FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 22 Temmuz 2019 46 Görüntüleme

Beraber Yürümemişiz Biz Bu Yollarda

25 Nisan 2019 tarihinde Fatma Funda Esenç, uçağın rötar yapması nedeniyle havalimanı personeli Tuğçe Selvi ile tartışmış, sözlerinin bir bölümünde “Hop-hop temas yok, ben Çingenelerle temas etmiyorum” sözleri de yargıya taşınmıştı. Bugün gelinen noktada; Gaziosmanpaşa 19. Asliye Ceza Mahkemesi Esenç hakkında “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlarından 9 ay 15 günden 3 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması için dava açılmıştır. Davanın ilk duruşması ekim ayında başlayacak.
Esenç’in basına yansıyan savcılık tutanaklarında: “Çingenelerle temas etmiyorum.” sözleriyle ilgili savunmasında “Çingene” kelimesini de “saldırgan” anlamında kullandığını ileri sürmesi ayrı bir kabul edilemez bir vakadır.
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal gelişmelerin yarattığı sıkıntılardan mı kaynaklandığı tam olarak bilinmemekle birlikte, Roman savunucularının yaşanan sürece duyarsız kalmaları düşündürücüdür. Ayrımcılık, önyargıların aşılması noktasında yapılan çalışmalar Avrupa Birliği projelerinde kaldı. Bu bir anlamda, samimiyetsizliğin, ifadesi ve para kazanma yönteminin varlığının göstergesidir.
Geçen nisan ayında “Hop-hop temas yok, ben Çingenelerle temas etmiyorum” sözleri basında yer almış, Türkiye gündeminde yer bulmuştu. Daha önce bir televizyon kanalında yayına giren Roman havası dizisindeki bazı sahnelere tepki gösteren biz Roman dernekleri gerçek anlamda Roman hak savunucusu olmadığımızın kesin kanıtıdır. Cezaevinde bulunan Rüstem Demirci adlı bir Roman vatandaşımız yaşanan sürece müdahil oluyor, Temel Hak ve Adil Fırsatlar İzleme Derneği şikâyetçi oluyor. Diğer hak savunucusu olarak görünen Roman dernekleri üç maymunu oynuyor. Geldiğimiz durum ne kadar üzücü.
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği olarak konuyu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna taşımamıza rağmen; konu TİHEK’in görev alanına girmediği gerekçesi ile sonuçsuz kalmıştı. Avukat dostlarımızla konuyu görüştüğümüzde “Konu zaten dava konusu Siz gelişmeleri bekleyin” Önerisi hukuksal sürecin sonuçlarını görmemiz açısından çok önemli olacaktır. Fatma Funda Esenç’in Romanları alenen aşağılama olan “Hop-hop temas yok, ben Çingenelerle temas etmiyorum” sözü bizler için sadece “Avrupa Birliği Projelerine dokunmak” olarak kalacaksa vay bizim halimize….
Dernek olarak mahkeme sürecini takip edeceğiz. Romanlara yönelik pek farklı bir sonuç çıkmayacağını şimdiden söyleyebilirim.
Gelinen nokta da üzücüdür. Roman Dernekleri bölünmüşlük içerisinde. Gelinen Roman sivil toplum hareketinde eski heyecan kalmadığı gibi, ayrımcılıkla mücadele sağlıklı bir şekilde yürütülmüyor. Zaman sorgulama zamanıdır. Özellikle Avrupa Delegasyonu ve Avrupa Konseyi Türkiye’nin Roman vatandaşlarına yönelik ayrımcılık ile mücadele konularında harcadığı ciddi paralara rağmen ayrımcılık ile proje yürütenlerin bu olaya neden sessiz kaldığını iyi analiz etmesi gerekir. Üzülerek yazıyorum. “Beraber yürümemişiz biz bu yollarda”
Dürüstlük, samimiyet, Acıçeşme Mezarlığı’nın kara topraklarında kalmış.

Tema Tasarım | Osgaka.com