FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 9 Haziran 2019 29 Görüntüleme

Sanatçıyla Söyleşi Yapmak

Bugünkü köşe yazımda sevgili, saygı duyduğum ressam, sanatçı Cansu Devrim Alparslan’la birlikte kendisinin de bana yardımcı olduğu sıcak bir sohbet havasında yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyorum. Umarım keyifle okursunuz.
Kendinizdeki resim yeteneğinin farkına nasıl, ne zaman vardınız?
-İlkokul 2.sınıfta, resim yarışması için yaptığım resimle farkettim. Okul müdürü beni odasına çağırdı; “Bu resmi sen mi yaptın?” diye sordu. İnanmadı. Bana tekrar aynısını çizdirdi yanında.
Çizince inandı, şaşırdı. İl birincisi oldum.
Resim sanatına dair,  sanatçı kimliğinizi de katarak, izleyici olarak size sorsam, izleyici ile sanatçı arasında nasıl bir iletişim sözkonusudur?
-Her izleyici yapılan sanat karşısında kendinden bişeyler bulduğu zaman sanatçıyla buluşur. Sanatını benimser, sever.
Bir ressam tuvalin başına geçtiği zaman renklerle nasıl bir çalışma içindedir? O süreçte renkler ne ifade eder? Konu mudur renk seçimini etkileyen?
-Renk resmin en önemli aşamalarından biridir. Konu rengi önemli ölçüde etkiler. Sürekli doğru rengi bulma çabasındadır ressam… Ölçüsünü hep ayarlama çabasında, ölgünlüğünü yada canlılığını.
Doğa, bir sanatçı olarak size ne ifade eder?
-Saflık, huzur, en güzel tablo…
Varoluşumu hissettiğim, yaşamı hissettiğim, iyi enerji…
Doğa insanı yargılamaz.
Toplumun günlük koşuşturmalarının içinde bulunmak sanatçı gözüyle baktığınızda; bir sanatçı için ne ifade eder? Bizimle paylaşabilir misiniz?
-Sanatçılar farkındalıkları diğer insanlara nazaran gelişmiş insanlardır. Diğer insanların farkedemedikleri çoğu şeyleri onlar farkederler. Toplumda her konuda, herşeye karşı daha duyarlıdırlar, daha sabırlı ve anlayışlı insanlardır.
Bir de size  portre sanatınız hakkında birkaç soru  yöneltmek istiyorum. Portre çizmek zor olmuyor mu? Kolay bir sanat olmasa gerek!
-Resim sanatında en zor olan alan portre çizmektir. Fakat benim için portre çizmek pek de zor olmuyor. Portre çizmekten büyük keyif alıyorum, çizim yaparken modelime çok iyi konsantre olurum, onunla bir bağ kurup gözlerine yansıyan ruhunu görüp resmederim, yansıdığını görürsem resmin bittiğine karar veririm.
Sanatınızı üç kelimeyle anlatın desem söyleyeceğiniz üç şey nedir?
-Varlığımın farklı yansımaları…
Sizinle söyleşi yapmak keyifliydi.
Umarım sizin içinde keyifli bir söyleşi olmuştur.
-Evet benim içinde keyifli bir söyleşiydi, teşekkür ederim.
Zamanınızı bize ayırdınız. Söyleşi için size  teşekkür ederim. Bundan sonraki çalışmalarınızda   başarılar  dilerim.
-Rica ederim.

İlginizi çekebilir

Dostun Bağı

Dostun Bağı

Tema Tasarım | Osgaka.com