FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Yaşam 13 Mart 2019 39 Görüntüleme

Tarımda Kadına Daha Az Ücret

TÜİK, Tarımsal İşletme Gücü Yapısı’nın 2018 yılına ilişkin rakamlarını açıkladı. Buna göre Edirne’de  kadın mevsimlik işçilerin ortalama günlük ücretinin 69 TL, erkek mevsimlik işçilerin ortalama günlük ücretinin 104 TL olduğunu kaydetti.

Edirne’de kadın mevsimlik işçilerin ortalama günlük ücreti 69 TL, erkek mevsimlik işçilerin ortalama günlük ücreti 104 TL oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı’nın geçen yıla ilişkin rakamlarını paylaştı. TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü ülkede mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretlerinin yüzde 12,6 arttığını belirtirken, Edirne’deki kadın mevsimlik işçilerin ortalama günlük ücretinin 69 TL, erkek mevsimlik işçilerin ortalama günlük ücretinin de 104 TL olduğunu kaydetti. TÜİK’in konuya ilişkin basın bülteni şöyle:

“Tarımsal işletmelerde 2018 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre %12,6 artarak 74 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise %14,0 artarak 2 bin 117 TL oldu.

Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri %11,9 artış göstererek 67 TL olurken, erkek işçi ücretleri de %12,1 artış göstererek 82 TL oldu.

Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için %5,8 oranında artarak 1 668 TL ve erkek işçiler için ise %13,9 artarak 2 bin 187 TL olarak gerçekleşti.

Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 62 TL, erkek işçilere 65 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 71 TL ve erkek işçilere ise 78 TL olarak gerçekleştiği görüldü.

Mevsimlik kadın işçilerde en yüksek günlük ücret Giresun ilinde gerçekleşti

Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 95 TL ile Giresun, erkek işçiler için ise 120 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 42 TL, erkek işçiler için 53 TL ile Hatay ilinde oldu.

Sürekli erkek işçilerde en düşük aylık ücret Kilis ilinde gerçekleşti

Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 2 000 TL ile Eskişehir’in, erkek işçilere 3 203 TL ile Çanakkale’nin en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için 1 467 TL ile Aydın, erkek işçiler için ise 1 000 TL Kilis ilinde gerçekleşti.”

İlginizi çekebilir

OHAL’E ARTIK YETER!”

OHAL’E ARTIK YETER!”

Tema Tasarım | Osgaka.com