FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel 7 Şubat 2019 81 Görüntüleme

“Yeni Saraylara İhtiyacımız Yok”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlendiği basın toplantısı düzenledi.Gürkan,” Belediyemizde hemen yandaki oda Ulu Önder Atatürk’ün dört gece yattığı, bu salonda çalışma salonu olarak kullandığı bir salon. Bu binaya her girdiğinizde bir taraftan Türkiye’deki ilk ve tek binaya adım atarak giriyorsunuz. Her girdiğinizde şuraya her çıktığınızda burada Atatürk’le beraber yaşıyorsunuz. Ben bu duyguyu dünyanın en yeni binasına değişmem. Onlar büyüklerinden saraylarda yaşamayı gördükleri için biz halkın saraylarında yaşamayı tercih edeceğiz. Yeni saraylara ihtiyacımız yok” dedi.

Gürkan, göreve geldiği 2014 yılından bugüne kadar hizmete kazandırdığı vizyon projeleri 110 sayfalık bir kitapta bir araya getirdiklerini ifade ederek, “Hizmetlerimizin tamamı olmasa da yüzde 70’lik kısmı bu kitapta yer alıyor. Bugüne kadar yapılacaklar değil, hayal edilen değil, niyet edilenler değil; yapılmış, uygulamaya sunulmuş ve kentlinin yaşamında kullanmaya başlamış olduğu projeler.. Kocasinan’da Hacılar Ezanı Camii bölgesinde İçme Suyu Şebekesiyle; Abdi İpekçi Caddesi’nde Yağmur Suyu Toplama Kanalı’yla altyapıya başlıyoruz. Edirne’mize hayırlı olsun. Takdir halkımızın hep birlikte daha iyi daha güzele kavuşmak için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

“Edirne Halkına söz verdik, yaptık”diyen Başkan Gürkan, daha sonra yapılan hizmetleri bir kez daha hatırlatarak, kitabın en kısa zamanda Edirne Halkı’na ulaştırılacağını söyleyerek, takdiri de Edirne Halkı’na bıraktı.

Gürkan,başkanlığı döneminde neler yaptığı ile ilgili açıklamasının ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

“SİYASİ BIR ENGELLEME OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR”

Başkan Gürkan, Selimiye Meydan projesinin durdurulduğunu, hoş olmayan bir görüntü oluştuğunu ifade ederek, bunun da neden kaynaklandığını, önümüzdeki günlerde asacakları tabelalarla Edirne halkına anlatacaklarını söyledi. Gürkan, AKP Belediye Başkan Adayının görev geldiğinde sorunu çözeceğini ifade ettiği yünündeki bir soruya ise, “demek ki bizim yapmamamız için siyasi bir engelleme olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

“EDIRNE’YE ZARAR VERIYORSUNUZ”

Gürkan,  “Selimiye’nin etrafındaki hoş olmayan görüntü 1,5 yıldır bu şekilde bekliyor. Önümüzdeki günlerde alanın üç tarafına açıklayıcı tabelalar asacağım. Vatandaşlar neden alanın bu şekilde bekletildiğini öğrensin diye.

AKP belediye başkan adayı, bu alanla ilgili sorunu göreve geldiği gibi çözeceğini söylüyorsa demek ki bizim yapmamamız, yaptırılmaması için siyasi bir engelleme olduğu ortaya çıkıyor. Ama bana zarar vermiyorsunuz Edirne’ye zarar veriyorsunuz. Selimiye gibi bu kentin tacı, mücevheri olan bir anıtsal yapıya zarar veriyorsunuz. Ayıptır” dedi.

Seçim anketleri ilgili soruya da cevap veren Gürkan, “en son adaylığım açıklanmadan önce anket yaptırmıştım yüzde 46.3 çıkmıştı. İki gün önce ayrı bir firmanın yaptığı anket Genel Merkez tarafından bana ulaştı.  Yüzde 52.7 çıkıyor. Bizim hedefimiz bu değil. Genel merkezimizin iyi parti ile Edirne’nin de dahil olduğu bir çok ilde güç birliği ittifakı var. Edirne merkezde İyi Parti aday çıkarmayarak bize destek olacaklar. Hedefimiz 16 Nisan referandumundaki oy oranımız yüzde 70.5.”diye konuştu.

 AKP adayının mevcut tarihi belediye binasının müze olarak kullanılacağı yönündeki projesinin olduğu ifade edilerek Başkan Gürkan’ın böyle bir düşüncesinin olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Gürkan, “Ben bu binadaki duyguyu dünyanın en yeni binasına değişmem. Belediyemizde hemen yandaki oda Ulu Önder Atatürk’ün dört gece yattığı, bu salonda çalışma salonu olarak kullandığı bir salon. Bu binaya her girdiğinizde bir taraftan Türkiye’deki ilk ve tek binaya adım atarak giriyorsunuz. Her girdiğinizde şuraya her çıktığınızda burada Atatürk’le beraber yaşıyorsunuz. Ben bu duyguyu dünyanın en yeni binasına değişmem. Onlar büyüklerinden saraylarda yaşamayı gördükleri için biz halkın saraylarında yaşamayı tercih edeceğiz. Yeni saraylara ihtiyacımız yok” dedi.

Belediyenin borcu ne kadar sorusunu da cevaplayan Gürkan şunları kaydetti: “Belediyenin şu anda güncel piyasa borcu 60 milyon lira civarında. 116 milyon lira da alacağımız var.”

Edirne Belediyesi’nin 400 milyon borcunun olduğuna dair söylentilerin döndüğüne yönelik sorulan soruya ise Gürkan şu yanıtı verdi: “Olayları çarpıtıyorlar. Ben şunu söyledim alt yapı kredisi onaylandığında, şu anda onaylanmadı, kendi imkanlarımızla başlıyoruz. Alt yapı kredisi de onaylandığında 5 yılda toplam 450 milyon liralık yatırım yapmış olacağız. Bu başka bir şey. Onlar onu 400 milyon borçlu diye lanse ediyorlar.” Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com