FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 16 Kasım 2018 157 Görüntüleme

Neyin Öfkesi Bu?

Neyin öfkesi bu? Kimdir sokaktaki eli baltalı, ağzı kin kokan şeriat sesleri? Dün Edirne’de bugün Çorlu’da yaşadıklarımız bize ne düşündürüyor? Çorlu’daki kalkan balta kiminin yüreğine değdi, kiminin sabrını ıskaladı ama hiç çekinmeden oh diyenler de vardı. Anlamak hayli zor oldu insanları bu ara.

Çok özgür olmalı insan veya pervazı düşmüş olmalı.

Bu cüreti kimdi eli baltalıya veren, sistem mi yoksa bekçileri mi? 10 Kasım- 9’u 5 geçiyordu. Halk özlemiyle yasını tutuyor hem de hazırolda, Ataları, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın sene-i devriyesinde. Yükselen sesi duymak elde değil. Çünkü büyük bir sessizlik var. ‘Şeriat’ diyor ağzı, bakıldığında sadece gözleri açık biri görülüyor. Çünkü kara çarşaflı. Cinsi sesinden belli, kadın o. İlkelere düşman, laik olamamış besbelli. Sadece gözleri açık, dünyayı gördüğünü sanıyor zavallı! Allah’tan polis müdahalesi gecikmedi. Törenin mahvolacağından değil; linç edilmesinden korktum. Ne yapalım bizim de kıblemiz insanlık! Aklıma geldi Atatürk’ün bize miras bıraktığı sözler; “Biz Tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil; bilakis bu tip yapılar, din ve devlet düşmanı oldukları Selçuklu ve Osmanlı’yı batırdığı için yasakladık. Çok değil yüz yıla kalmadan bu sözlerime dikkat etmezseniz, göreceksiniz ki bazı kişiler, bazı cemaatler bir araya gelecek, bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek. Sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye gelince birbirlerine düşecekler.” Bu sözler sizlere de aynı şeyleri düşündürmüyor mu?

Yaşadığımız son dönemlerin fotoğrafı önceden çekilmiş gibi. Senaryo yazılmış gibi, aktörler değişiyor sahne hep tekerrür. Bunu değiştirebilmek; inanç ve ilkelerden vazgeçmemekten geçmektedir. Tüm dünyayı gördüğünü sanıp sadece gözleri açık olan insanlara inat, inanç ve ilkelere sarılmak gerekmektedir.

 

 

İlginizi çekebilir

Sabırla Mümkün

Sabırla Mümkün

Tema Tasarım | Osgaka.com