FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 4 Mart 2019 81 Görüntüleme

ROMANLARIN ELİNİ SIKIN. KORKMAYIN SİZE MİKROP BULAŞMAZ!

Türkiye toplumunun görünmeyenleridir Romanlar. Kendi sosyal sorunları, ayrımcılık ve ötekileştirmenin altında ezilir giderler. Hak arama bilinci çok yetersizdir. Hak arama metodlarından biri olarak örgütlü bir yapı oluşturmanın bir yolu ise dernekleşmedir. Yani STK olma.

Gerçekten bu var mı ?” diye soracak olursak; maalesef yoktur. Türkiye’de sivil toplum hareketi istenilen seviyeye ye ulaşamamıştır. Roman derneklerinin geneli bugünlerde olduğu gibi ekonomik yetersizlikleri nedeniyle A veya B partisinin marabaları olmuş durumdadır.

Zaman onlar için parti davası gibi gözükse de zaman ”tırtıklama zamanıdır.” Roman dernek başkanları seçim zamanı Roman nüfusu üzerinden partilere oy kazandırmaktır. Çingene-Romanlar sadece seçim günleri hatırlanırlar. Seçim öncesi görmezden gelinen Romanlara seçim dönemi değer artar. “Biz kardeşiz, bizde ayrım yoktur” derler. Hatta yalanları batsın “Romanlar birinci sınıf vatandaştır” der.

Seçim zamanları siyasetçiler sırtımızı okşarlar, severler bizi. Müziğin olduğu yerde biz çingenelerden oy almak için karşılıklı göbek atarlar. Esmer yüzümüzü öperler, elimizi sıkarlar. Buradan siyasetçilere sesleniyorum. “Korkmayın! Romanların elini sıkın. Hiç bir siyasetçiye mikrop bulaşmaz! Tenimiz esmerdir. Ama yüreğimiz temizdir”.

Siyasetçinin derdi oy almak, makam koltuğuna oturmaktır. Siyasetçi asli işini yapıyor. Kazanmak zorundadır. Eşten dosttan borç almıştır. Kazanamaz ise “Elveda Rumeli” belini doğrultursa ne alâ. Seçim dönemleri Roman dernek başkanlarının tek kazancı tırtıklayabildiği kadardır. Eh! Sistem bu. Alan razı satan razı. Yaz kızım Raziye, sonuç pişmaniye!

Kimse alınmasın ama Romanlara samimi olmayan siyasetçilerin de olduğunu iyi biliyoruz. Samimi olmayan Roman dernek başkanlarını da biliyoruz. Enerjileri Romanlara değil, kendi çıkarları doğrultusundadır.

Bir anlamda sistemin bir parçası olan oy devşirme politikası Romanların eğitim düzeyi ve yoksulluğu ile ilişkilidir. Edirne’de bizim namı diğer Roman dernek başkanları da parti sevdası altında yolunu bulmanın peşindedir. Türkiye’de Roman meselesinde siyasete bulaşmadan özgürce, korkmadan dik duran, bilinçli bir hak savunuculuğu yapan Roman dernek başkanı var mı bilemiyorum. Çoğunluğu partilerin marabası olmuş durumda. Roman nüfusunu paraya çevirmeye kalkan arkadaşlar unutmasınlar ki, seçim bitecek, birileri kazanacak. Belki sizlerde kazanacaksınız. Ancak, Romanlara faydanız olmayacak. Roman vatandaşlarımıza da bir sözüm var. Bu tip kişilerin kendinizi kullanmasına izin vermeyin. Romanların onuru ile oynayan siyasetçilere tepkisiz kalan, üç maymunu oynayan Roman dernek başkanları “elimizin teni esmerdir. Ama yüreğimiz temizdir” diyemiyorsa “Aslını inkâr eden bizden değildir”

Bunları neden yazdığıma gelince; yine çingeneliğim tuttuğu için yazıyorum,

Romanların haklarını savunduğum, bedel ödediğim için yazıyorum,

Bu güne kadar siyasette kimsenin marabası olmadığım için yazıyorum.

Tema Tasarım | Osgaka.com