FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel 7 Ağustos 2019 13 Görüntüleme

Veri Sicil Kayıtlar İçin Son Gün 30 Eylül

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, Veri Sicil Kayıt Sistemi’ne kayıtlar için son tarihin 30 Eylül olduğunu bildirdi.

Zıpkınkurt, yaptığı yazılı açıklamada, 50 Kişiden fazla çalışanı ve 25 milyon liradan fazla cirosu bulunan her şirketin sisteme kayıt olması gerektiğini belirtti.

“6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”nun, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları kuralları düzenlediğini aktaran Zıpkınkurt, şunları kaydetti:

“Kanunda belirtilen istisnalar haricinde, kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyecek, üçüncü kişilere ve yurtdışına aktarılamayacaktır. Kanunda ayrı ayrı maddelerde de belirtilmiş olan bu maddelere uyulmaması halinde, kurumlar idari para cezasına çarptırılabileceklerdir. 

Veri Sorumluları’nın KVKK’nın 12. maddesinde yer alan işlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve kurula bildirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Ayrıca ilkelere uyum sağlama, işleme şartlarına uyum sağlama, aydınlatma yükümlülüğü, silme, yok etme, anonimleştirme, veri sorumluları siciline kaydolma, aktarım yasağı yurtdışına aktarım yasağı, ilgilinin başvurusuna yanıt verme, teknik ve idari tedbirler alma, denetim yapma yükümlülükleri de mevcuttur.”  (aa)

Tema Tasarım | Osgaka.com