FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 22 Haziran 2018 239 Görüntüleme

BENİM BİR  DİPLOMAM VAR

İlkokula kayıt olduğum gün bana bir sayı vererek ” Bu senin ilkokul numaran ” dediler. Bana verilen bu sayı, o andan itibaren benim ilkokul kimliğim oldu.  İlkokulda okuduğum her yıl onu bana bir karne verdiler ve aynı zamanda da bana verdikleri karnemdeki bilgilerimin aynısını okul kütüğünde yer alan sicil defterime kaydediyor ve diğer arkadaşlarımın sicil defterleri ile birlikte arşivlerde saklıyorlardı.

İlkokulu beş sene sonunda bitirerek mezun oldum ve ilkokul diplomamı aldım.

Önümde iki seçenek vardı. Ya okul hayatına devam edecektim, ya da okumayıp ileride iş hayatına atılacaktım. İş hayatını tercih etmiş olsaydım o zaman ilkokuldan aldığım diplomanın aslını ya da fotokopisini veyahut noter onaylı bir suretini işyerime teslim ederdim. Ama ben okumayı tercih ettiğim için ilkokuldan aldığım diplomanın aslını kayıt yaptırdığım ortaokula teslim ettim.  Ortaokulda  da  ilkokulda olduğu gibi  aynı  prosedür devam etti. Yeni bir numaram, yeni bir sicil kaydım oldu.

İlkokul diplomamı vererek kaydolduğum ortaokuldan üç sene sonra mezun olduğumda bu kez ortaokul diplomasını aldım. Sonra lise hayatım başladı. liseye girerken bu defa ortaokul diplomamı liseye teslim ettim. Lisede de yeni bir numara ve yeni bir sicil defterim oldu. Liseyi üç eğitim yılında bitirdim ve lise diplomamı aldım.  Üniversiteye girerken de aldığım lise diplomasını kazandığım üniversiteye teslim ettim. Çünkü üniversiteye girerken; nasıl ki ortaokulu okumak için ilkokul diploması, liseyi okumak için ortaokul diploması isteniyorsa üniversiteyi okumak için de mutlaka ama mutlaka bir diploma teslim etmek gerekir. Bu arada Üniversitelere kayıt esnasında teslim edilen diplomalar üniversite arşivlerinde saklanır.

Üniversiteden mezun oldum, mezun olduğum zaman diploma hemen hazırlanmadığı için, diploma yerine geçen geçici mezuniyet belgemi aldım ve çalışma hayatıma bu belge ile başladım. Mezun olduğumda hemen alamadığım diplomamın ise tarafıma verilen geçici mezuniyet belgesinden hemen sonra hazırlanarak o dönem içerisinde görevde bulunan yetkililerce (dekan-rektör) imzalanarak tarafıma verilmek üzere arşive alınmış. Zira üniversiteler tarafından mezun öğrencilere verilen geçici mezuniyet belgesi veya diploma, her ikisi de ilgili dönem için hazırlanır ve ilgili dönem yetkililerince imzalanır. Yani hem geçici mezuniyet belgesi hem de diplomada yer alan eğitim dönemi, öğrenci bilgileri ve dönemin yetkililerinin imzaları aynıdır. Ancak; zayi (kayıp, yanma vb.) olmuş bir diplomanın yerine ilgili mezuniyet dönem bilgileri olmak koşulu ile içinde bulunulan dönem yetkililerin imzaladıkları yeni bir diploma verilir.

… Geçici mezuniyet belgemi aldığımda çalışma hayatına başladım. Çünkü benden diploma istediler. Yapacağın iş için söz konusu yasalar bu diplomayı gerek görüyor dediler.

Ben de sahip olduğum diploma ile olması gerekeni yaptım ve yapıyorum da…!

Ama bir an düşündüm..!

Ya bir gün; birisi ya da birileri  karşıma çıkıp sahip olduğum diplomanın gerçek olmadığını bunu kalpazanlıkla elde ettiğimi ve dolayısı ile yaptığım işin ve işe bağlı olarak aldığım kararların geçersiz olduğu dedikodusunu çıkarırsa o zaman ben ne yaparım..?

Ne mi yaparım.?

– Önce okuduğum okulların (İlkokul, ortaokul, lise)  kütüklerinden yararlanarak ilgili dönemlere ait sicil bilgilerimi belgelerim.

– Lise diplomamı teslim ettiğim üniversite kayıtlarından mezuniyet bilgilerime erişirim.

– Okuduğum ve mezun olduğum üniversite dönem arkadaşlarımı bulurum.

– Üniversitede de okuduğum dönem derslerime giren öğretim üyelerine ulaşırım.

– Sonra tüm bunları kamuoyu ile paylaşır diplomamı kamuoyuna sunarım.

Böylece ne kalpazan, ne yalancı ne de yasaları ihlal etmediğim kanıtlanmış olur.

Hoş zaten böyle bir dedikodunun çıkma ihtimali bile söz konusu olamaz.

Çünkü diplomam sahte değil.

Çünkü yalancı değilim.

Çünkü yalan-dolanla yasalara karşı suç işlemiş değilim…!

Sonuç olarak;

Velev ki diplomam yok,

Velev ki ben sahte bir diploma hazırlamış olayım,

Sizce bunu neden yapmış olabilirim…??

Acaba yaptığım iş ve aldığım kararlar illegal olabilir mi..??

 

 

İlginizi çekebilir

Kel Aliço Efsanesi

Kel Aliço Efsanesi

Tema Tasarım | Osgaka.com