FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 14 Nisan 2019 30 Görüntüleme

Seçimlerle Süregeldik

Bir seçim dönemini, henüz sona ermedi, bitireceğiz. Seçmek, seçilmek, demokrasiyi ilke edinen ülkelerde halkların vazgeçemeyeceği değerdir. İnsanlık bu günlere, demokrasi sınavlarının yoğun ırmağının yüzerek; ırmağın bir kıyısından karşısındaki kıyısına varıp, insani değerlerini de yaşatarak kıyıya çıkmasının önemini bir kez daha vurgulamakta yarar var diye düşünüyorum.
Tarihin sularında nice devletler kurularak insanlık medeniyetini şekillendirme çabası içinde olmuşlardır.
Seçimlerin sonucuyla birlikte, tabii olarak halklar seçilenlerden beklentileri karşılanmasını isteyeceklerdir.
Yerel yönetimlerin seçimlerden önce şehrin tarihi, dokusu, toplumsal özellikleri üzerine önceden çalışılmış programlarının hazırlanmış, gerekli çalışmaların yapılmış olması gereklidir. Restore edilecek ahşap binalar konusuna önemle eğilmelerini önemle vurgulamak istiyorum.
Önlerinden geçerken farkına vardığım, önemli olduğunu düşündüğüm, restorasyon yapılıyor gözüyle ahşap binaların, duvarlarına beton sıvanarak sonuçlandırılmaya çalışılması, tarihini yok saymanın sıvanmış halidir. Tarihe mal olmuş yapıların restorasyonu yapılırken denetimi nasıl yapılmaktadır? Tarihsel özelliklerine yakışır şekilde uzmanlar, sanatçılar eşliğinde yapılmalıdır. Görsel miras göz göre göre yok ediliyor. Bir şehrin sanatsal, görsel etkileyiciliği tarihin o dönemlerinin koşullarında, dehalarının yoğun emeklerinde saklıdır.
Tarihin derinliklerinden gelen, derin izler barındıran eserleri bilhassa,insanlık için insanlık medeniyetinin işaretlerini barındırmaktadırlar.
Barışın egemen olması, insanlık medeniyetine saygı duyarak kalıcı olarak sağlanabilir. Tarihe tekdüze değerlermiş gibi anlamlar yükleyerek üzerinden ayrımcı politikalar izleyerek bakıp hareket ederseniz, yalnızca kaosa hizmet edersiniz.
Tunceli’de, şehir yönetiminde halkın çoğunluğunun oylarını alarak seçilen Sayın Fatih Mehmet Maçoğlu’nu da tebrik ediyorum. Her görüş demokrasiyle ortaya koyulabilen ülkemizin renklerindendir. Renklerimiz birbirlerinden örnekler alarak, birbirini dinleyerek, uygulayarak demokratik zeminde canlılıklarını daha da arttırabilirler. Birbirlerine rol model olmalarını isteriz.
Bugünlerde içinde bulunduğumuz zamanda kendisi üretip, fazlasını da ekonomiye değer olarak sunan, sürdürülebilirliği sağlayacak emekçi yaşamların artmasına ihtiyacımız belirgin olarak ortadadır.
Sağlıcakla kalın…

Tema Tasarım | Osgaka.com