FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 15 Haziran 2019 48 Görüntüleme

Fransa Maçının İzlenimleri


Türkiye’de uzun zaman sonra ilk defa bir takımın çok daha iyi görünen ya da ayrımın daha bariz olduğu düşünüldüğü rakibine karşı doğru planla ve bu plana sadık kalarak maçı tamamladığını izliyorum. Günümüz futbolunun fazlasıyla sistem ve analiz üzerinden şekilleniyor olmasının, yeni gelen jenerasyona kazandırdıklarından bir tanesi olabilir. Sahadaki oyuncular yeteneklerine güvendikleri kadar da, Futbolun takım oyunu olduğu olgusunun bilincinde idi.

Bölgesel olarak uygulanan pres ve Fransa’nın daha önceki turnuvalarda sıkıcı olarak nitelendirilen futbolunun kaynağının dar alanda oyunu çözmekte zorlanmaları olduğunun bilincinde bir takım izleme şansı bulduk. Savunma oyuncularının top ile oynamalarına müsade ederken, ortasahada alanı daraltan ve otobüsü park etmeden yani ceza sahası yakınlarında, riskli bölgede savunma yapmayı da tercih etmeyen düzenimiz başarılı oldu. Kenan ve Cengiz Ünder’in kanat savunması için gösterdikleri ekstra efordan da bahsetmek gerekir ki, muazzam bir özveri sonucunda bu galibiyet elde edildi. Bölgesel savunma ve alanın iyi daralmasının meyvesi de son Dünya şampiyonunun, son 10 yıl içerisinde ilk defa isabetli bir şutunun bulunmadığı bir karşılaşma tamamlamasına yol açtı.

Genç isimlerden oluşan kadro çekirdeğinin taktiksel bağlılığı da, galiba bizlere nesil farkının getirdiği yeni alışkanlıkları da tahmin etme şansı verecek gibi. Türkiye futbolu eskiye nazaran, yeteneğe bağlı ve tutkulu diye nitelenen doğaçlama karakterinden artık uzaklaşmış durumda olabilir izlenimi beni en çok heyecanlandıran detaylardan bir tanesi. Geniş alanda Mbappe gibi hızlı bir oyuncu ile karşılaştığımızda onu ayakta savunabilen ve çizgiye doğru iterek açısını kapatan Merih’in savunma zekası da maç için alınan notlarım arasında.

Bir sınavı başarı ile atlatmış olsak da, taktiksel izlenimlerimiz için çok erken. Bazen taktiksel bağlılıkların, favori olunmayan bir karşılaşmada daha kolay bir motivasyon oluşturduğunu düşünürüm. Temel strateji belirgindir, sizden iyi olan rakibinizi savunmak ve iyi olduğunuz yönlerde de kusursuz olmak zorundasınız. Fransa karşılaşması bu konuda çok daha fazlasını göstermiş olsa da, bizim için en büyük sınav Fransa’nın aşamadığı kapalı savunmalara karşı Türkiye ulusal takımının göstereceği reaksiyon olacaktır.

Dar alanda oyunu açmak ve düzen içerisinde kalarak çözüm üretebilmek, futbol aklımızın gelişimine dair daha berrak ipuçları verebilir düşüncesindeyim. Maçlar üzerinden aldığım notlar derinleştikçe buradan sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Umarım başarılı plan ve stratejiler üzerine daha çok konuşma fırsatı elde edebiliriz.

İlginizi çekebilir

Şen

Şen

Tema Tasarım | Osgaka.com