacak çalışmaların ortaya koyacağı verilerin turizme kazandırılması Edirne merkezden 18 km uzaklığıyla Edirne merkezin olsun turizmine önemli bir katkı yapacak boyutlarda. Belki de Edirne’nin kültür turizmi için en önemli noktalardan biri. Ama ne yazık ki belki de en az bilinen yerlerden de biri Sinanköy.

Uzunca bir süreden beri yaptığımız çalışmalar daima bize Edirne’nin bilinenden çok daha fazla bir kültürel mirası olduğunu ve inanılmaz bir Turizm potansiyeli olduğunu gösterdi.

Kaya sunakları, Kült alanları, kaleler, tümülüsler ve tabii ki yerleşmeler. Edirne çok zengin bir il.

Bir Enez gibi, bir İpsala gibi, bir Keşan gibi ve tabii ki komşusu olan Süloğlu gibi Lalapaşa çok önemli bir kültürel alan. Fakat turizm geliri hiç yok. Tahribat korkunç.

Edirne kültürel mirası açısından çok şanslı bir il. Ama başka açılardan ne yazıktı ki çok şanssız.  Tabiki Lalapaşa da bu noktada nasibini alıyor.

Sinanköy Ortaçağ ve öncesine giden bir geçmişe sahiptir. Buradaki çalışmalarımız bize bunu açıkça gösterdi. Alt kısımda bulunan Kilise ve manastır kompleksi Orta çağ sürecinden kalma olsa da, bu Orta çağ buluntuları yanında bazı kaya oyma oluşumlar da Trak dönemine işaret ediyor.

Sinanköy önemli bir arkeolojik alan. Bölgede bulunan en önemli arkeolojik alanlardan biri. Hiç el değmeden duran bir kazı alanı. Burada yapılacak çalışmaların Edirne için katkısı büyük olacaktır.

 

 

İlginizi çekebilir

YAP BOZ

YAP BOZ

Tema Tasarım | Osgaka.com