FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 5 Şubat 2019 113 Görüntüleme

Biraz da Tarıma Bakmak

Tarımın içinde olmayan, tarımın nasıl yapıldığını uygulamada görmeyen çocuklar yetişkinliğe eriştiklerinde merak ediyorum hiç akıllarına gelir mi yediğim yiyecekler nasıl üretiliyor, nerede ekiliyor, dikiliyor, nasıl ekilip, dikiliyor? Reyonlarda ya da pazarlarda veyahut bir seyyar satıcı  arabasında, yol kenarlarında kurulan tezgahlarda satın alırken görerek tanışıyorlar. Tanışmadan satın alınan yiyecek tüketilirken, tüketen o besine nasıl bakıyordur merak ediyorum.
Ekilen, dikilen  sıklıkla tüketilen ürünler mutfaklarının ayrılmaz ayrıca toplumların kültürlerinin de birer parçası olmuşlardır. Yemek kültürlerinin şekillenmesini etkilemişlerdir.
Tarım ürünleri aynı zamanda hayvansal gıdaların üretiminde de önemli bir yere sahiptir.
Eskiden tarlalar saban denilen aletle sürülerek ekime hazırlanırlardı. Saban, boyunduruğa bağlıydı. Boyunduruk iki hayvanın boynuna takılır, hayvanlar boyundurukla çekerken boyundurukla bağlı ucu toprağa girecek şekilde olan sabanın ucundaki demir ile toprak sürülürdü.
Yeni kuşakların görmediği ve çoğunun adını bilmediği harman zamanı kullanılan düven, bazı yörelerde döven de denen tarım aletinden biraz bahsetmek istiyorum.
Düven; hayvan koşularak, harmana yığılmış sapları kesip saman etmesi, taneyi başaktan ayırmak için kızak şeklindeki iki enli tahtanın altına çakmak taşları yerleştirilerek yapılmış tarım aleti.
Günümüzde  taneyi başaktan ayırma işini biçer döver makinesi yapmaktadır. Sapları, saman haline getiren balya makinesidir. Sonra balya haline getirmektedir. Eskiden saplar düven tarafından saman haline getirildikten sonra üstüne yığın yapılarak muhafaza edilirdi. Günümüzde saman balyaları teker teker üst üste dizilere muhafaza edilirler. Yığından sıra sıra dizmeye muhafazada kolaylık sağlamıştır.

Düven boyundurukla hayvanlara bağlıydı. Düvenin üzerine insan çıkar ağırlık yapardı. Hayvanlar başakların üzerinde düveni çektikçe taneleri başaklarından ayırırlardı. Aynı şekilde sapları da saman haline getirirlerdi. Tarım kültürü, teknik ilerlemeler, buluşlarla modern bir çehre kazanmıştır. Modern çehre şehir yapılanmalarında da yerini almıştır.

Karasabanla başlayarak bugünlere gelen ülkemiz tarımının geldiği noktadan işaretle, yeni nesillerin tarımı bilinçle kavrayarak, en azından tarım yapmasa dahi öğrenmesinde fayda vardır diye düşünüyorum. İnsanlarımızın günümüze değin alınan yolun hangi çabaların sonucu olarak önümüze geldiğini anlamış olacaklarını düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın…

Tema Tasarım | Osgaka.com