FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 9 Temmuz 2019 25 Görüntüleme

Günebakan

Günebakanlar, uzun süren emeklerle tohumdan ekildikleri topraklarda, bugünlerde sarı renkli yüzleriyle  gülümsüyorlar. Sarı renklerine dayanamayan arıların kendileri ve insanlar için besin topladığı, bal yapımında kullandıkları cevherlerden olan çiçeklerin uğrak yerleridirler. Tarlalardaki  duruşlarıyla adeta güne bakıyorlardır.
Kimimizin çocukluğunda oyuncak olmuştur. Büyüklerimizin gövdesinden yaptığı tekerlekler, onları ortalarından tutan gövdeye bağlı uzun sopası ile bizler için vazgeçilmez oyuncaklardandı.
Bir de günebakanların kafalarının, yine günebakan sopasına dizildiği, onların da ortasından uzun bir sopayla bağlandığı iterek oynadığımız, severek ardından koştuğumuz, değişmez oyuncaklarımız arasındaydı.
Günebakan, değişen isimlerle adlandırılarak, insan hayatında o isme uygun olarak, yaşayarak  konusunun kaynağı olmuştur.
– Şöyle düşünce yürütürsek; gün yaşıyor, sarı yüzler güne bakıyorlar. Gün içinde yaşayarak büyümeyle yol alıyorlar. Kendi içinde ne bekleyişleri vardır insanoğlunun günebakanlara bakarken bir şey anlayamazsın an gelir.
– Herkes bir umudu paylaşır yaşadıklarıyla.
– Günebakan da, büyüyecek umudumuza el verecektir.
– Umudumuz, ekmeğimiz tarımdadır, çiftçidedir, çalışandadır.
– Emek hakkında, vicdanda, haktadır. O, tohumu ekerse büyüyecek umutlarımız.
– O, büyürse doyuracağız karnımızı.
– Bir sofrada anne, baba, çocuk ya da çocuklar; ailedir günebakanlarım tarlalarda, umudun içerimizde hep diri tutulduğu…
– Biz, hep birlikte, umutlarımızı ekeriz, toprağın değdiğine, hayatın dallarıyla tomurcuk olup çıkarız. Sır olup yeşerir dal uçlarında ağaçlarla yaşamayı ellerinde tutan sevgilerimiz. Sığ iplikle örülmüş turnalar dokurlar, güvercinler, göklerin ana  kucağından bir bebek ağlaması…
Yankısını bulacak…
Bağırdıkça gül kokacak nefeslerimizden akacak temiz yüzü sevenlerin…

Sığlarda iplikler ören ellerin.
Umut kokan elleridir.
İçimizden.
Haykıran.

Sonsuzluğa uğurladığımız, ayrıksı, gözüpek, mütevazi, insan ışıklar içinde uyu… Küçük İskender…
Yaşayacaksın, unutulmayacaksın…

İlginizi çekebilir

Bu Bir Veda Havasıdır

Bu Bir Veda Havasıdır

Tema Tasarım | Osgaka.com