FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 9 Eylül 2019 3 Görüntüleme

Küçük Yazılar


Toplum… Kapitalizm sarmış her yanı. Boğacak insanları bir gün kapitalist dalga. Nereye kadar dayanabilecek dar gelirli vatandaş.
Mücadele mi ediyorsun? Nereye kadar edeceksin? Neyin mücadelesini ediyorsun? Hep de kapitalist düşünerek olmaz ki! İnsanı hasta eder, parazit olur sarar.
İnsanlığın adım adım geldiği nokta budur. Bundan kaçmanın,olanağı yok. Dünyayı bu hale getirdiler. Dişliler yoksulu aldı, öğütmeye başladı. Bu durumdan bağışlarla, yardımlarla çıkmanın yolu da şu an için yok. Evinizde yediğiniz yemeğe kaç yoksul ulaşabiliyor? Her gün vermek zor gelir insana. Bir yerden sonra ‘dur’ der. O zaman istihdam seferberliğine ihtiyaç var. İstihdamın geniş alanlara yayıldığı, ekonomik temellerin atılarak, üretim modeli çeşitlerinin, ürün yelpazesinin genişletildiği, iç piyasayı rahatlatacak bir ağın sürekli işlerliğini sağlayacak, üretimin arttırıldığı modellere ihtiyacımız var. İhracat ve ithalata dayalı ekonomilerde yeni bir iç piyasayı rahatlatıcı, süreklilik sağlayacak ekonomi modeli gereklidir.
Ticaret savaşları almış başını gidiyor. Savaşın sonu yıkımdır. Savaşın kaybedeni de yine insanlık olacaktır. Bunun sonu yoktur. Nereye kadar dayanacak? Gün gelir buna dünya da isyan eder. Her yeri delik deşik. Sadece insan ihtiyaçlarına hizmet eder hale getirilmeye çabalanan bir dünya. Düşünsenize, insan ne kadar da ağır bir  tüketici. Yok ediyor.
Zenginlikler bir bir uçuyor insanlığın elinden. Kendi kendine düşünmeyi bırakmalı insan. ‘İnsanlık için ne yaparım?’ bunu misyon edinmeli kendine.

Şapka
Kapılmışım bir rüzgara.
Gidiyorum.
Sağanak sağanak düşler yağıyor aklıma.
****

Nereye gidiyorum bilmem ki?
Soğuk tünellerden geçiyoruz.
Silahın ve vahşetin karanlığından.
****

Boğuluyor savaşan gözlerinde umumun.
Boğuluyor.
Işıklara muhtaç insanlar.
****

Karanlıkların kenara itttiği.
O masum doğmuş.
Temiz çocuk.
****

Düşünülmemiş.
Bir öykünün.
Susmayan.
Karanlığı zorlar sesini.
****

Gözlerinde.
Yürümek.
Zorunda.
Olduğu.
****

Başında.
Yer eden.
Devrimin
Şapkası.

Küçüldükçe, küçül. Küçüldükçe, inandığın gözlerin, ufka baktığı zaman, içine huzur doldursun.
Yağmur yağmadığı zaman insanlık nasıl muhtaç gözlerle gökyüzünde bulutları arıyorsa, biz de insanlığın barışa olan özlem umudunu armaya devam edeceğiz.
Sağlıcakla Kalın…

Tema Tasarım | Osgaka.com