FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 9 Haziran 2019 29 Görüntüleme

Marcelo Bielsa Tarihin Neresinde?

Marcelo Bielsa, günümüzün popüler antrenörlerinin ilham kaynakları arasında anılan oldukça önemli bir isim. Kariyerini İngiltere’de Leeds United ile sürdüren Bielsa geçtiğimiz günlerde lig yükselme play off’larında Aston Villa’ya elenerek görece başarısız bir sezonu geride bıraktı. Kariyerinin en büyük eksiği olarak görülen kupasızlıktan ötürü de artık çok sesli bir biçimde antrenörlük kabiliyetleri sorgulanmakta. Çok sıkı antrenmanları ve saha içerisinde yüksek eforlu prese dayalı futbolu ile bilinen ve lakabı “Deli” olan hoca için saha içi ve saha dışı faktörleri de ele alarak bir değerlendirme yapmak istiyorum.

3-3-1-3 gibi radikal bir dizilimi futbol sahalarına süren Marcelo Bielsa, özellikle Arjantin milli takımındaki performansı ile tüm dünyada popüler olmuştu. Pocchettino ve Pep Guardiola gibi esin kaynağı olduğu isimlerin başarılı performanslarına kıyasla kendisinin kupasız geçen sezonlarını düşünürsek, sanıyorum kendi söküğünü dikmekte biraz sorun yaşıyor gibi.

Newell’s takımını çalıştırırken, takımın kilit isimlerinden olan Pocchettino, Bielsa öğretilerini uygulayarak geliştirdiği antrenörlüğünde Şampiyonlar Ligi finaline kadar uzanmış durumda.

Futbolculuk kariyerinde hiç birlikte çalışma şansı edinmese de bu öğretileri uygulayan bir diğer isim ise Pep Guardiola, son 10 yılın en çok kupa kazanan antrenörü konumunda.

2006 yılında Bielsa’nın çalıştırdığı Arjantin takımını ziyaret eden Guardiola, kendisi için dünyanın en iyi antrenörü olarak bahsediyor. Kendisinin ne kadar kupasının olduğunun hiç önemi olmadığını ve Dünyanın en etkileyici antrenörü olduğunu belirttiği Bielsa için verili koşullarımız maalesef bu durumu destekler nitelikte değil. Birçok futbol romantiğinin el üzerinde tuttuğu ve popüler isimlerin övgüsünden dolayı yöntemlerini ezbere bilerek futbol kültürlerini genişletmiş olduğu Bielsa’nın kariyeri artık popüler takımlardan oldukça uzakta.

Saha içerisinde pozisyon bilgisine oldukça önem veren Pep Guardiola, oyuncu tercihlerinde de Bielsa’nın tezgahından çıkmış oyunculara yöneliyor, misal Mendy, Laporte, Javi Martinez gibi isimler çeşitli dönemlerde Bielsa ile çalışmış ve takımlarına önemli katkılar sunmuş isimler. Sadece bu iki isim ile de sınırlı değil tabii ki de listemiz, Diego Simeone ve Marcelo Gallardo gibi takımlarında başarılı isimler de Marcelo Bielsa’nın öğrencileri arasında.

Bielsa bireysel başarıları ile Futbol tarihinde kendi ismini henüz ön plana çıkartamamış olsa da, literatüre kazandırmış olduğu taktik anlayışı ve etkilemiş olduğu isimler üzerinden galiba Futbol tarihinin en etkili figürlerinden bir tanesi. Bu konuda Pep Guardiola’nın sözlerine katılmamak mümkün değil.

Eğer Futbolda Marcelo Bielsa’nın izlerini takip etmek isterseniz, Tottenham ve Manchester City dışarısında Gallardo’nun çalıştırdığı River Plate, Matias Almeyda’nın çalıştırdığı San Jose Earthquake de mutlaka seyir listenizde bulunmalı.

Taktiksel anlayışını da içeren daha detaylı bir yazıyı da belki daha sonrasında kaleme alabileceğim Marcelo Bielsa için sıcak gündem üzerine ilk etapta fikirlerimi öğrencileri üzerinden sizlere aktarmaya çalıştım.

Tema Tasarım | Osgaka.com