FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 11 Mart 2019 28 Görüntüleme

Boş Zamanlarınızda Kitap Okumayınız!

Modern felsefenin babası olarak bilinen ünlü filozof Descartes’in ünlü bir sözüyle başlamak istiyorum. “İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.‘’ der. Toplumu var eden bireylerin kendini geliştirmesi, gelecek nesile yararlı bir üretim içerisinde bulunması gerekir. Sosyal bir varlık olarak insan, temel gereksinimlerini karşılarken içinde bulunduğu sistemin yanlışlarını görebilmeli, dönüşümün bir parçası olabilmelidir. Gördüğü haksızlıklara, yanlışlara karşı alternatif sunabilmeli, bunu yaparken de sadece kendi çıkarlarını düşünmemelidir. Üreten ve paylaşabilen bireyler, toplumu değiştiren ileriye taşıyan nüveler taşır. Bu bağlamda bireylerin toplumu oluştururken ihtiyaç duyduğu temel gereksinimler sadece beslenme, barınma vb. değildir. Aynı zamanda kendimizi ifade edebileceğimiz, kaba kuvvete başvurmadan, insanın kendi doğasında bulunan ‘konuşa konuşa’ anlaşılabilmesidir. Konuşma eylemini gerçekleştirmek için de kelime dağarcığımızın yeterli olması, kendimizi doğru bir şekilde ifade edebilmek için oldukça önemlidir. Bu nedenle bireylerin bu temel ihtiyaçlarından biri de kitap okumaktır. Kitap okumak, iletişim sorunumuzu ortadan kaldırır. Kendimizi ifade edebildiğimiz için çaresizce kaba kuvvete başvurma psikolojisinden kurtuluruz. Bunun çok önemli bir ihtiyacımız olduğu konusunda oldukça ısrarcıyım. Nitekim kitap boş zamanlarımızda okuyacağımız bir etkinlik değildir. Hele ki pencerenin önünde kahve ile resim çekinmek için üretilmiş bir nesne hiç değildir. Kitap, içinde başka başka dünyaları saklayan, yaşamın bir ucundan diğer ucuna yolculuk yapabileceğiniz bir kapıdır. Bazen hayal kırıklığı, bazen umut, bazen mutluluk, heyecan, verir. Ama en nihayetinde bilgi verir. Geliştirir, fikir verir, hayal dünyanızı geliştirir. Bence en sadık arkadaş, sığınacak bir limandır da kitaplar.

Aklımıza su içmek, yemek yemek gibi gündelik ihtiyaçlar boş zaman olduğunda gelmiyorsa ve önemliyse; yaşamımız için kitap da o derece önemlidir. Bu temel ihtiyacınızı ertelemeyin lütfen. Rafta obje olarak kullanmayın ve ilk sayfaların bazen sıkıcı gelmesini düşünmeyin. Sonuçta her karanlığın ardından doğan bir güneş var, hem de hiç yılmadan usanmadan her gün.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz birçok sektörü olumsuz anlamda etkiledi. Kabalcı gibi ‘baba’ bir yayınevinin kapanması oldukça üzücü bir durum. Şimdi Kabalcı Yayınlarının kitap ücretleri almış başını gidiyor. Kapitalizm ben ‘kitap mitap’ bilmem diyor yani. Yirmi liralık kitap olmuş 200 lira. Ama iyi bir kitap okuru yılmaz, pes etmez. İkinci el de olsa alır, okur. Çünkü bilir; okunmamış her kitap yeni kitaptır. Tarihte yolculuk eder. Yaşamadığı dönemin içinde bulur kendini.

Aydınlıklara ulaşmak için, güneşe dönerek yüzünü özgürlüğün tadını çıkarmak için, çok okumalıyız. Bir öğretmen çok okumalı öğrencisi için. Bir anne baba kitap okumalı ki çocuklarına örnek olabilmek için. Bir genç okumalı ki yolunu bulabilmesi için… Kısacası herkes okumalıdır çünkü kitap okumak ciddi ve fark edilmesi gereken bir ihtiyaçtır.

Kitapla kalın….

İlginizi çekebilir

BİZ NE İSTİYORUZ?

BİZ NE İSTİYORUZ?

Tema Tasarım | Osgaka.com