FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 6 Mayıs 2019 31 Görüntüleme

Kültüre Aydınlıkla Yelken Açmak

Kültürlerarası diyalog, ülkelerden ülkelere yapılan ziyaretlerde toplumların  aralarında gerçekleşme olanağı bulabilir. Kültürlerin iletişim olanağı bulduğu etkinlikler, çoklu diyalog ortamlarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Dünya toplumlarının iletişimi anlık konuşmalardan, kalıplaşan görüşmelerden öteye gitmelidir.
Nasıl ki sanatın, sanat eserleri sayesinde birleştirici gücü var. Çünkü sanat iyileştiricidir. Ruhu rahatlatır. Karmaşayı gidermeye yardım eder.
İletişim; iletmek, bilgiyi konuşmayı dil yoluyla karşı tarafa aktarmak, ifade etmektir. Birbirini tanımak, anlamak toplumlar arasındaki barışa da katkı sunacaktır. Anlamak için de kafa yormak gereklidir. Kültürleri tanımak ön yargıları da yıkacaktır.
Ülkelerarası ticaret, kültürlerin birbirine yakınlaşmasını sağlayacak şekilde sürdürülmelidir. El yapımı ürünlerde artışın sağlanması bu yakınlaşmayı perçinleyecektir.
Edebiyat, meydana geldiği ülke kültüründen izler taşır.
Konuşulan dillerin sayıca yüksek olması, dünyada tek dil üzerinden iletişim kurmayı zorunlu hale getirmiştir. Ortak bir dilin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu dil İngilizcedir. Dünya, İngilizceyi benimsemiş gözüküyor. Çoğunlukla İngilizce ile iletişim kurulmaktadır. Tarihi, kültürel zenginliğin ortaya çıkarılması kuşaktan kuşağa aktarılması konusu etrafında düşünecek  olursak dünya üzerindeki tüm dillerin korunmasının önemi açıktır.
Toplumdan topluma değişen kültür zenginliğini birlikte yaşama kültürüne taşıyarak özen göstermek, toplumların kültür hazinelerini zenginleştirecektir.
Bir insanın dünya görüş açısı sınırları da belirttiğimiz hususu gözeterek (birlikte yaşama kültürüne taşıyarak) genişleyecektir.
Derin bir geçmişin izleri üzerinde ayak izlerimizi basarak yürüyoruz.
Dünyadaki müzeler, yaşandığı tarihle günümüze ulaşan kültürel insanlık mirası anıtlarıdırlar.
Ülkemizde sanat üzerine  müze sayısının artırılması gereklidir. Resim, heykel sanatları üzerine yeni müzelerin açılması gereklidir. Müzeler eğitim- öğretimin karşılıklı canlı örneğini görerek yapılabileceği kültürel buluşma alanlarıdırlar.
Gelişmiş kategorisine giren ülkelere baktığımız zaman görürüz ki müze sayıları ülkemizdekinden yüksektir. Müze sayısının artırılması konusu mecliste önerge verilerek gündeme alınmalıdır.
İnsanlığın hayatı, birbirlerini tanıması, anlaması insanlık duygularını da harekete geçirecektir. O ince duygu, çepeçevre saracaktır etrafını. Toplumsal ilişkileri de ilerleme imkanı bulacaktır. İleri toplum müze buluşmalarını, artıracaktır. Kültür dünyasına açılma yolunu aydınlatacaklardır.
Sağlıcakla kalın…

İlginizi çekebilir

Aynanın İcadına Dair

Aynanın İcadına Dair

Tema Tasarım | Osgaka.com