FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 25 Mayıs 2019 43 Görüntüleme

Gazete ve Okur Olmak


Nasıl bir okuruz, hangi gazeteleri ve kaç gazete okuruz? Okuyacağımız gazeteyi alırken, gazete okurken nelere dikkat ederiz? Bizim ilk ilgimize yönelen, baktığımızda gördüğümüz hangi haberin ilgi çekiciliğidir? Haber almak, dünyadan, yaşadığımız toplumdan dünyaya bakışımızda  değişimlerin oluşumunda etkili olabiliyor mu? Ya da gazeteyi manşetlerin etkisiyle alıp, başlıklara bakarak, ilgi alanınıza o an hangi konular etki ediyorsa o alanlarda okumalar yaparak gazeteyi bir şekilde okuyorsunuz. Gazeteler haber alma özgürlüğünü, gazeteciye, okura mümkün kılmalıdır. Habere ulaşmak, haber yapmayı zorlaştıran durumlar,  gazetecinin karşısına her an çıkabilir. Gazeteyi okurken hiç düşündüğünüz olmuş mudur? O an okuduğunuz gazete ne zorluklarla çıkarılıyor?
Muhabir, olayın olduğu yerde, insanlık adına görevini yerine getirmeye çalışır. Halkın haberdar olamadığı haberleri, gazete çalışanları onlara ulaştırırlar. Köprü görevi görürler. Halkın bilinçlenmesi yolunda  haberler yaparlar.
Örneğin; muhabir savaş alanında,gazeteye haber yapmak amacıyla bulunur. Ateş altında, kurşunlara hedef olmamak için var gücüyle kendini korumaya çalışır. İnsan hayatına dair bir çok duruma tanık olur. Haberi çeker, hazırlar, merkeze gönderir. Hazır hale getirilen haber basılır.
Dünyadaki yaşanan gelişmeler, onların gayretli çalışmaları neticesinde yayınlanacak haberlere yetiştirilir.
Gazetecilik iletişim olanaklarının hızlı  şekilde gelişimine paralel, eski dönemlere nazaran hız kazanmıştır. Haberin bir yerden bir yere iletimi  olanaklar dahilinde etkili şekilde yapılır hale gelmiştir.
Etkili, doğru yapılan habercilik ilgiyi de o yöne çekecektir. Haber halkın bakışında odağa taşınacaktır.
Doğru habercilik yaparken hayatını kaybeden tüm değerli gazetecileri buradan bir kez daha saygıyla anıyorum…
Gelecek kuşaklar tarafından örnek alınanlar; inancında olmak istiyorum.
Kitap eki çıkaran gazeteler, çıkarmalarının sonucu kültür dünyasına katkılar sunmaktadırlar.
Gazeteler, manşetlerde hayat bulan yazılarla yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler. Dünyada süregelen yaşamlarla gelen olaylar; hayat devam ettiği sürece gazetelerde olacakları yerlerinde zamanında haber olarak yer alacaklardır?
Manşetlere göz gezdirerek sonrada gazeteyi bırakanlar. Gazete nasıl okunur?
Konulara, köşe yazılarına dikkatle eğilerek, düşünerek anlamaya çalışarak, eleştirerek…
Sağlıcakla kalın…

Tema Tasarım | Osgaka.com