FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 5 Şubat 2019 84 Görüntüleme

Hiç Bir Işık Yok İçimizdeki Geceyi Aydınlatacak

Çorlu tren kazasının üzerinden geriye öfke, acı ve adalet arayışı kaldı. Ülkemizde yaşamanın bile bir mucize olmaya başladığı dönemlerin içindeyiz. ‘Yaşamak’ denilirse tabi buna. Umutla adaleti, özgürlüğü, emeğin hakkını aradığımız zamanın içinde acılar dinmek bilmiyor. Yirmi beş canı kaybettiğimiz ve birçok insanın da yaralandığı o günden bu yana dava sürüyor.
Bundan tam 208 gün önce 8 Temmuz 2018 tarihinde Çorlu’nun Sarılar Mahallesi yakınlarında meydana gelen tren kazasında ölenlerin anısına, bu yazının satırlara döküldüğü gün yürüyüş düzenlendi. Çorlu’da tren faciasında yaşamını yitiren minik bebek, Beren bebeğin doğum günüydü. Yürüyüşün sonunda kazanın en küçük kurbanı henüz 6 aylıkken annesi Derya Kurtuluş ile birlikte hayatını kaybeden Beren bebek için temsili bir doğum günü pastası kesildi. Kazada kızı Bihter Bilgin’i kaybeden Beren bebeğin teyzesi Zeliha Bilgin, Beren hiç doğum günü kutlayamadığını ve kutlanamayacağını belirterek sadece adalet istediklerini söyledi. Temsili bir pasta kesildi, acı öfke ve tüm bu yaşananlara isyan ederek.
İhmalkârlıktan, sorumsuzluktan sebep yaşanan kazada adalet talebi ile haykırdı yakınları. Ve bir anne haykırdı; “8 Temmuz günü o büyük ve acı kazada hepimiz canlarımızı kaybettik. Ben kızımı, kardeşimi, yeğenimi kaybettim. Hala kendimize gelemiyoruz. Devam eden yargı sürecinde iddianame hazırlanıyor. Kaza ile ilgili 360 kişinin ifadeleri alındı ve bunlar göz önünde bulundurularak iddianame hazırlanacak. Bu kazada ihmal değil, ihmaller zinciri vardı. Hayat bu kadar ucuz olmamalıydı. İhmaller zincirine imza atanlara soruyorum; Siz hiç evladınızı gömdünüz mü?” Adalet isteyen aileler “Hiç bir ışık yok içimizdeki geceyi aydınlatacak” diyerek haykırdılar.
İşsizliğin, umutsuzluğun, haksızlıkların, talanın son bulması ve adaletin gelmesi için daha ne kadar acı çekilmesi gerekiyor! Çorlu tren faciasının üzerinden tren tekrar hizmete açıldı fakat gerekli önlemler ne kadar alındı belli değil. Üzerinden birkaç ay geçmesinin ardından Ankara’da hızlı tren faciası yaşandı. Yine canlar yandı geriye tarifi imkansız acılar ve adalet arayan yürekler kalıyor. Tüm haksızlıkların, acıların son bulması dileğiyle…

Tema Tasarım | Osgaka.com