FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 14 Nisan 2019 30 Görüntüleme

Bitmeyen Dertler; Sağlıkta şiddet!

Merhaba, sevgili okurlar. Bildiğiniz, duyduğunuz üzere Edirne 1.Murat Devlet Hastanesi’nde Psikiyatri servisinde bir hasta tarafından sağlık çalışanına şiddet uygulanması ile birlikte tekrar gündeme gelen ‘sağlıkta şiddet’ bitmeyen dertlerimizden biri hala!. Şiddet; – ne yazık ki- tüm ulusların yaşamında var olan, bütün sosyal meslekleri, yaş ve etnik grupları etkileyen, çağımızın en kontrol dışı sosyal olgularından biri haline geldi. Sağlık kurumlarında görünen şiddet ise hasta, hasta yakınları ya da diğer bireyden gelen, sağlık çalışanı için risk oluşturan; tehdit edici söz veya davranış, fiziksel veya cinsel saldırıdan oluşan durum olarak ele alınmakta. Sağlık çalışanlarının şiddet olaylarıyla sık karşılaşmasıyla birlikte, sağlık hizmetlerinde şiddet günümüzde gittikçe artan bir sorun olmakta ve sağlık personelinin şiddet açısından risk altında bulunduğu aşikar. Sağlık çalışanları meslektaşlarının, hasta veya hasta yakınlarının şiddetine maruz kalmakta, fiziksel ve psikolojik zarar görmekte. Sağlıkta şiddetin önlenmesi amacıyla, güvenliğin sağlanması, eleman yeterliliği, fiziki yapı ve donanım, iletişim, eğitim gibi konularda iyileştirmelerin yapılmasının yanı sıra şiddete ilişkin yasal düzenlemeler de gerekiyor!
Yapılan araştırmalara göre; her yıl 25 milyon kişinin iş ortamında şiddete maruz kaldığından söz edilmekte. Sağlık alanında hizmet sunan profesyoneller ve özellikle 24 saat hizmet sunan hemşireler, hasta ve sağlıklı bireylerle olan ilişkileri aracılığıyla fiziksel ve sözel şiddete daha fazla uğramakta(Bilgin ve Buzlu, 2006; Calabro, 2007). Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre, şiddete maruz kalma sıralamasında psikiyatri hemşireleri 3. sırada, doktorlar 4. sırada yer alıyor.
Sağlık personeline hem psikolojik hem fiziki saldırıların sayısı gittikçe artmaktadır. İnsanları sağlığına kavuşturmak için zor şartlar altında hizmet eden sağlık emekçileri can güvenliğinin olmaması kabul edilemez. Sağlık çalışanları can güvenlikleri olmadan görevlerini yapmakta zorlanıyorlar. Ancak yaşamak zorunda kaldıkları şiddet onları yıpratıyor, tek istekleri; insan sağlığı ve hayatı gibi kutsal bir hizmeti huzurla ve layıkıyla yapabilmek. Sağlık çalışanları; başka hiçbir iş koluyla kıyaslanamayacak kadar ağır psikolojik ve travmatik iş ortamına rağmen; saati, bayramı, hafta sonu olmadan, ailesinden fedakârlık ederek çalışıyor. İstatistikler sağlık çalışanlarının diğer meslek gruplarına göre 16 kat fazla şiddete uğradıklarını gösteriyor. Bu sayılara bir yenisi eklenmeden, Edirne’nin son olması dileğiyle gerekli önlemler alınmalıdır. Yapılan istatistiklerde sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet olayları son yıllarda artış göstermektedir. Sağlık çalışanlarının birçok nedenle şiddete maruz kalmasıyla birlikte şiddetten etkilenme durumları ve boyutları da farklılaşmakta. Şiddetin cezai yaptırımlarıyla ilgili yasal düzenlemelerin uygulanması, şiddet mağduru sağlık çalışanına yeterli hukuki ve psikolojik destek sağlanmalıdır.

Tema Tasarım | Osgaka.com